کد خبر: ۲۹۲۹۵۰
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
"کاخ ثابت پاسال در آستانه نابودی است"؛ جمله ای ساده که خیلی زود به تیتر یک همه رسانه‌ها بدل شد. بزرگترین خانه پایتخت پس از سال‌ها سکوت به یکباره بنا به تخریبش دوباره خبرساز شد.
آفتاب‌‌نیوز :
خبرهای خوبی از این خانه به گوش نمی‌رسد. کاخ ورسای ایران قرار است تخریب و بجای آن مجتمعی تجاری ساخته شود. بخش عمده فضای سبز و درختان این خانه یک هکتاری در سال‌های اخیر خشک شده و از بین رفته است و حال این کاخ در آستانه تخریب قرار دارد و ...

در این میان انتقاداتی به شهرداری تهران برای صدور جواز ساخت در این خانه مطرح شد که رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران توضیحاتی را در مورد تخریب کاخ ثابت پاسال ارائه کرد.

احمد حکیمی پور در گفت‌وگو با ایسنا،‌ در مورد عملکرد این کمیته در راستای حفظ این بنای قدیمی، گفت: شورا و شهرداری در جلسه ای مشترک با مسئولان میراث فرهنگی تهران، از آنها خواسته شده است تا نسبت به حفظ این بنا اقدام شود.

وی با بیان اینکه نباید اجازه داده شود تا خانه های قدیمی به پاساژ بدل شوند، گفت: سیاست و اراده کمیته میراث فرهنگی شورای شهر حفظ این بنا است و سازمان میراث فرهنگی شهر تهران نباید از این اثر غفلت کند.

حکیمی پور در واکنش به این سوال که چرا شهرداری تهران نسبت به خرید این خانه اقدام نمی‌کند ؟گفت: شهرداری تهران قلک نیست که از او درخواست شود تا کم‌کاری سازمان دیگری را با خرید املاک جبران کند، هرچند که بنظرم حفظ تنها به معنای خریداری نیست و برای احیا هر بافت تاریخی باید کاربری مشخصی برای آن تعریف کرد.

تدوین سند راهبردی مدیریت و حفاظت بناهای تاریخی و فرهنگی در شورا
وی با بیان اینکه در حال حاضر سند راهبردی مدیریت و حفاظت بناهای تاریخی و فرهنگی در شورای شهر تدوین و برای بررسی تخصصی تر در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار داده شده است گفت: به نظر می‌رسد با تصویب این سند، گام مهمی در راستای حفظ آثار تاریخی شهر برداشته شود.

به گفته حکیمی پور،‌ خانه ثابت پاسال، از نظر معماری کاملا شبیه کاخ ورسای فرانسه است و پیشنهاد می‌شود مالک به جای تخریب آن و ساخت مرکز خرید، از این بنا در راستای جذب توریسم و توسعه گردشگردی استفاده کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین