کد خبر: ۳۰۹۰۲۹
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۴
تلویزیون مرکزی چین اعترافات دهها نفر از اتباع چین را که پس از پیوستن به گروه های تکفیری و تروریستی به کشورشان بازگشته و دستگیر شدند، پخش کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
تلویزیون چین یک برنامه مستند تلویزیونی را پخش کرد که در آن شمار زیادی از افراد دستگیر شده، به همکاری با گروه های تروریستی اعتراف کردند.

آنان در این برنامه تلویزیونی اعتراف کردند که برای پیوستن به گروه های تروریستی از جمله داعش، از مسیر ترکیه به سوریه و عراق رفته اند.

این افراد تاکید کردند: آنان به صورت مهاجر، ابتدا به مالزی و برخی دیگر از کشورهای آسیای جنوب شرقی می رفتند و سپس از این کشورها به ترکیه و سوریه عزیمت می کردند.

آنان اعتراف کردند که برای رسیدن به هدف خود، ترجیحا به سفارتخانه های ترکیه در کشورهای آسیای جنوب شرقی، به ویژه کشور مالزی می رفتند.

تلویزیون چین در مستند خود گفت: این افراد سپس، به صورت گروهی به ترکیه می رفتند، از آنجا به سوریه و کشورهایی که گروه های تروریستی در آنجا فعالیت گسترده ای دارند، عزیمت می کردند.

این مستند تلویزیونی همچنین نشان می دهد که این افراد حتی در سوریه و برخی نقاط دیگر آموزش های تروریستی می دیدند.

پلیس چین اخیرا اعلام کرد که دهها نفر را که قصد عملیات تروریستی در چین داشته اند، دستگیر کرده است.

شماری از افرادی که در این برنامه تلویزیونی اعتراف کردند قصد بمب گذاری و انجام عملیات تروریستی خشونت بار در شهر «شی جیا جوانگ» مرکز استان «خو» در نزدیکی پکن پایتخت چین را داشته اند.

این افراد گفتند: تکفیری ها افراد را شستشوی مغزی داده و به آنها می گفته اند که اگر در عملیات هایی که در چین انجام می دهند، کشته شوند به بهشت خواهند رفت.

برخی از این افراد از جمله 109 نفری هستند که اخیرا دولت تایلند آنها را به چین مسترد کرد.

این افراد از «اویغور»هایی بودند که از شمال غرب چین به تایلند رفته بودند و در تایلند به آنها گفته شده بود اگر دستگیر شدند بگویند از شهروندان ترکیه هستند.

اویغورها از اهالی سین کیانگ در شمال غرب چین هستند که از لحاظ زبانی قرابت زیادی با ترک ها دارند.

به گزارش ایرنا، در پی این اتفاقات روابط چین و ترکیه تیره شده و وزارت امور خارجه چین به ترکیه هشدار داده است از اقدامات ضد چینی در آن کشور جلوگیری کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین