کد خبر: ۳۱۱۰۵۱
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۹
۳۰ قطعه از اشیاء و آثار فرهنگی متعلق به قبل و پس از اسلام، توسط ایتالیا به سفارت ایران تحویل داده شد تا شهریور ماه این آثار به ایران برگردد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سفارت ایران در رم، جمهوری اسلامی ایران به موفقیت جدید بین‌المللی در خصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه که به ‌طور غیرقانونی از کشور خارج شده بودند، دست یافت و برخی از آثار متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که در سال‌های گذشته از کشور خارج و در ایتالیا توسط پلیس میراث فرهنگی شناسایی و توقیف شده بودند، در مراسمی در محل موزه هنرهای شرقی شهر رم به نماینده سفارت کشورمان تحویل داده شد.

همچنین محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران و پائولا پیاچنتینی، مسئول دفتر توقیف اموال فرهنگی مسروقه موزه ملی هنرهای شرقی شهر رم در این مراسم حضور داشتند.

پس از سال‌ها پیگیری مستمر حقوقی سازمان میراث فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم و در نهایت پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر شهر میلان، این اموال به ایران تحویل داده شدند.

محمد حسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران در این‌ باره توضیح داد: امروز برای نخستین‌ بار در جهان کنوانسیون استرداد اموال فرهنگی موسوم به «یونیدورا» به اجرا گذاشته شد و نخستین محموله قاچاقی که از ایران خارج شده بود، در حال استرداد به کشورمان است تا به موزه ملی ایران تحویل داده شود.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در جهت اجرای این کنوانسیون موفقیت جدیدی را در عرصه بین‌المللی بدست آورده است، گفت: پس از مدت‌ها تلاش و با همت فراوان سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، پلیس میراث فرهنگی ایتالیا و مجموعه حقوقی سازمان میراث فرهنگی ایران، سرانجام فعالیت‌های حقوقی به نتیجه رسید و برخی از اشیای مربوط به قبل و بعد از اسلام که برخی از آن‌ها منحصر به فرد هستند و از نظر فرهنگی از ارزش بسیاری برخوردار است، از سوی پلیس اموال فرهنگی ایتالیا تحویل سفارت ایران داده شد.

طالبیان تصریح کرد: در ماه سپتامبر (شهریور) نیز در مراسم رسمی که با حضور مقام‌های عالی‌رتبه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار خواهد شد، این اشیا به کشورمان استرداد می‌شوند.

دوئیلیو کورتاسا، وکیل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا نیز گفت: پلیس میراث فرهنگی ایتالیا در سال ۲۰۰۷ میلادی در شهر مونتزا در شمال ایتالیا موفق به توقیف برخی از اشیا مربوط به دوران قبل و پس از اسلام شد که به برخی از کشورها از جمله ایران تعلق دارند. دادگاه تجدید نظر شهر میلان نیز با صدور حکمی دستور استرداد این اشیا را به ایران داد.

وی افزود: پلیس میراث فرهنگی ایتالیا نیز از کشورهای مختلف از پاکستان تا چین و تایلند و ایران دعوت کرد تا بر اساس کنوانسیون سال ۱۹۹۵ درخواست استرداد این اشیا را ارایه کنند. ایران این درخواست را انجام داد و در ماه‌های اخیر نیز به‌طور رسمی و با کمک وزارت خارجه از پلیس میراث فرهنگی شهر رم خواسته شد تا این آثار را تحویل سفارت جمهوری اسلامی در ایتالیا شود.

کورتاسا بیان کرد: سفارت ایران در ایتالیا نیز از آغاز از دادگاه میلان، پلیس میراث فرهنگی و موزه هنرهای شرقی در رم پیگیر موضوع یاد شده بود تا سرانجام به نتیجه رسید و تمام اشیا متعلق به ایران در مراسمی در محل موزه هنرهای شرقی تحویل نماینده سفارت ایران شد.

وی گفت: این مذاکرات با همکاری وزارت خارجه، پلیس میراث فرهنگی و کمک موزه هنرهای شرقی رم، انجام و اشیا یاد شده تحویل سفارت ایران شد.  
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین