کد خبر: ۳۰۳۱۸۰
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
فاصله میان کشورهای جهان از نظر میزان صلح و آرامش نسبی بیشتر شده است. موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد (IEP) که مرکزش در استرالیاست، گزارش سالانه شاخص صلح جهان را در ارتباط با ۱۶۲ کشور جهان منتشر کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
در شرایطی که صلح و آرامش در غرب توسعه می‌یابد، درگیری‌ها در مناطق دیگر جهان، بخصوص در خاورمیانه و شمال آفریقا به شدت افزایش یافته است.

به گزارش دویچه وله، معیار بررسی این موسسه برای تعیین میزان صلح در هر کشور، عوامل گوناگونی بوده‌اند نظیر شمار برخوردهای خشونت‌آمیز در آن کشور و شمار آوارگانی که از این برخوردها ناشی می‌شوند. از دیگر معیارهای تعیین شاخص صلح جهانی، حضور یک کشور در جنگ های خارج از مرزهای خود است.

در شاخص صلح جهانی همچنین آمارهایی چون میزان بودجه نظامی هر کشور، شمار کشتگان در درگیری‌ها و امنیت اجتماعی کشورها بررسی و منتشر می‌شوند.

برمبنای اطلاعات شاخص صلح و آرامش در ۸۱ کشور جهان به نسبت سال ۲۰۱۳ افزایش یافته، اما صلح در ۷۸ کشور دیگر جهان به نسبت سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است. در شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۱۴ همچنین آمده است که شرایط سه کشور جهان به نسبت سال ۲۰۱۳ تغییری نکرده است.

سوریه مرکز بحران جهان

موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد، مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا را مهم‌ترین مناطق بحران‌خیز جهان معرفی کرده و در راس آنها، سوریه را قرار داده است.

سوریه که در سال ۲۰۱۳ به عنوان کشوری جنگ‌زده قبل از عراق و افغانستان قرار داشت، اکنون بحرانی‌ترین کشور جهان شناخته شده و آخرین رده (۱۶۲) را به خود اختصاص داده است. سودان، سومالی، آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، افغانستان و عراق، قبل از سوریه در انتهای جدول شاخص صلح جهانی قرار دارند. پژوهشگران موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد همچنین اعلام کرده‌اند که شاخص صلح جهانی در لیبی نیز به شدت کاهش یافته و بحران این کشور را به شدت فراگرفته است. لیبی که در آن جریان تروریستی داعش قدرت یافته، در رده ۱۴۹ شاخص صلح جهانی قرار دارد.

مصر در جایگاه ۱۳۸ قرار گرفته، که یک رتبه بدتر از سال ۲۰۱۳ است.

استیو کیلیلیا، موسس و رئیس موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد در باره مناطق بحرانی خاورمیانه و شمال آفریقا می‌گوید: «بسیار نگران‌کننده است که بحران‌ها در این مناطق از کنترل خارج شده‌اند و شرایط را در دیگر کشورها نیز برای توسعه فعالیت‌های تروریستی آماده می‌کنند.»

اروپا، قاره پرآرامش و صلح

در نقطه مقابل خاورمیانه و شمال آفریقا کشورهای اروپایی قرار دارند. ایسلند، دانمارک و اتریش، سه کشوری هستند که موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد آنها را به عنوان سه کشور نخست در شاخص صلح جهانی معرفی کرده است. آلمان در این شاخص در رده شانزدهم قرار دارد.

اروپا که به عنوان صلح‌آمیزترین قاره جهان معرفی شده، در سال ۲۰۱۴ چند ناآرامی را تجربه کرده است. حمله تروریستی به دفتر مجله طنز "شارلی ابدو" در پاریس در ژانویه سال ۲۰۱۵ و کمی بعد حمله تروریستی در کپنهاگ، نشان‌دهنده افزایش خطر اقدامات تروریستی در اروپا هستند.

کشتگان عملیات تروریستی در سال ۲۰۱۴

در شاخص صلح جهانی آمده است که در سال ۲۰۱۴ در مجموع در سراسر جهان ۲۰ هزار نفر در جریان اقدامات تروریستی کشته شده‌اند. این رقم به نسبت آمار سال گذشته موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد ۹درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین شمار کشتگان عملیات تروریستی (۸۲ درصد) در کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، نیجریه و سوریه بوده‌اند.

در شاخص صلح جهانی همچنین مشخص شده که ۱۸۰ هزار نفر در سراسر جهان در ارتباط با نتایج حملات تروریستی کشته شده‌اند و ۷۱ هزارنفر آنها در سوریه زندگی می‌کرده‌اند. این رقم ۵/ ۳ برابر بیشتر از آمار سال ۲۰۱۰ میلادی (۴۹۰۰۰ نفر) است.

برمبنای آمار منتشر شده موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد (IEP) بیش از ۵۰ میلیون نفر از مردم جهان در حال حاضر آواره هستند. این افراد به خاطر درگیری‌های خشونت‌آمیز در کشورشان یا کشورهای خود را ترک کرده‌ و در کشوری دیگر پناه گرفته‌اند، یا در کشور خود آواره شده‌اند. این شمار از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون بی‌سابقه بوده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین