کد خبر: ۳۰۳۵۶۱
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
دیپلمات های بین المللی ابراز خوش بینی می کنند که ایران و شش کشور قدرتمند جهان به طور فزاینده ای به یک «توافق تاریخی» هسته ای نزدیک شده اند.
آفتاب‌‌نیوز : تارنمای دویچه وله جمعه شب در این باره به نقل از منابع دیپلماتیک که نام آنها افشا نشده است، نوشت: توافق نهایی ممکن است در مذاکرات هفته آینده در وین به دست بیاید.

این رسانه آلمانی در عین حال افزوده است: با نزدیک شدن به پایان ضرب الاجل مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 نگرانی ها در مورد شکست گفت وگوهای دو ساله نیز بیشتر شده است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به نقل از دیپلمات های حاضر در محل مذاکرات گزارش داد، احتمال دستیابی به یک توافق نهایی بیش از آن چیزی است که منابع رسمی سیاسی کشورهای حاضر در این گفت وگو ها اعلام می کنند.

آن ها می گویند می توان محتاطانه خوش بین بود که ایران و شش کشور قدرتمند جهان بر سر یک نظارت 10 ساله بر برنامه هسته ای این کشور در ازای لغو تحریم های بین المللی به توافق برسند تا این کشمکش دیپلماتیک 12 ساله میان ایران و غرب پایان یابد.

یک مقام ارشد غربی به رویترز گفت: نمی توان احتمال شکست مذاکرات را رد کرد، اما به نظر می رسد که ما در حال دستیابی به چیزی هستیم. نه تا 30 ژوئن، اما شاید در روز های پیش رو.

یک دیپلمات دیگر غربی هم تصریح کرد: به باور من توافق صورت خواهد گرفت، زیرا هر دو بازیگر اصلی (ایران و آمریکا) به آن نیاز دارند. ناظران سیاسی با اشاره به تمایل دو طرف اصلی برای توافق تاکید می کنند که این معامله هسته ای برای «باراک اوباما» و «حسن روحانی» از جنبه سیاسی اهمیت زیادی دارد.

اظهارات این هفته «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نرمش دولت اوباما در قبال جمهوری اسلامی ایران تعبیر شده است. وزیر امور خارجه آمریکا در یک موضع گیری جدید گفته است که در مذاکره با ایران تمرکز بر آینده است و شامل فعالیت های پیشین این کشور نمی شود.

وی تاکید کرد که هم آمریکا و هم دیگر کشورهای 1+5 از فعالیت های نظامی و شبه نظامی پیشین ایران اطلاعات کافی و کامل دارند و دلیلی نمی بینند که بر گذشته مانور دهند.

در حالی که به نظر می رسد گفت وگوهای فشرده و بی سابقه میان مقامات ایران و آمریکا، دستیابی به توافق را ممکن کرده است، همچنان اسراییل و عربستان سعودی نگران این هستند که معامله هسته ای قدرت منطقه ای ایران را افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، در این شرایط از فرانسه به عنوان یک عضو سرکش حاضر در مذاکرات هسته ای یاد می شود که در حال حاضر نزدیک ترین دیدگاه را به اسراییل و عربستان سعودی دارد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین