کد خبر: ۳۰۳۶۴۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۲
هنوز خاطره صف‌های طولانی برای تلفن‌های عمومی در ذهن اغلب ما زنده است با این وجود طی سال‌های اخیر میزان استفاده از کیوسک های تلفن عمومی و تعداد آنها به طور دائم در حال کاهش بوده است.
آفتاب‌‌نیوز :
مدیرعامل مخابرات استان تهران اخیرا اینگونه اعلام کرده که هزینه نگهداری یک خط تلفن همگانی، 31 هزار و 900 تومان و درآمد ماهانه حاصله حدود 22 هزار تومان است.

این صحبتهای علیرضا صیدی در شرایطی صورت گرفته که در آخرین آمارهایی که حدود 15 ماه پیش در این زمینه ارائه شد میانگین درآمد ماهانه هر باجه حدود 33 هزار تومان و هزینه نگهداری آن حدود 30 هزار تومان عنوان شده بود.

حال در مدت زمانی نه چندان طولانی، در استفاده اندک مردم از تلفن‌های همگانی هم افتی قابل توجه ایجاد شده و با گسترش دسترسی مردم به تلفن همراه و این اواخر اینترنت پهن باند موبایل بازار تلفن‌های همگانی از رونق افتاده است.

معاون فنی و مهندسی مخابرات استان تهران اسفند ماه سال 1392 در این باره به ایسنا گفت: تلفن‌های همگانی و میزان گستردگی آنها در شهر تهران طی سال‌های گذشته با نوعی روند کاهش مواجه بوده که البته این مساله امری عادی و طبیعی تلقی می‌شود و در دنیا هم روند به همین گونه است چراکه با روی کار آمدن تلفن همراه و گسترش ضریب نفوذ آن دیگر تمایل چندانی برای استفاده از تلفن‌های عمومی باقی نمی‌ماند.

رضا خلیلی در عین حال اینگونه عنوان کرد که با وجود کاهشی که در تعداد تلفن‌های عمومی صورت گرفته، هم چنان تهران از نظر تعداد تلفن‌های عمومی ضریب نفوذی بالاتر از حد استاندارد جهان دارد چراکه اکنون استاندارد جهانی در این زمینه یک تلفن به ازای هر 1000 نفر است که این آمار در ایران حدود 3.5 است.

وی همچنین یادآور شد: در حال حاضر در استان تهران 36 هزار و 500 دستگاه تلفن عمومی وجود دارد که این رقم طی سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا نکرده و در نهایت سالانه حدود 10 درصد کاهش داشته است.

معاون فنی و مهندسی مخابرات استان تهران در پاسخ به این سوال که در این میان کیوسک‌هایی که از سطح شهر جمع‌آوری شده به چه سرنوشتی دچار شده‌اند، توضیح داد: ما برای تامین تلفن‌های عمومی در سطح شهر با دو شرکت پیمانکار قرار‌داد داشتیم درواقع از میان 36 هزار تلفنی که در سطح تهران وجود دارد، 25 هزار دستگاه از آن در مالکیت مخابرات بود و 11 هزار تلفن را پیمانکاران و به طور مشارکتی تامین کرده بودند. مدتی پیش یکی از این پیمانکاران حذف شد و به این ترتیب برخی از این تلفن‌ها از سطح شهر جمع‌آوری شد.

خلیلی در ارتباط با تلاشهایی که در کشورهای مختلف دنیا در زمینه گسترش استفاده از تلفن‌های عمومی صورت می گیرد اظهار کرد: یکی از مباحث مهمی که در ارتباط با تلفن‌های همگانی مورد توجه قرار می‌گیرد، بحث سوددهی آنهاست اکنون از همان تعداد تلفنی که در سطح شهر تهران قرار گرفته طبق آمار روزانه تنها 20 دقیقه استفاده می‌شود که این آمار، آمار میانگین است و برخی از این دستگاه‌ها حتی برای چند روز یکبار هم استفاده نمی‌شود.

بیش از 1000 دستگاه مولتی مدیا در تهران
به گفته او در چنین شرایطی اگر ما هزینه‌های نگهداری را هم در نظر بگیریم طبیعی است که به این نتیجه برسیم که با توجه به بالاتر بودن تعداد این کیوسک‌ها از حد استاندارد جهانی منطقی است اگر برخی از آنها را حذف کنیم.

وی ادامه داد: با این وجود ما تاکنون تعداد این کیوسک‌ها را خیلی کاهش نداده‌ایم تا مردم بتوانند به طور راحت دسترسی داشته باشند به همین دلیل اکنون با دو تا سه دقیقه پیاده‌روی شما می‌توانید در هر نقطه از شهر به یک کیوسک تلفن دسترسی داشته باشید.

او درباره با این موضوع که آیا در ایران قرار نیست مانند سایر کشور‌ها سراغ تکنولوژی‌های جدید‌تری که در این حوزه وجود دارد برویم، اظهار کرد: در حال حاضر 1100 دستگاه از تلفن‌های عمومی سطح شهر حالت مولتی مدیا دارند و علاوه بر تلفن می‌توان از آنها برای دسترسی به اینترنت نیز استفاده کرد. البته با توجه به ویژگی‌های این دستگاه‌ها سعی شده است آنها بیشتر در اماکن سربسته عمومی قرار گیرند تا دچار مشکلات و تخریب نشوند.

خلیلی در بخش پایانی صحبت‌های خود یادآور شد: با وجود تمام این تفاسیر طی سال‌های آتی در تعداد کیوسک‌های تلفن همگانی کاهشی اساسی رخ نخواهد داد و شاید نهایتا سالی 2000 دستگاه از آنها کم شود و همچنان عزمی جدی برای کاهش تعداد کیوسک‌های عمومی وجود ندارد.

سناریوی تبدیل کیوسک‌ها به وای فای شهری
اما در دوره ای هم سخنگوی شرکت مخابرات ایران از احتمال استفاده از کیوسک‌های تلفن عمومی برای وای فای خبر داد.

داود زارعیان در این باره اظهار کرد: استفاده از تلفن‌های همگانی در حال حاضر در کشور به حداقل رسیده و بر همین اساس طی سالهای گذشته هر سال تعدادی از این کیوسک‌ها از سطح شهرها جمع‌آوری شده است اما شرکت مخابرات ایران در این باره به این نتیجه‌گیری رسیده که این کیوسک‌ها حفظ شوند و در نهایت در کاربری آن‌ها تغییراتی ایجاد شود.

او با بیان این‌که در حال حاضر در سطح کشور بیش از 167 کیوسک تلفن عمومی فعال است، ادامه داد: اگرچه روند توسعه کیوسک‌های تلفن عمومی کم شده اما تعداد آن‌ها طی یک سال گذشته کاهشی پیدا نکرده است و براساس کاربری‌های جدیدی که قرار است برای آنها تعریف شود سیاست فعلی مخابرات حفظ این کیوسک‌ها محسوب می‌شود.

زارعیان ادامه داد: یکی از کاربری‌هایی که احتمال دارد در آینده برای این کیوسک‌ها مورد توجه قرار گیرد استفاده از کیوسک‌های تلفن عمومی برای توسعه وای‌فای شهری خواهد بود.

مصائب دسترسی به کارت‌های تلفن
اما در ارتباط با تلفن‌های عمومی نکته دیگری نیز وجود دارد و آنهم دشواری مردم در دسترسی به کارتهای تلفن است.

طی سالهای گذشته کارتهای تلفن عمومی با مبلغی بالای 2000 تومان در اکثر باجه‌های روزنامه فروشی و گاهی حتی سوپرمارکتهای سطح شهر موجود بوده و به راحتی در دسترس مردم قرار می گرفت اما بیش از یک سال است که به بهانه های مختلف بر سر راه دسترسی مردم به این کارتها موانع متعددی قرار گرفته و عرضه این کارتها به مبالغ بالای 5000 تومان و مراکز مخابراتی محدود شده است.

معاون تجاری مخابرات استان تهران در خصوص این موضوع از برنامه مخابرات برای افزایش واگذاری کارتهای تلفن در سال جاری خبر داده و اظهار کرد: البته بسیاری از کیوسک‌ها از ارائه این کارتها استقبال نمی‌کنند.

محمدرضا بیدخام در عین حال گفت: در حال حاضر در سطح استان تهران حدود 31 هزار تلفن همگانی داریم که البته این رقم پیش از این 32 هزار دستگاه بود و به دلیل عدم استقبال مردم از تلفنهای همگانی تا حدی تعداد این تلفن‌ها کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، اما معاون تجاری مخابرات استان تهران در پاسخ به این سوال که حتی برای افرادی که قصد استفاده از این کیوسکها را دارند دسترسی به کارت تلفن امری دشوار است، توضیح داد: اکنون کارتهای تلفن 5000 تومانی در تمام مراکز مخابراتی توزیع می شوند و برنامه ما آن است که در سال جاری تعداد و واگذاری کارتهای تلفن را گسترش دهیم اما با این وجود همچنان بسیاری از کیوسکهای روزنامه فروشی که اقدام به فروش کارتهای تلفن می‌کردند به دلیل استقبال کم مردم، تمایل چندانی به فروش این کارتها ندارند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
همشهری تهران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱
0
1
تلفن های عمومی برای مزاحمین بیمار و روانی وسیله ی خوب و مناسبی است
حدود 7 سال است که یک مزاحم که برای من شناخته شده است از بیش از250 باجه بمن و خانواده ام زنگ زده که شماره های آن را هم دارم ولی متاسفانه راهی قانونی برای شکایت وجود ندارد بهتراست برای این مساله نیز راه چاره ای پیدا کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱
0
5
کیوسکهای تلفن عمومی جز خدمات تکلیفی مخابرات است و نمی توان به بهانه درآمدزا نبودن اینگونه خدمات را حذف کرد.
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین