کد خبر: ۲۹۹۹۸۷
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۰
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
"زن جوان دل پری دارد و می‌گوید مبادا ازدواج کنی! خرج و مخارج عروسی سر به فلک می‌زند. با این همه خرج و مخارج به زن و مرد نفری 3 میلیون تومان وام ازدواج آن هم با شرایط سخت می‌دهند و پس از پرداخت وام به طور خودکار مبالغی از آن کسر می‌شود..."
آفتاب‌‌نیوز : اینها حرف‌های باران 27 ساله است که پس از گذشت یک سال از دوران عقدش در تب و تاب تدارک مراسم عروسی است. او می‌گوید: من و همسرم گمان می‌کردیم باید کاملا روی پای خود باشیم ولی با توجه به گرانی‌ها اشتباه می‌کردیم.

به گزارش ایسنا، محمدعلی 32 ساله هم که چهار ماه دیگر مراسم عروسی‌اش برگزار می‌شود، معتقد است: جوانان به تنهایی از عهده خرج عروسی بر نمی‌آیند. آنان با پس انداز، وام و کمک گرفتن از اطرافیان می‌توانند از پس مخارج عروسی برآیند. هزینه‌های یک ازدواج تنها پول تالار و شام عروسی نیست و لباس سفید عروسی و خریدها رو هم شامل می‌شود.

لباس عروس

باران با بیان اینکه همه چیز گران است، می‌گوید: در محدوده خیابان جمهوری، اجاره لباس عروس از 600 هزار تومان شروع می‌شود. این لباس‌ها معمولا مورد پسند بسیاری از عروس‌ها نیست و جنس نامرغوبی هم دارد. لباس عروس تا یک میلیون و 400 هزار تومان هم هست.

زهرا هم که 27 سال دارد و هفته جاری مراسم عروسیش برگزار می‌شود قصد دارد لباس عروس دوستش را برای کاهش هزینه‌ها بخرد. به گفته او برای این لباس 550 هزار تومان می‌پردازد؛ اما اگر قصد کرایه لباس را داشت باید بیش از یک میلیون تومان هزینه می‌کرد.

هزینه‌های تالار

باران به هزینه‌های تالارهای عروسی اشاره و اظهار می‌کند: قیمت یک نوع غذا همراه با سالاد و نوشابه برای هر فرد 15 هزار تومان در یک تالار معمولی است. همه تالارهای عروسی ورودی هم دریافت می‌کنند که قیمت آن در شب‌های جمعه و اعیاد تعطیل بیشتر می‌شود. در کل باید برای ورودی سالن 300 تا 500 هزار تومان پرداخت.

به گفته او، تالارها 100 هزار تومان حق اکو و حتی بابت ورود عکاس و شمع روی میز هم مبلغی دریافت می‌کنند. همچنین بابت هر ظرف شیرینی و میوه مجلسی نیز 200 تومان از عروس و داماد گرفته شده وآنان باید 10 درصد حق سرویس و 9 درصد مالیات ارزش افزوده هم بپردازند.

باران با اشاره به سایرهزینه‌های تالارها می‌گوید: تالارها بابت شربت هر فرد 1000 تومان دریافت می‌کنند و یک بار شربت را می‌چرخانند و برای سرو بستنی چند گرمی سنتی به ازای هر نفر هم 2500 تومان طلب می‌کنند . در حالیکه جای سوال است که گالن شربت پنچ لیتری چقدر است که بابت هرمهمان 1000تومان دریافت می‌کنند؟ یا در مورد بستنی، همان ظرف بستنی را از بیرون خریداری کنیم برایمان ارزانتر تمام می‌شود اما در تالارها تحت عنوان (عروسی) انواع و اقسام مبالغ از زوجین دریافت می‌شود!

به گفته این نوعروس، شیرینی عروسی کیلویی 17 هزار تومان است و برای یک مراسم 40 کیلو شیرینی نیاز است. برای میوه 200 نفر هم باید 700 هزار تومان پرداخت.

او همچنین با گله از انعام‌هایی که عروس و داماد باید در شب عروسی به خدمه تالار بپردازند، می‌گوید: زمان عقد قرارداد با مسئولان تالار هنگامی که به دریافت 10درصد حق سرویس انتقاد می‌کنیم با عباراتی همچون اینکه این انعام خدمه است، مواجه می‌شویم اما موقع جشن هم بارها دیده شده است که حتی برای آوردن یک لیوان آب نیز از داماد انعام دریافت می‌کنند چه برسد به شربت، میوه و چاقوی کیک و اسپند و ....و تا پول به آنها ندهید از صحنه خارج نمی‌شوند!

سامان هم که 31 سال دارد و به زودی مراسم ازدواج خود را می‌گیرد، اظهار می‌کند: هزینه 200 میهمان مراسم عروسی، 8 میلیون تومان می‌شود که آن را باید به اضافه 10 درصد حق سرویس و 10 درصد مالیات بر ارزش محاسبه کرد. هزینه میوه و شیرینی برای 200 میهمان هم 100 هزار تومان می‌شود.

محمدعلی هم از هزینه‌های بالای عروسی گله دارد و می‌گوید: هزینه برگزاری این مراسم در یک تالار متوسط همراه با فیلمبرداری، غذا، میوه و شیرینی برای 200 نفر کمتر از 12 میلیون تومان نمی‌شود.

زهرا نیز در این زمینه اظهار می‌کند: هزینه تالار 9 میلیون تومان می‌شود که همراه با میوه و شیرینی بیش از 10 میلیون تومان خرج برمی‌دارد. تالار برای قرار دادن «گل مصنوعی» روی میزهای 340 نفره 200 هزار تومان و برای ویدئو پروژکتور هم 100 هزار تومان طلب کرده است.

دسته گل و ماشین عروس

وی ادامه می‌دهد:‌ من از گل مصنوعی برای دسته گل عروسی‌ام استفاده می‌کنم با این حال باید 45 هزار تومان بابت آن بپردازم و هزینه ماشین عروس هم 200 هزار تومان می‌شود.

باران هم درباره مخارج دسته گل عروس با گل طبیعی می‌گوید: 7 شاخه گل رز برای دسته گل عروس 120 هزار و 14 شاخه 240 هزار تومان هزینه دارد و برخی گلفروشان از گل‌های شکسته برای دسته گل عروس استفاده می‌کنند تا شاید قیمت مناسب شود.

عکاسی وفیلمبرداری

باران درباره خدمات متنوع و گران آتلیه‌های عکاسی هم می‌افزاید: در حال حاضر آتلیه‌ها کلیپ آشنایی، عکس اسپورت، کلیپ پشت صحنه و عروس می‌سازند و بابت ضبط تک دوربینه، دو دوربینه و استفاده از پروژکتور مبالغ متنوعی دریافت می‌کنند و حتی گاهی راضی به حذف هیچ کدام از این گزینه‌ها نیستند.

باران اضافه می‌کند: هزینه 30 تا 40 عکس در باغ و آتلیه بیش از یک میلیون تومان و فیلمبرداری یک میلیون تومان است. البته هزینه کلیپ آشنایی و ورودی باغ جداست. ورودی باغ‌های عمومی 400 تا 500 هزار تومان و ورودی باغ‌های خصوصی 800 تا 900 هزار تومان است.

زهرا هم می‌گوید: آتلیه 80 هزار تومان ورودی دریافت و برای آلبوم دیجیتال 500 هزار تومان طلب می‌کند و برای هر ساعت ارائه خدمات پس از مراسم تالار 40 هزار تومان اضافه می‌گیرد که در جمع برای خدمات آن باید یک میلیون و 100 هزار تومان بپردازیم.

به گفته سامان هم دست کم باید یک میلیون تومان بابت اجاره لباس عروس پرداخت. خرج عکاسی و فیلمبرداری برای نامزدی 2 میلیون تومان و برای عروسی 4 میلیون تومان است. هزینه عکس و فیلم اسپرت هم جداست. برای گل زدن ماشین عروسی هم باید حدود 200 هزار تومان پرداخت.قیمت گوسفند شب عروسی هم کمتر از 700، 800 هزار تومان نمی‌شود.

آرایشگاه عروس و داماد

باران درباره هزینه‌های آرایشگاه عروس هم می‌گوید: آرایشگاه‌های معمولی در بسته آرایش عروس خود اصلاح ابرو و اپیلاسیون ندارند و آرایش عروس از 600 هزار تومان آغاز می‌شود و برای عروس تاج نامزدی و مواد آرایشی نامرغوب استفاده می‌کنند و وقتی به این مسئله اعتراض می‌کنید با واکنشهایی مبنی بر اینکه پکیج شما معمولی است مواجه می‌شوید! آرایش VIP بیش از یک میلیون تومان است و شامل ناهار، اصلاح، شاین بدن، اپیلاسیون و... عروس می‌شود البته هزینه رنگ مو جداست.

این تازه عروس با بیان اینکه هزینه‌های یک عروسی بدین جا ختم نمی‌شود درباره میکاپ داماد هم اضافه می‌کند: این مرحله هم 100 تا 500 هزار تومان هزینه دارد.

محمدعلی هم با انتقاد به هزینه‌های لباس عروس و آرایشگاه، می‌گوید: لباس عروس و آرایش عروس زیر 800 هزار تومان نیست و خرید عروس 3 میلیون تومان خرج بر‌می‌دارد.

زهرا هم با بیان اینکه آرایشگاه‌ها بابت رنگ موی عروس 100 هزارتومان می‌گیرند، می‌افزاید: در مجموع هزینه آرایش عروس با خدمات معمولی 550 هزار تومان و داماد 200 هزار تومان می‌شود.

عیدی‌های عروس و حلقه

سامان درباره عیدی‌هایی که داماد برای عروس می‌خرد هم می‌گوید: داماد موظف است در هر عید یک قطعه طلا برای همسرش بخرد که هر بار خرج زیادی دارد. هزینه انگشتر نشان هم کمتر از 500 هزار تومان و حلقه کمتر از 800 هزار تومان نیست.

به گفته این تازه‌ داماد هزینه کادوهای هرعید اشک داماد را درمی‌آورد. به همین خاطر برخی دامادها به پسرهای دم بخت توصیه می‌کنند که پیش از ماه محرم و صفر نامزدی و پس از آن عروسی کنند تا مجبور به خرید کادو به عنوان عیدی نشوند.

خرید عروسی

باران و سامان به علت خرج و مخارج زیاد عطای خرید عروس و داماد را به لقایش بخشیده‌اند. اما زهرا می‌گوید: هزینه کت و شلوار داماد 450 هزار تومان، کفش و پیراهن 200 هزارتومان، لوازم بهداشتی ، ادکلن و ماشین ریش‌تراش و.... 700هزار تومان و قیمت کیف و کفش و خرید خودم برای عروسی 600 هزار تومان شد.

جهیزیه و خریدهای داماد

سامان با بیان اینکه رسم است که چند تکه از وسایل خانه را داماد می‌خرد، می‌افزاید: قیمت یک تلویزیون رنگی معمولی 1.5 تا 2 میلیون تومان، یک فرش ماشینی یک میلیون تومان و یک میز تلویزیون دست کم 400 هزار تومان است.

محمدعلی هم می‌گوید: خرید یک تلویزیون برای داماد 2، 3 میلیون تومان هزینه در بردارد، در کل هزینه‌های جهیزیه بر روحیه زن و شوهر تاثیر زیادی می‌گذارد و آنان را مضطرب و عصبی می‌کند.

وام ازدواج

باران با اشاره به وام ازدواج 6 میلیون تومانی برای عروس و داماد اظهارمی‌کند: به محض دریافت وام، حدود 300هزار تومان بابت کارمزد از هر یک از زوجین کسر می‌شود و شاهد پیامک‌های کسر وام هستیم!

سامان هم درباره وام ازدواج می‌گوید: دریافت وام ازدواج شرایط خاصی دارد. زن و شوهر هرکدام باید یک ضامن معرفی کنند. ضامن‌ها نباید کارمند آموزش و پرورش، بازنشسته یا خبرنگارباشند. ما به علت کم بودن مهریه همسرم و دانشجو بودن مشمول دریافت وام 5 میلیون تومانی برای هریک از زوجین می‌شدیم، اما بانک این وام را به علت کمبود اعتبار به ما نداد.

محمدعلی هم معتقد است: شرایط دریافت وام ازدواج سخت است. هرکدام از زوجین باید دارای یک ضامن و شاغل باشند و زنان خانه‌دار باید دو ضامن معتبر معرفی کنند. با این حال وام ازدواج تنها کفاف بخش کوچکی از هزینه‌های ازدواج را می‌دهد.

باران که دل پری از مخارج عروسی دارد، تاکید می‌کند: ازدواج آسان دروغی «پینه بسته» است که دیگر کسی آن‌ را باور نمی کند. واقعیت این است که همگان از کاهش آمار ازدواج نگران هستند اما هیچ کس برای حل این مشکل اقدامی عملی نمی‌کند.

به گزارش ایسنا،خرج و مخارج زوجهای جوان فقط مربوط به مراسم عروسی نمی‌شود بلکه جهیزیه و تهیه مسکن را هم شامل می‌شود که هر کدام از این موارد برای دختر و پسر و خانواده‌هایشان میلیون‌ها تومان خرج در بر می‌دارد. با وام 3 میلیون تومانی و دستمزدهای یک میلیونی جوانان می‌توان چند درصد از این مخارج کمرشکن را تامین کرد؟ در این شرایط چگونه می‌توان توقع داشت که جوانان به ازدواج تشویق شوند؟

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۳
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
8
13
برو بالای 6 تومن .....نه برو بالای 6 تومن .... نه برو بالای 6 ملیون تومن
ليلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
2
34
جوك تعريف كرديد شما هم. بفرماييد كدوم آرايشگاه 600 تومنه ما هم بريم اونجا. تو كرج براي يه عروسي معمولي زير يك ميليون پول آرايشگاه نيست. تالار هم كه فرمودين امكان نداره با اين قيمت ها پيدا بشه مگه اينكه تو خونه برگزار كنند. فيلمبردار هم اگه پكيج كامل بخواهيد حدود 10 ميليون و اگه نصفه باشه حدود 6 ميليون مي شه. سه برادر داماد كردم با سطح متوسط ريز همه چيزو مي دونم. اين حرفا مال سال 89 شايدم 90 باشه الان نميشه بابا جون
مهیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
0
25
جوک گفتید ... کجا حقوق 1 میلیون میدن ما بریم کار کنیم . هرجا کار کردم از 600 تا 700 تومن بهم حقوق دادن ... الانم بیکارم ..
پاسخ ها
DSD
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
اگه بخوای پیدا میشه ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
5
25
بعضي از اين هزينه ها اصلا لازم نيست و مربوط به طبقه مرفه مي باشد اگه پول نداري مجبوري هم ميوه و شيريني بدي هم بستني هم شربت؟ ميتوني يه مراسم ساده بگيري يا يه مسافرت بري. اين هزينه ها و مراسمات دست و پا گير و الكي باعث شده خيلي از جوانها ازدواج نكنند. مهم نيست زندگي را چه جوري شروع كنيد مهم اين است كه با چه كيفيتي ادامه زندگي بدهيد همه اين خرج هاي اضافي باعث ميشود دچار مشكل شويد من 12 ساله ازدواج كردم با يه مسافرت ساده زندگيم را شروع كردم الان هم خيلي راضي و زندگي خوبي داريم كه خدارو همهيشه شكر ميكنيم خيلي سخت نگيريد كه خودتا بيشتر از همه عذاب آن را ميكشيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
6
16
پس با این حساب سلام بر مجردی تا آخر عمر.
بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
0
6
اولا : اصلا معلوم نیست این قیمت ها مربوط به کدام تاریخ است و مصاحبه کی انجام شده چون واقعا اگر این قیمت ها درست باشد که نسبتا خوبست .
ثانیا : می شود بعضی از هزینه ها را فاکتور گرفت و شاید هم خیلی از آنها را اما آیا خانواده ها خود از این چشم هم چشمی ها دست بردار هستند که بشود کاری کرد .
ثالثا : حقوق کارگر در اکثر مشاغل آزاد بیشتر از 700 هزار تومان نیست و اگر هم اعتراض کنند از کار خبری نیست .
رابعا : بیایید بشکلی مناسب ضمن تبلیغ صحیح و تحریم چشم هم چشمی در رسانه های مختلف فکری بحال جوانانی کنیم که واقعا درمانده اند .
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
1
18
سلام. واقعا بعضی ازین هزینه ها ضروری نیست. من هفت ماه پیش ازدواج کردم. حلقه و نشون طلا نگرفتم. به جاش پنجاه تومن دادیم و ست حلقه استیل با همسرم گرفتیم که خیلی هم دوستشون داریم. یا اصلا طلا نخریدم به جاش یه ست دویست تومنی نقره گرفتم. تو همه عیدا هم همسرم برام شال یا یه شاخه گل یا چیزای کوچیک با قیمت مناسب میخرید. عروسیمون هم یه جشن کوچیک کلا با صد نفر مهمون و پذیرایی هم فقط شیرینی و شربت و شام ساده بود. خیلی هم بهمون خوش گذشت
پاسخ ها
معاویه
| United States |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
حضرتعالی قبول کردین و حلقه ی استیل دستت کردی که البت اشتباه هم کردی ولی آیا باقی دخترا هم قبول میکنن؟؟ عمرااااا
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
2
17
راستی من فقط آتلیه رفتم و پنج تا عکس انداختم و فیلمبردار هم نداشتیم. یه دوربین معمولی دوستم داشت که یه فیلم ساده با اون گرفت. الانم وقتی نگاش میکنیم کلی کیف میکنیم
ارشد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
3
8
مثه اینکه زمان شاه این متن رو نوشتین.من پارسال عروسیم بود .کدوم آتلیه ای به یه میلیون راضی میشه؟
مگه عکس پرسنلیه؟کدوم آرایشگاهی زیر یه میل.ن میگیره؟ب 15 هزار تومن نفری کدوم سالنی مراسم برگزار میکنه؟ بگین شاید ما کلاه سرمون رفته؟کت شلوار دامادی 450هزار تومن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خدا خیرتون بده والا
تنها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
2
11
با 35 سال سن و کارشناس ارشد و بيکار به علت عملکرد اشتباه مديريتي و رانت خواري در ايران و افزايش توقغات و سخت شدن شرايط زندگي هنوز مجرد هستم خدا مي داند شايد با اين شرايط کا حاکم است تا 40 سالگي با هزدواج فک نکنم و ترجيع ميدم هيچ و قت ازدواج نکنم چون دددددددددددختر مردم به اميد خوشبختي شوهر ميکنند تجرد بهتر از طلاق است
پاسخ ها
حسن
| United Kingdom |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
دوست عزیز با این تفاصیل به نظر میاد که شما باید دیدتون را نسبت به زندگی‌ عوض کنید و انتظارات خود را تنظیم کنید. حیف است که با این تحصیلات و جوانی مجرد باشید. کیفیت و روند زندگی‌ ما به ما بستگی دارد نه به دیگران.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
9
4
آقای تنها شما کارشناسی ارشد دارید؟ بعید میدونم.... ترجیع یا ترجیح.... توقغات یا توقعات... ؟؟؟؟؟؟// شاید اشتباه میکنی یه نگاه به مدرکت بنداز.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۳
1
10
متن رو سال 48 نوشتن سال 94 چاپ کردن . با این مبالغی که شما فرمودید تو ممسنی سفلی هم نمیشه عروسی گرفت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۳
0
6
من که میدونم نظرم رو در این سایت انتشار نمیدن اما چاره ای جز بیانش هم ندارم و باید بگم تا خیلی از مسائل روشن بشه.به نظر من تو این ممکلت ازدواج هم مثل خیلی از مسائل دیگه شده ابزاری برای سر گرم کردن مردم ودور کردن اونها از واقعیت.اینهمه تشریفات اضافی و هزینه بر که تو این مطلب اشاره کردید رو میشه با فرهنگ سازی حذف کنند ولی چرا تلویزیون ... بهش دامن میزنه؟خوب جوابش مشخص و واضحه ...به نظر شما پرداخت وام برای ازدواج به این معنی نیست که باید به تشریفات و هزینه های تشکیل زندگی مشترک دامن زد و هزینه رو بالا برد....خیلیها هم هستند که با وجود موقعیت مالی بسیار مناسب ازدواج نمیکنند...
مهدیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
2
0
ما که الحمدلله تو شهرمون اینقدر خرجای اضافه نمیکنن تو شهرما کل خرجای تالار میشه 1 تومن
فیلمبرداری 500 تومن یعنی نهایت خرج عروسی میشه 3 تومن
البته با هدیه هایی که میارن فقط پول 2 تومنم واسه عروس و دوماد میمونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
0
0
سلام ما نزدیکه عروسیمونه یکی دو ماه دیگه میریم خونمون بابام بازنشستست و با حقوق کمش تونسته جهازمو درست کنه نامزدم معلمه اونم با حقوق کمش تونسته یه خونه بخره هردو فوق لیسانسیم دوران نامزدیمون کم خرج کردیم تا بتونیم پس انداز کنیمو کابینت و کمد خونمونو بزنیم حتی یه بار هم ناهرو بیرون نخوردیم فقط قناعت کردیم الانم میخوایم بریم مشهدو برگردیم خونمون مادر شوهرم اصرار داره مراسم بگیریم ماهم مخالفیم چون پولشو نداریم حتی اصرار داره تو تالار بگیریم خودشونم هیچ کمکی نمیکنن فقط انتظلر دارن نه بابای من پول داره نه نامزدم سر این موضوع اعصابمون خورد شده حتی بعضی وقتا بین منو نامزدم اختلاف پیش میاد ولی مادرشوهرم اینارو درک نمی کنه با متلک هاش اعصابمونو خورد می کنه با دیگران مقایسمون می کنه شما بگین من چیکار کنم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۵
0
0
سلام ما دوساله ازدواج کردیم زندگیمون خیلی قشنگه روز عروسیمون خودمم ارایشگرخودم بودم حلقه بدل خریدیم ده هزارتومن شام پنجاه نفردعوت کردیم صدهزارتومن شد لباس عروس همسایمونو تنم کردم اقامام لباسش شد پنجاه تومن از دسته دومیا خریدیم تمام الان خیلی خوشبختیم عکس عروسیمونم با مبایل گرفتیم مافقیر نبودیم خواستیم همه بدونن اگه بخوای میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۹
0
0
بابا دمتون گرم اونايي که بدون هیچ خرجی رفتن زیر یه سقف منم هیچی ندارم ولی میخوام ازدواج کنم ولی فک نکنم بشه خدایی زندگی فقط گذر عمر پس بياييد با ماديات خرابش نکنیم
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
0
1
من‌سه ماه دیگه عروسیمه خرج عروسی با شوهرمه با اینک تو خونه بابام خیلی خرج میکردم حالا نباید مثل اونجا خرج کنم .ب همجنسای خودم خواهرانه میگم جیزی ک بابای گرامیتون بعد۵۰سال زحمت کشید ب دست اوردن یا هنوز ب دست نیاوردن نباید از یه پسر ۲۵ساله خواست
فیلم عروسیتون رو خام بگیرین ازش
عکس اتلیه رو شاسی‌نزنید خودتون یه پارتیشن درست کنید عکس کاغذی بگیرید از اتلیه هم جدیده هم باکلاس هم اینک ارزونه خیلی ارزونه شایدبا فیلم یه میلیون هم نشه
تو ارایشگاه زنونه هم ک رفتین کاشت ناخن کاشت مژه اپلاسیون پاک سازی صورت رو بردارین فقط میکاپ شنینون بگیرن به ارایشگره هم بگین نداریم بدیم ازتون کم میگیره مطمن باید همون کرمی ک برا عروس دو میلیونی میزنه برا عروس ۵۰۰تومنی هم همونو میزنه چون ارایشگر خودش میدونه کار اون هست ک میره بیرون کسی ک نمیپرسه عروس چنی بوده
ماشین فقط ی ردیف گل بزنید جلوش ۲۰۰تومن بیشتر نمیشه
شربت و بستنی ک دیگه واقعا تجمل گراییه مگه ختمه ک بستنی بدن
کیک و شیرینی رو یکی کنید جدا جدا من حساب کردم برا عروسی خودم ۸۰۰تومن میشه اما کیک و شیرینی رو ک یکی کردم همش‌میشه ۳۰۰تومن
بعدم عروسی خرج کردن برا بقیش
تالار ایناهم اگر اشنا دارین برین اونجا اگر ندارین یه جای ارزون برین
omid
|
United States
|
۰۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
0
0
اینا همش تقصیر امریکاس خخخخخخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
0
0
الان هزینه ی عروسی معمولی بدون تشریفات کمتراز ۳۰ میلیون نیس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین