کد خبر: ۳۱۳۷۲۷
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۵
اگر اوباما و کری نبودند توافق هسته‌ای مشکل‌تر می‌شد
برجام صریح می‌گوید که قطعنامه جزیی از برجام نیست اگر آقایان می‌خواهند یک چیزی به برجام اضافه کنند که در آن نیست؛ حتما آنها یک جایی مذاکره کرده‌اند که ما از آن خبر نداریم.
آفتاب‌‌نیوز :
محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه در اولین گفت وگوی اختصاصی‌اش پس از توافق وین به دیپلمات گفت: اگر اوباما و کری نبودند توافق هسته‌ای مشکل‌تر می‌شد.

او با اشاره به تاثیر متقابل ساختار و کارگزار در سیستم سیاسی آمریکا تاکید کرد بین آقای اوباما و آقای بوش به عنوان دو کارگزار شرایط متفاوتی وجود دارد یکی از آنها می‌توانست دنیا را به سمت جنگ ببرد و یکی دیگر دنیا را به سمت صلح جهت دهد.

ظریف در این گفت‌و‌گوی اختصاصبی با ماهنامه دیپلمات ادامه داد: اگر دوره ریاست هیلاری کیلنتون برای چهار سال دیگر تمدید می‌شد، حتما ما با شرایط متفاوتی مواجه بودیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین با اشاره به پیامدهای خارجی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ تصریح کرد پس از انتخابات شرایطی پیش آمد که راه مذاکره را در پیش نهاد حضور ۷۳ درصدی شهروندان در انتخابات نشان داد که تحریم ها به اهدافش نرسیده است. این یک اتفاق ساختاری بود.به همین دلیل چه خانم کلینتون و چه آقای کری مجبور بودند این اتفاق ساختاری را درک کنند.

وزیر امور خارجه در واکنش به انتقاد مخالفان برجام نیز تاکید کرد:آقایان اشتباه می کنند؛ همه شان اشتباه می کنند. برجام صریح می گوید که قطعنامه جزیی از برجام نیست اگر آقایان می‌خواهند یک چیزی به برجام اضافه کنند که در آن نیست؛ حتما آنها یک جایی مذاکره کرده‌اند که ما از آن خبرنداریم.

 وی با بیان اینکه در برجام مکانیزم ماشه‌ای وجود ندارد اظهار کرد یک مکانیزم برگشت پذیری متقابل در برجام وجود دارد که در قطعنامه هم گنجانده شده است.

وی افزود این برگشت‌پذیری همانقدر به ما اجازه می‌دهد در مقابل عهدشکنی طرف مقابل به برنامه‌مان برگردیم که به طرف مقابل اجازه می‌دهد.

ظریف با اشاره به اینکه برخی کشورهای منطقه به دنبال برهم زدن برجام هستند تاکید کرد ما هرگونه خباثتی را از رژیم صهیونیستی ممکن می‌دانیم. ماجرای کشتی کارین ای  در سال ۲۰۰۱یک بازی طراحی شده اسرائیلی برای برهم زدن یک روند مثبت در آن مقطع زمانی بود. نمی‌شود از آنها انتظار داشت که این روش‌های جنگ‌طلبانه‌شان را کنار بگذارند .

ظریف با اشاره به اینکه امتیازات مهم را در شبهای آخر و لحظات پایانی مذاکرت گرفتیم گفت: در مورد لغو تحریم هواپیمایی و نحوه اشاره به ممنوعیت و محدودیت موشکی در لحظه های آخر به نتیجه رسیدیم. وی ادامه داد: تا شب آخر در این موارد دعوا وجود داشت و دریک فاصله چند ساعته در اکثریت موارد اختلافی به نتیجه رسیدیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور با اشاره به ضرورت تشکیل هرچه سریعتر مجمع گفت و گوهای منطقه‌ای تصریح کرد‌: امنیت عربستان برای ما حیاتی است. عربستان قبله مسلمین جهان است و حرم پیامبر در آن قرار دارد و سالانه صدها هزار ایرانی به این کشور می‌روند. نگاه ما به این کشور تعاملی است و نه تقابلی.

وی با اشاره به ضرورت خارج شدن از زندان رهیافت رئالیستی در تحلیل و تبیین  رخدادهای بین المللی گفت: قدرت فقط توپ و تانک نیست بلکه مفهومی فراتر از این است. ما بعضی وقتها حرفهای انقلابی می زنیم که تاثیرش در تقویت نظام سلطه بیش از حرفهای دیگران است. همین که می گوییم قدرت همه چیز را می گوید قرار گرفتن در زندان رئالیسم است.

وی در پایان تاکید کرد وقتی امام می‌گویند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند به این معنی نیست که این کشور موشک، توپ و تانک ندارد. امام قدرت را در خلق مفاهیم و ایده‌های جدید می دانستند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x