کد خبر: ۲۹۹۶۰۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۸
سید‌حسن‌خمینی: موج جمعیت می‌تواند هر نوع افرط‌گری را بشوید
یادگار گرامی امام با تأکید بر اتکال به خدا و مردم به عنوان دو عامل پیروزی انقلاب اسلامی از دیدگاه امام راحل، تأکید کرد: اگر می خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم و کارها را به خود مردم واگذار کنیم.
آفتاب‌‌نیوز :
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در اجتماع پرشور و گسترده مردم گلستان که در مصلی این شهر حضور یافته بودند، با بیان اینکه یکی از نقاط مهم در زندگی سیاسی امام (س) اتکال به خدا و توجه به نقش و جایگاه مردم است، اظهار داشت: امام (س) با اتکال به خدا و قدرت لایزال الهی و اعتماد به حمایت یک دل و یک صدای مردم، انقلاب را پیروز کرد، به پیش برد و کشور را از جنگ با سرافرازی بیرون آوردند؛ ایشان به ما یاد دادند که اگر این دو بال پابرجا بمانند، جمهوری اسلامی هیچ آسیبی نخواهد دید.

وی با بیان اینکه هر گاه مردم در صحنه ای آمده اند، جامعه اسلامی پیش رفته و دشمنان داخلی و خارجی مأیوس شده اند، یادآور شد: امام درمبارزه هیچگاه به حرکت های گروهگرایانه، ولو با نیت خوب اتکا نکردند و به گروه های چریکی نیز متکی نبودند؛ ایشان حتی بعضی ترورهایی که مفسیدن را هدف قرار می دادند مورد بی اعتنایی قرار دادند و همواره می گفتند سربازان من در گهواره هستند و وقتی بزرگ و ارشاد شدند، طوفان ملت نتایجی را به بار می آورد که بنشینید و ببینید.

سید حسن خمینی: اگر می‌خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم/موج جمعیت می‌تواند هر نوع افرط‌گری را بشوید

سید حسن خمینی ادامه داد: امام سال 42 با اتکا به مردم قیام را شروع کردند و دوره روشنگری ایشان تا روز شهادت آیت الله مصطفی خمینی پیش رفت و تا آن هنگام شاگردان امام (س) مردم را ارشاد کرده و توجه آنها را به یک رهبر دور از وطن متوجه کردند و از آنجایی که دلهای مردم دست خداست، آنان متوجه کسی شدند که با یک اشاره طوفانی به نام انقلاب 57 را به وجود آوردند.

وی یادآور شد: انقلاب ما به خاطر حضور مردم ، خیلی زود پیروز شد در حالی که در تاریخ خوانده ایم که بسیاری از انقلاب های جهان سال ها طول کشیدند، ولی حرکت غیر خشن و آرام ما که مردم در مقابل گلوله سربازان رژیم، گل می دادند و با پیوستگی ایجاد شده در جامعه که همه اقشار از کاسب و سرباز و فرهیخته تا سایر اقشار جامعه در آن یک فرد را به عنوان رهبر و یک جریان را به عنوان یک جریان باورمند و باورپذیر قبول کردند، کمتر از چند ماه پیروز شد و نظام اسلامی تحقق یافت.

سید حسن خمینی: اگر می‌خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم/موج جمعیت می‌تواند هر نوع افرط‌گری را بشوید

سیدحسن خمینی با بیان اینکه در طول انقلاب در مقابل هر حادثه ای اتکال به خدا و مردم وجود داشته است، تاکید کرد: اتکال به مردم به گونه ای نبوده است که شرک را پدید آورد بلکه امام قدرت مردم را همان قدرت خدا می دید و مردم را ید مبسوطه ای می دید که هرچه می خواهند دیکته می کنند و این درس امام برای ماست.

 یادگار امام گفت: امام همواره به ما توجه داد که علت ایجاد انقلاب علت بقای آن نیز هست و آن علل اتکا به خدا و وحدت کلمه است و فریاد بلند امام در وحدت شیعه و سنی بعنوان دو قشر بزرگ درجامعه اسلامی هنوز درگوش ماست و چند روز پیش نیز مقام معظم رهبری گفتند، هر کس درجامعه اسلامی اختلاف ایجاد کند، سخن آنان غلط و نفرت آفرین است.

وی با تاکید بر وحدت میان دانشجو و روحانی و اقشارمختلف مردم افزود: هرکس وحدت را خدشه دار کند جامعه را دو پاره می کند و اینکه می گوییم کینه ها را از دل ها بزدایم به این خاطر است که اگر ملت دل های به هم پوسته نداشته باشند وحدت بعنوان رمز بقای جمهوری اسلامی محقق نخواهد شد.

سیدحسن خمینی بابیان اینکه اگر مردم باشند فساد هم در جامعه نخواهد بود، تصریح کرد: اگر خدای نکرده مردم از جامعه کنار گذاشته شوند فساد در همه ابعاد و ظواهر رخ می نماید؛ فساد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی؛ جامعه ای که مردم آن دل در گرو هم نداشته باشند و مسوولان آن همدل نباشند زمینه هر فسادی مانند بذر در آن فراهم است، اگر می خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم و کارها را به خود مردم واگذار کنیم.

سید حسن خمینی: اگر می‌خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم/موج جمعیت می‌تواند هر نوع افرط‌گری را بشوید

وی با اشاره به حضور امروز مردم گفت: ببینم موج جمعیت چگونه می تواند هر نوع افرط گری را بشوید و کنار بگذارد؛ وقتی مردم اراده کنند هر نوع نگاهی را می توانند با آرامش کنار بگذارند.

وی ادامه داد: مراسم بزرگداشت حضرت امام در 14 خرداد نماد وحدت است که همه اقوام، برادران شیعه و سنی و جریانات مختلف یک دل و یک صدا و با یک پرچم درآن حضور می یابند.

این بخش از سخنان یادگار امام با تکبیر مردم مواجه شد.

سید حسن خیمنی گفت: این مردم شرط لازم برای مبارزه با فساد هستند. اگر می گوییم، جامعه در فساد فرهنگی غوطه ور است راه آن این است که مردم دلهایشان را به هم گره بزنند؛ بزرگترین راه کنترل، کنترل غیر رسمی است. ما بعضا با یک نگاه منتقدانه دلی را به سمت خدا برمی گردانیم.

وی تاکید کرد، فساد اقتصادی با حضور و نظارت مردم  و ارکان مردمی از بین می رود.

 یادگار امام با اشاره به وضعیت استان گلستان و بیان این مطلب که همه انتظار دارند مشکلات استان به سرعت حل شود، گفت: از وزیر محترم صنعت، که دراین جلسه حاضر است وعده می گیرم و از استاندار محترم می خواهم که مسائل این استان را پیگیری کنند و اگر لازم باشد من نیز کمک می کنم تا زمینه صنعتی شدن استان پیش رود.

جنایات اخیر درمنطقه آخرین بخش از سخنان یادگار امام بود که وی دراین زمینه گفت: امروز نمی توان از جنایاتی که امت اسلامی گرفتار آن هستند یاد نکنیم، امروز در یمن، عراق و سوریه شاهد شکل گیری گروهی هستیم که هیچ رنگ و بویی از پیغمبر(ص) و اهل بیت(ع) نبرده و به دروغ خود را به عنوان یک جریان اسلامی مطرح می کنند و بی شک منشاء آبروریزی برای پیامیر اسلام شده است و از خداوند می خواهیم که این مصیبت را مرتفع کند و یادمان باشد برادران ما در کشورهای اسلامی زحمات و سختی هایی را متحمل می شوند و آنها را دعا کنیم.

وی گفت: کشور ما کشور امنی است و امیدواریم به لطف امام زمان (عج) و تدابیری که بر کشور حاکم است، شاهد هیچ ناامنی نباشیم، اما دل ما برای نا امنی برادران ما در اقصی نقاط کشور و منطقه می تپد و رحمت واسعه خدا را برای آنان خواستاریم.

سیدحسن خمینی درپایان با بیان اینکه محبت مردم سرمایه بزرگی است که امیدوارم خود را لایق آن نگاه داریم از  آیت الله نور مفیدی امام جمعه ارشمند و کم نظیر گرگان تشکر کرد و افزود: ایشان یکی از نعمت های خدا به استان گلستان است. و حضور ایشان آرامشی را میان برادارن شیعه و سنی و جریانات سیاسی ایجاد کرده است.

 به گزارش جماران پیش از سخنان یادگار امام، صادقلو استاندار گلستان،  سید حسن خمینی را بزرگ میراث دار خط امام دانست و گفت: حضور شما و همراهان بارقه ای از امید به استان ما، که ایران کوچک و نگارستان اقوام است، ایجاد کرد.

استاندار گلستان گفت، به حق باید اذعان کرد این یادگار فرهیخته، بزرگ میراث دار خط امام هستند. چرا که بهترین مدیریت زمان را هم در آموختن و آموزاندن و هم در پیامداری و پیام رسانی داشتند.

وی افزود: باید اعتراف کرد که  این یادگار فرزانه تاریخ امام را در تنگنا و پیچیدگی های زمان تبدیل به  خط استمرار نمودند و می نمایند؛ زیرا اگر تاریخ در تاریخ بماند پیامداری و پیام رسانی خود را از دست می دهد. چرا که خط استکبار درکارخانه  تولیدی خود اسلام زدایی، اسلام هراسی، امام هراسی و هراس از رهبریت رهبر معظم انقلاب را دارد.

صادقلو ادامه داد: حضور شما و همراهان بارقه ای از امید به استان ما، که ایران کوچک و نگارستان اقوام است، ایجاد کرد.

وی در پایان گفت: امیدواریم در سایه وجود آیت الله نورمفیدی که صدای ایشان ندای وحدت است، در سایه  اتصال به روح  امام و رهنمودهای شما تحول، توسعه و برکات زیادی برای استان گلستان به وجود بیاورد.

ظلم دین و مذهب ندارد از سوی همه بد است

یادگار امام خمینی در ادامه سفر به استان گلستان در نشست صمیمانه با علما و روحانیون شیعه و سنی نیز شرکت کرد. حجت الاسلام والمسمین سید حسن خمینی در نشست صمیمانه با روحانیون شیعه و سنی استان گلستان با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان نیازمند سخن گفتن و عمل کردن به وحدت هستیم اظهار داشت: اکنون بیش از پیش منطقه ما آبستن تحولات سنگینی است که اگر نگوییم جریانی که هیچ علاقه ای به امت اسلامی ندارند آنها را پایه گذاری کرده، قطعا بزرگترین نفع را از وجود این گروه ها می برد.

وی افزود: گرچه در تاریخ خشونت کم نبوده است و در جهان نیز غیر مسلمانان کمتر از مسلمانان مرتکب خشونت نشده اند، اما امروز این قتل و غارت ها رنگ و بوی دیگری دارد. خشونت های امروز از یک سو خود را بشدت در پوستین دینداری و اسلام مخفی کرده است و از طرف دیگر نوع خشونت آن بسیار وحشیانه و سبعانه است که انزجاری نامیمون و نامتعارف پدید آورده است. امروز صحنه هایی که جز در فیلم ها انتظار نداشتیم را در واقعیت می بینیم، صحنه هایی که کسی را به خاطر دینش می سوزانند یا بعد از قرن ها، برده داری راه انداخته و زن ها -ولو غیر مسلمان- را به عنوان برده می فروشند.

یادگار امام با بیان اینکه در طول تاریخ جنگ های زیادی بوده است و انسان ها پرونده سفیدی ندارند به ذکر برخی نمونه های تاریخی از برده داری سیاه پوستان پرداخت و تصریح کرد: تاریخ انسانیت چندان پر افتخار نیست و اتفاقا اگر پیامبران را جدا کنیم تاریخ بشر تاریخ چرکینی است، اما امروز بسیاری از جنایاتی که مربوط به ماقبل تمدن بوده است دوباره تکرار می شود. اگر پنج یا شش سال پیش می گفتند افرادی پیدا می شوند که یک نفر را زنده زنده در قفس می سوزانند و فیلم آن را منتشر می کنند باور نمی کردیم و این اتفاق کمی نیست.

وی بابیان اینکه سخن گفتن از وحدت این روزها واجب تر است، گفت: یکی از عوامل برهم زننده وحدت، مطلق انگاری است. مطلق انگاری یعنی کسی خود را مطلق بداند و دیگران را براساس نزدیکی به خود مورد قضاوت قرار دهد. مطلق انگاری یعنی همه گروه مقابل خود را هم عقیده و مثل هم بپنداریم. اگر توانستیم این طرز فکر را در خودمان حل کنیم پاشنه آشیل تفرق نشانه گرفته شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جماران، سید حسن خمینی ادامه داد: اگر یک سنی در جهان فلان تفکر را داشته باشد به این معنا نیست که همه اهل تسنن مانند او هستند. در جهان جریانی به شدت خواهان آن است که اندیشه مطلق انگاری را رواج و ادامه دهد، بنابراین نباید رقیب و حریف خود و کسی که در دین یا مذهب ما نیست را مطلق ببینیم؛ زیرا آنها اقسام مختلف دارند.

وی در ادامه به ذکر یک نمونه تاریخی پرداخت و گفت: مامون عباسی می گوید اگر می خواهید یک مرجئی (ازپیروان گروه مرجئه) قبل از مرگ بمیرد اسم علی(ع) را جلوی او بیاورید که از این بغض می میرد، در حالی که این مساله در مورد تمام مرجئین واقعیت نداشت و برخی شخصیت ها از جمله ابوحنیفه از پایه گذاران مرجئه چنین دیدگاهی را نداشته و به علی(ع) ارادت داشتند.

یادگار امام گفت: اینکه در یک مقطع زمانی یک فرد از یک گروه حرفی زد یا کاری کرد، حواسمان باشد که آن را ناخودآگاه به همه آن گروه توسعه ندهیم. هم درمیان شیعیان و هم در میان اهل تسنن کسانی بوده اند که کارهای زیادی کرده اند، ازسوی دیگر بیهوده هم نگوییم که ما با هم از ابتدا خوب بوده ایم. هم مذهبان ما دعواهای زیادی با هم کردند اما امروز جهان اسلام را باید از مطلق انگاری بیرون آورد. این چه تفکری است که چون یک سنی قبر امام حسن عسکری(ع) را ویران کرده، خون تمام اهل تسنن مباح است. یا چون یک شیعه حرفی زده او مهدور الدم است. درحالی که اولین شرط وحدت آن است که این باور را بپذیریم که در طرف مقابل طیف های زیادی وجود دارد و نکته دیگر اینکه هر طیف را با بزرگان آنها بسنجیم و شیعه را با امامان بسنجیم. امروز باید تلاش کنیم سبعیت را از جهان اسلام خارج کنیم و محبت و انسانیت را جایگزین سازیم.

یادگار امام با بیان اینکه امروز شرایط جهان اسلام حساس است و همه ما به نحوی در این شرایط دخیل هستیم، تصریح کرد: باید به حد وسع خود روابط مان را بسیار محبت آمیز سازیم و بگذاریم رابطه ما با یکدیگر الگو باشد و این الگو را جهان ببیند. این که هم لباس و هم مذهب من هرچه کرد به من نسبت دهید و من نیز هر چه هم لباسان شما انجام دادند به شما نسبت دهم، صحیح نیست. اینگونه هم نباشد که هر کس در هرجا هر کاری کرد شما باید به او جواب دهید.

یادگار امام اظهار داشت: بدی از هر کس سر بزند بد است. ظلم دین و مذهب ندارد و از سوی همه بد است، لذا چشم خود را بر روی ظلم نبندیم و اگر دوست ما ظلم کرد آن را محکوم کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
ROMANIA
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
2
35
الان خیلیها این یادشون رفته که انقلاب بدون مردم پیروز نمیشد و دارن مردم رو از انقلاب دورمیکنن...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
2
27
دورود بیکران بر مردان اهل اندیشه وقلم دورود برانسانهای پاک نهادی که در کمال ادب ومعرفت وشناخت خدای متعال را میپرستند ودورود وهزاران دورود برانسانهای فرهیخته ای همانند ایت الله سید حسن خمینی...با شناخت واقعی با مسائل سیاسی واجتماعی برخورد کند ودورود صد دورود بر زبان وگفتار امیخته به مهر وسیاست وکیاست شما ایت الله جوان ایت الله عزیز دوستت داریم خیلی زیاد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
1
27
پس قبول دارید که از مردم فاصله گرفتید
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
يا مردم از انها فاصله گرفتند
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
1
12
ظلم دين ومذهب ندارد ،ازسوي همه بداست،!!!!!!!!!!!!!!جاي شكرش باقي است كه قبول مي كنيدبه مردم ظلم شده،اميدوارم تاديرنشده به مردم برگرديد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین