کد خبر: ۲۹۲۴۱۲
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۲
بورس تهران که در هفته ابتدایی بعد از تعطیلات رکوردهای عجیبی ثبت کرد و با کسب بازدهی 13 درصدی موجب خوشحالی سهامداران خود شد، در هفته گذشته روند خود را تغییر داد و با افت قیمت و کاهش تقاضا همراه شد.
آفتاب‌‌نیوز :
 بورس تهران بعد از یک هفته حرکت طوفانی و رشد 7.5 درصدی شاخص و افزایش بازدهی سهامداران، روند حرکتی خود را تغییر داد و با افت تمامی متغیرهای خود مواجه شد.

لزوم استراحت بورس بعد از جهش‌های شدید در کنار عرضه‌های سنگین سهم توسط حقوقی ها و پاسخ سازمان بورس به تقاضای موجود در بازار با عرضه‌های اولیه در کنار ابهاماتی همچون نرخ سود سپرده بانکی موجب شد تا اکثر سهامداران بورس به سودهای هر چند ناچیز کسب شده رضایت داده و نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند.

به همین دلیل بورس تهران بر خلاف هفته گذشته روند منفی در پیش گرفته و با افت تمامی متغیر های خود مواجه شود به طوری که شاخص بورس به عنوان مهم‌ترین متغیر بازار سهام در هفته مورد گزارش 2 هزار و 606 واحد معادل 3.6 درصد افت کرد و از کانال 70 هزار و 684 واحد به کانال 68 هزار و 78 واحد برگشت.

برگشت ورق بورس تهران و کاهش قیمت سهام شرکت‌ها و افت تقاضا موجب کاهش سودآوری سهامداران بورس شد و میانگین سودآوری آنها را از 13 درصد در هفته گذشته به 9 درصد در هفته جاری رساند.با این حال کارشناسان می گویند بازدهی 10 درصدی بورس در 15 روز کاری مطلوب بوده و بورس تهران به روند صعودی خود باز می گردد.

به گزارش ایسنا،همچنین در هفته گذشته ارزش و حجم معاملات افت معناداری را تجربه کرد و در مجموع 5 هزار و 226 میلیون سهم به ارزش 9 هزار و 699 میلیارد ریال رسید که این میزان، کاهش 48 درصدی ارزش و 43.5 درصدی حجم معاملات را نسبت به هفته ماقبل نشان می دهد.علاوه بر این حاکم شدن جو منفی در بورس تهران موجب افت 20 درصدی دفعات معامله و ریزش 42 درصدی تعداد خریداران شد به طوریکه تعداد دفعات معامله به 490 هزار دفعه رسید و تعداد خریداران نیز 102 هزار نفر شد.

علاوه بر این در هفته گذشته و بعد از نارضایتی برخی سهامداران از عرضه های اولیه ای که در بورس و فرابورس صورت گرفته بود، شرکتهای پتروشیمی مبین و بهمن دیزل نیز اقدام به برگزاری جلسه معارفه کردند اما به دلیل اوضاع منفی بورس از عرضه سهام آنها جلوگیری شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین