کد خبر: ۲۹۱۱۳۷
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۶
الن استوفان یکی از دانشمندان ارشد ناسا می‌گوید انسان در آستانه کشف حیات فرازمینی قرار دارد.
آفتاب‌‌نیوز :
براساس گزارش MSNBC، استوفان معتقد است انسان تا 10 ساله ديگر مداركي قدرتمند از وجود حيات فرازميني به دست خواهد آورد و شواهد قطعي وجود اين حيات را تا 20 يا 30 سال ديگر در اختيار خواهد‌داشت. 
 
استوفان در جلسه‌اي كه موضوع اصلي آن تلاش‌هاي ناسا براي يافتن سياره‌هاي قابل سكونت يا حيات فرازميني بود گفت ما مي‌دانيم كجا و چگونه جستجو كنيم. در بيشر موارد تكنولوژي مورد نياز جستجو را نيز در اختيار داريم و در مسير اجرا و عملي‌ساختن برنامه‌ها قرار گرفته‌ايم. ما در مسير درستي حركت مي‌كنيم. 
 
جان گرانسفلد فضانورد سابق ناسا و قائم‌مقام ماموريت‌هاي علمي ناسا نيز به اندازه استوفان خوشبين است و پيش‌بيني مي‌كندنشانه‌هاي حيات بيگانه به زودي در سامانه خورشيدي و فراتر از آن كشف خواهند‌شد. 
 
يافته‌هاي جديد نشان مي‌دهند سامانه خورشيدي و كهكشان راه شيري از محيط‌هايي برخوردارند كه مي‌توانند از حيات،‌ به شكلي كه انسان با آن آشنا‌ است،‌ پشتيباني كند. براي مثال اقيانوس‌هاي آب مايعي كه در زير پوسته‌هاي منجمد قمرهاي سياره مشتري،‌ اروپا و گينامد و همچنين قمر سياره زحل،‌ انسلادوس وجود دارند از جمله چنين محيط‌هايي هستند. مريخ نيز در دوران‌هاي باستان پوشيده از اقيانوس‌ها بوده و رگه‌هاي فصلي تاريكي كه امروزه روي سطح مريخ ديده مي‌شوند،‌زماني محل جاري شدن آبهاي شور بوده‌است. 
 
درعين حال مريخ‌نورد كنجكاوي ناسا نيز توانسته مولكول‌هاي كربني و نيتروژن را در مريخ كشف كند، تركيباتي كه براي ايجاد حياتي شبيه به حيات زميني حياتي هستند. 
 
فراتر از تمامي اين كشفيات، اطلاعات به دست آمده از تلسكوپ كپلر ناسا نيز نشان مي‌دهند تقريبا هر ستاره‌اي كه در آسمان وجود دارد،‌ميزبان يك سياره‌است و بسياري از اين سياره‌ها ممكن است قابل سكونت باشند. كپلر نشان داده‌است كه فراواني سياره‌هاي خاكي مانند مريخ و زمين در كهكشان راه شيري بسيار بيشتر از سياره‌هاي گازي مانند زحل و مشتري است. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین