کد خبر: ۲۹۲۹۶۲
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
تعداد نظرات: ۷ نظر
تکذیب حذف یارانه ۵ گروه پردرآمد
در حالی که امروز اخباری مبنی بر حذف چند گروه درآمدی در فروردین ماه سال جاری از دریافت یارانه نقدی منتشر شده بود، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در گفتگو با شبکه خبر سیما، خبر حذف یارانه ۵ گروه پردرآمد از دریافت یارانه را تکذیب کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
با انتشار اخباری مبنی بر حذف چند گروه درآمدی در فروردین ماه سال جاری از دریافت یارانه نقدی و همچنین تایید از سوی نمایندگان مجلس به نظر می‌رسد حذف یارانه پردرآمدها رسمیت پیدا کرده است هر چند که این موضوع از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها تایید و یا رد نشده است.

به گزارش آفتاب، همانطور که رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در بهمن ماه سال گذشته از آغاز حذف یارانه بگیران ثروتمند و یارانه بگیران خارج از کشور خبر داده بود، اخیرا ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی شناسایی دهک‌های درآمدی با حضور در مجلس اعلام کرده که یارانه نقدی تعداد زیادی از اقشار با درآمد بالا در مرحله پنجاهم (فروردین امسال) حذف شده و به تدریج این فرایند ادامه خواهد یافت.

 این در حالی است که ایرج ندیمی - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس - نیز ضمن تایید این موضوع به ایسنا گفت: بنا بر اظهارات آقای ربیعی وزیر کار، دولت هم نسبت به حذف بخشی از یارانه‌بگیران اقدام کرده و هم در حال حذف برخی دیگر از این افراد است.

وی با تاکید بر اینکه ملاک دولت برای حذف یارانه‌بگیران، صرفا درآمد افراد بوده، خاطرنشان کرد که حذف یارانه‌بگیران بر اساس دهک، گروه، طبقه و یا صنف نبوده است.

اما در حالی که عنوان می شود یارانه نقدی گروه‌های پنج‌گانه شامل پزشکان، مالکان خودروهای گران قیمت لوکس، صاحبان صرافی‌ها، اعضای هیات مدیره بانک‌ها و هیات مدیره شرکت‌های خصوصی و افراد مقیم خارج از کشور قطع شده است، پیگیری این موضوع از سازمان هدفمندی یارانه ها با تایید این خبر همراه نبود و ایزدی- رییس سارمان هدفمندی- اعلام کرد که موضوع شناسایی و حذف یارانه بگیران بر عهده وزارت کار و رفاه بوده و این سازمان در این مورد پاسخگو نیست.

به گزارش ایسنا، در شرایطی بحث حذف یارانه بگیران پردرآمد جدی‌تر شده که این موضوع نه تنها بر آن ایراد قانونی وارد نیست، بلکه جزو اصلی تبصره قانون هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سنوات گذشته و امسال بوده است.

هزینه سنگین تحمیلی به دولت برای پرداخت یارانه حدود 76 میلیون متقاضی که در هر ماه نزدیک به 3500 میلیارد تومان را به آن تحمیل می‌کرد تا جایی پیش رفت که اخیرا صدای وزیر نفت نیز درآمد و عنوان کرد که وزارتخانه اش زیر بار یارانه نقدی له شده است.

زنگنه گله مندانه تاکید کرده که "شرکت نفت پول‌دار بوده، اما اکنون جزو فقراست و داریم زیر فشار پرداخت یارانه‌ له می‌شویم."

به گفته وی اداره کل وزارت نفت یک طرف و تامین یارانه‌ها نیز طرف دیگر است. اگر چه در سال 1393 نسبت به 1392 فشار کمتر شد، اما واقعا فشار له کننده است.

وزیر نفت به صراحت اعلام کرد که در سال گذشته روزانه 125 میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت کردیم و این یارانه تمامی ندارد؛ سپس اضافه کرد: شرکت نفت اکنون به همه عالم بدهکار است و برای اولین بار در سال گذشته بعد از ظهر 28 اسفند‌ماه حقوق پرداخت کردیم. آن‌هم مجبور شدیم برای این‌کار با سختی از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق‌ها پول قرض کنیم!

حالا به نظر می‌رسد گلایه طعنه آمیز این بار وزیر نفت تا حدودی موثر واقع شده است. این در حالی است که نوبخت-رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی - نیز به عنوان بانی پرداخت یارانه نقدی در هر ماه ، با زنگنه همدردی و اعلام کرده که باید با همفکری و همکاری با وزارت نفت راه حلی برای پرداخت حجم عظیم یارانه‌ها پیدا کرد.

اما حتی در صورت حذف یارانه پنج گروه درآمدی که به آنها اشاره شده و هر یک در جای خود می توانند جزو مرفه‌هان جامعه باشند به نظر نمی رسد که خللی در روند معیشت آنها ایجاد شود این در حالی است که هر یارانه‌بگیر از سال 1389 تاکنون نزدیک به دو میلیون و 275 هزار تومان یارانه نقدی دریافت کرده است. 45 هزار و 500 تومان ماهانه‌ای که حتی در مجموع چهار سال نیز با گذر زمان و تغییرات تورمی رقم قابل ملاحظه ای نبوده و برای همه یارانه بگیران اثر یکسانی نداشته است.

این در حالی است که طی چهار سال گذشته حدود 190 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی هزینه شده که نه تنها تمام منابع ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی(در چارچوب قانون هدفمندی) را در بر می گیرد بلکه از خزانه دولت و گاها استقراض از بانک مرکزی تامین شده است.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که باید حدود نیمی از منابع هدفمندی در هر سال برای توزیع نقدی و نیمی دیگر برای تولید و همچنین تامین هزینه های دولتی خاصه در بخش های عمرانی هزینه شود ، تاکیدات قانونی که تا به امروز به دلیل حجم بالای متقاضیان دریافت نقدی که اقشار پردرآمد به وضوح در لیست سارمان هدفمندی یارانه ها خودنمایی می کنند غیر قابل اجرا بوده است.

بر این اساس به نظر می رسد اقدام جدی برای حذف یارانه بگیران پردرآمدی که قانون بودجه نیز دولت را موظف به آن دانسته آغازی برای کاهش هزینه های پرداخت نقدی و پرداخت سهم سایر بخش ها باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
3
7
به این لیست مهندسان که اطالاعات آن در نظام مهندسی وجود داردٰ نمایندگان قبلی و فعلیٰ کلیه مدیرانٰ معاونان روسای سازمان ها و مشاوران بخش دولتٰ صاحبان ویلاها و مراکز تجاریٰ اصناف که اطلاعات آن در نظام صنفی وجود داردٰ صاحبان کارتهای بازرگانی و ..... اضافه شود
salimpour
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
3
5
با سلام به نظر من یارانه پردرآمد ها باید حذف شود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
2
6
بازیگرها فوتبالیستها برخی نظامیها مجلسیها نفتی ها و ... چی.
hesam
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
2
5
من تعجب میکنم از مسئولین کشور آخه برادران عزیز این همه روی یارانه نقدی مانور می دهید اونم یارانه ای( حدود 4 سال پیش) که ارزش آن به 10هزارتومان رسیده با تورم 80درصد در طی سالیان گذشته چرا همه مشکلات را همین مبلغ ناچیزی که به مردم پرداخت می شود میدانیدشما چرا دنبال موضوعی نیستید که یک شبه دلار از1000تومان به بیش از 3000تومان رسید وباعث فقیر شدن مردم وفلاکت گردید وانگار نه انگار قیمت سوخت افزایش یافته، هدفمندی صورت گرفت وفقط مردم زیر تورم بریدند ولی متاسفانه نمایندگان مجلس ومسئولین فقط روی همین مبلغ ناچیز هرروز جلسه میذارند وقانون تصویب میکنند شما چه نماینده ای هستید واقعا بیکار هستین مشکلات اصلی را کنار گذاشته فقط به مبلغ ناچیز مردم چشم دوخته اید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
2
6
اگه جوابگو نیستید به حالت اولش برگردونید.انشعابات 200برابر شده وشما هنوز به فکر ندادن 45 تومن هستید لااقل زیاد حرفش را نزنید که خارجیها به شما نخندند-پول یککیلو گوشت در تهران
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
0
1
من مشاغل زیادی را می شناسم که بخش قابل توجهی از افرادی که در این مشاغل مشغولند حقوق بالای حتی 10 میلیون تومان در ماه دریافت می کنند بدون این که مالیات آن را به درستی پرداخت نمایند. مانند جوشکار، تعمیرکار خودرو، آرایشگر و ... وقتی برای تعویض تسمه تایم خودرو که نیم ساعت کار می بره 45 هزار دریافت می شود، وقتی بابت دو روز کار جوشکاری با توجه به وزن آهن آلات به کار رفته 700 هزار دریافت می شود و وقتی یک آرایشگر ... من به عنوان یک کارمند که قبل از دریافت حقوق خود ابتدا مالیاتش را می دهم چه کنم؟!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
0
0
کساني که 2-3 هزار گوسفند دارند و جز عشاير هستند بايد يارانه شان قطع شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین