کد خبر: ۳۰۳۳۱۰
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۲:۲۵
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسش هیئت تجاری آلمانی درباره نوسانات نرخ ارز خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته دامنه نوسانات نرخ ارز در ایران، حدود 60 درصد کاهش یافته است.
آفتاب‌‌نیوز :
رئیس کل بانک مرکزی گفت: تک نرخی شدن ارز از برنامه های بانک مرکزی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی الله سیف پس از نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ما ؛ افزود: بانک مرکزی خود را برای تک نرخی کردن ارز پس از گذار از تحریم ها آماده کرده است.

ثبات بازار در ایران، زمینه ساز سرمایه گذاری خارجی

رئیس کل بانک مرکزی: ثبات حاکم بر بازار ایران که در۲سال اخیر پدیدار شده است با ادامه رفتارهای منطقی دولت و اعمال انضباط دقیق مالی دنبال خواهد شد تا زمینه برای سرمایه گذاری خارجی بیش از پیش فراهم شود.

ولی الله سیف در دیدار یک هیئت اقتصادی - تجاری از آلمان در روز سه شنبه  افزود: برای حضور گسترده تر شرکت های ایرانی در بازارهای جهانی و نیز حضور شرکت های خارجی در ایران، برخورداری از یک نظام پولی و مالی قوی یک ضرورت جدی است و بانک مرکزی و مجموعه اقتصادی دولت به این موضوع اهتمام ویژه دارد.

به گفته وی، تلاش جدی برای افزایش سرمایه بانک های دولتی و خصوصی، افزایش نسبت کفایت سرمایه آنها متناسب با استانداردهای بین المللی و نیز کاهش هزینه های خدمات مالی در صنعت بانکداری ایران به منظور کاهش هزینه های تولید، از جمله برنامه های اصلی خواهد بود.

سیف با اشاره به سوابق همکاری های اقتصادی و بانکی مشترک ایران و آلمان اظهار داشت: با وجود مشکلات و نوسانات اقتصادی کشور در برخی سال ها، تسویه حساب های بانک های ایرانی با طرف های آلمانی با کمترین تاخیر انجام شده و هیچگاه این نوسانات نتوانسته است مانع ارتباطات مناسب بانکی دو طرف شود.

وی با اعلام آمادگی بانک مرکزی برای پذیرش هیئتی از نظام بانکی آلمان برای مذاکره درباره راه های همکاری دو جانبه گفت: ارزیابی ریسک بانک های ایرانی نشان می دهد آنها توانسته اند سطح مناسبی از اعتماد را نسبت به عملکرد خود جلب کنند.

از همین رو، بستر بانکی موجود می تواند زمینه مناسبی برای عملیاتی شدن حجم قابل قبول مبادلات کالایی بین دو کشور وتسویه حساب های فی مابین باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسش هیئت تجاری آلمانی درباره نوسانات نرخ ارز خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته دامنه نوسانات نرخ ارز در ایران، حدود 60 درصد کاهش یافته است. 

این در حالی است که در یک دوره مالی یک ساله، نرخ برابری دلار در مقابل ریال تنها سه درصد افزایش داشته است و این در شرایطی است که دسترسی ما به منابع ارزی به علت وجود تحریم های ظالمانه محدود بوده است.

سیف همچنین از اراده بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزدیک خبر داد و افزود: شواهد و قراین و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که امکان حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز وجود دارد و این سیاست در موقع مقتضی عملی خواهد شد.

به گفته وی، این اقدام  بسیار مهم و ضروری است  و البته پیش نیاز آن برقراری ارتباطات بانکی بین المللی کافی و امکان مانور  بانک مرکزی نسبت به جابجایی منابع ارزی خواهد بود.

اعضای گروه اقتصادی - تجاری آلمانی در این دیدار، اطلاعات ارائه شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی را مهم و امیدوارکننده توصیف و نسبت به برداشته شدن تحریم های اقتصادی ایران و امکان حضور در بازار ایران ابراز امیدواری کردند.

نرخ  رشد اقتصادی کشور به 3 درصد رسید  

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد : نرخ  رشد اقتصادی کشور در سال 1393 به 3 درصد رسیده است.

وی گفت : براساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حسابهای اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت های ثابت سال 1383 در سال گذشته 2031596  میلیارد ریال است که نسبت به رقم سال 1392 به میزان 3 درصد رشد نشان می دهد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین