کد خبر: ۳۱۶۳۶۶
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۱
رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید با وجود اتفاقات خوبی که در این رشته رخ نداده هنوز هم نمی‌داند چرا وزارت ورزش از آنها راضی نیست. او همچنین از اظهارات روز گذشته کی‌روش اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت نمی‌داند منظور او چه بوده است.
آفتاب‌‌نیوز : این روزها فدراسیون فوتبال پر از خبر است؛ از آغاز اردوی جدید تیم ملی و تیم امید گرفته تا اتفاقاتی که در مجلس رخ داده است. اتفاقاتی که بار دیگر شکاف بین فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان را نشان داد. رئیس فدراسیون فوتبال که کمتر از هفت ماه مانده تا دوره‌ ریاستش به پایان برسد با این شرایط یا باید به اختلاف با وزارت ورزش ادامه دهد یا با وزیر ورزش سازش کند. البته کفاشیان می‌گوید که می‌خواهد نظرات وزیر ورزش را در دستور کار قرار دهد و این نشان می‌دهد فدراسیون سر سازش با وزارت دارد.

به گزارش تسنیم، علی کفاشیان  در خصوص آخرین وضعیت تیم ملی، صحبت‌های کارلوس کی‌روش، مسائل مربوط به فدراسیون فوتبال، مشکلات اخیر خودش و مهدی تاج با محمود گودرزی، صحبت‌هایی که این روزها درباره اصفهانی بودن فدراسیون فوتبال می‌شود، انتخابات فدراسیون، فیفا و... صحبت کرده است.

در خصوص آخرین وضعیت تیم ملی صحبت کنید که با توجه به شرایط جدول بازی مهمی را مقابل گوام و هند پیش‌رو دارد.

نتایج تیم گوام هشدار خوبی برای ما بود و که بدانیم با چه تیمی بازی داریم و نتایج آنها نشان داد هیچگاه و در هیچ زمانی نباید بازی‌ها را آسان بگیریم و فکر کنیم بازی‌های تفریحی داریم. مسابقات بسیار بسیار جدی است و از اولین بازی تا آخرین بازی که برای راهیابی برای جام جهانی است مهم تلقی می‌شود. تمام بازی‌ها و شرایط را باید جدی بگیریم و تیمی را در گروه‌مان آسان نگیریم و فکر کنیم که راحت صعود می‌کنیم. باید با هند و گوام بازی کنیم که سفر به این کشورها مشکلات خاص خودش را دارد. گرفتن ویزای گوام خودش یک دردسر بزرگ است و اینها مسائلی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

رقابت در آسیا سخت است و هیچ کجای دنیا و به‌خصوص در آسیا روی هیچ رشته‌ای به اندازه فوتبال سرمایه‌گذاری نمی‌شود و تمام کشورها حتی آنهایی که روی نقشه هم پیدا نمی‌کنید، روی فوتبال سرمایه گذاری می‌کنند. به این دلیل که این رشته درآمدزایی و جذابیت‌هایی دارد و برنامه‌هایی را می‌توان ترتیب داد که از نظر اقتصادی از آن سود برد. همین موضوع باعث شده فوتبال بسیار پراهمیت شود و سرمایه‌گذاری زیادی روی آن صورت بگیرد.

 بازی با گوام و حتی مسابقات بعد از آن برای ما بسیار اهمیت دارد و علاوه بر اهمیت این بازی‌ها ما خواسته‌ایم که تیم ملی هم جوان شود و رشد کند تا برای جام جهانی به خوبی آماده شود. همچنین خواسته‌ایم تیم ملی پتانسیل لیگ ما را داشته باشد.

در آستانه این دیدار مشکلاتی برای تیم ملی به وجود آمد و آن هم به لحاظ زمین تمرینی بود. کی‌روش حتی به علف‌های هرز کمپ هم معترض بود.

چمن ما هم همینی هست که می‌بینید و امکانات و بضاعت‌مان بیشتر از این نیست. اکنون میزبان کشورهای دیگر مانند عراق، سوریه و افغانستان هستیم و باید بدانیم امکانات‌مان همین است. باید همین امکانات را هم با چنگ و دندان حفظ کنیم، بسازیم و پیش برویم. نمی‌توانیم از جای دیگر چمن بیاوریم. در آکادمی تلاش می‌کنیم زمین چمن‌مان را درست کنیم و در حال حاضر شرایطی را فراهم کردیم که چمن خوبی در کمپ وجود دارد و چمن آن از چمن ورزشگاه دستگردی کمتر نیست.

سعی کردیم شرایطی را فراهم کنیم که برنامه‌های تیم ملی پیش برود. این هم که گفته بودند در کمپ علف هرز رشد کرده درست است و باید این علف‌ها زده شود تا مشکلی نباشد. اگر کی‌روش سرکارش بیاید و اینها را ببیند، خودش دستور می‌دهد که علف‌های هرز چیده شود.

ارتباط‌تان با کی‌روش به چه شکل است؟ شما گفته بودید سفره‌ای پهن است و کی‌روش می‌تواند غذا میل کند اما او به کنایه گفته امیدوارم این سفره پهن دلم را نزند و رژیمم بهم نخورد. این صحبت‌های کنایه‌دار نشان از اختلاف میان شما و کی‌روش نیست؟

بالاخره سفره پهن است و وقتی یک آدم به جایی می‌رود که سفره پهن است نمی‌تواند به میزبان بگوید چند نوع غذا در سفره بگذارد. همانی که در سفره هست را باید میل کند و ما هم از کی‌روش می‌خواهیم با همین شرایط نتیجه بگیرد باید از فرصت‌ها استفاده کند.

ادامه انتقادهای او نیز مربوط به این بود که کی‌روش اعلام کرد فدراسیون‌نشین‌ها بیشتر احساس مسئولیت کنند و اشاره داشت به اینکه برخی مانند راهزن می‌خواهند به تیم ملی ضربه بزنند.

ما کارمان را در فدراسیون انجام می‌دهیم و سعی می‌کنیم برای تیم ملی امکانات فراهم کنیم. صحبت‌های کی‌روش را هم ندیدم و نمی‌دانم منظور او چیست.

تساو حتی به کنایه گفته بود جام جهانی بازی میکی‌موس نیست...

من متوجه منظور کی‌روش نشدم و نمی‌دانم چرا این صحبت را انجام داده است. همانطور که گفتم ما کارمان را در فدراسیون فوتبال انجام می‌دهیم و سعی می‌کنیم بهترین شرایط را برای تیم‌های ملی‌مان فراهم کنیم.

فدراسیون فوتبال با توجه به پتانسیلی که دارد می‌تواند با جذب اسپانسر درآمدزایی‌های زیادی داشته باشد اما به نظر می‌رسد تاکنون در این امر موفق نبوده‌اید و همین موضوع باعث شده فوتبال با مشکلات مالی مواجه شود.

خوشبختانه الان وضعیت بهتر است. ما تاکنون یکسری محدودیت‌ها برای انتقال پول و این دست مسائل داشتیم و تحریم‌ها به ما فشار آورده بود. باشگاه‌ها نیز در درآمدزایی‌ها مشکلاتی داشتند و درآمدها بسیار کمتر بود که این موضوع روی فدراسیون هم تأثیرگذار است. اگر برنامه‌های اقتصادی‌مان جواب بدهد شرایط بهتر از این خواهد شد و باید قبول کنیم زمانی که تحریم‌ها روی نهادهای اقتصادی مختلف تأثیر می‌گذارد این تأثیر در فوتبال هم دیده می‌شود چرا که 16 تیم لیگ برتری ما وابسته به نهادهای اقتصادی مختلف هستند که به طور کلی تمام فوتبال و از جمله فدراسیون دچار مشکل مالی می‌شود. این ماجرا مانند سنگ‌هایی است که دومینو وار پشت هم هستند و زمانی که یکی از آنها بیفتد بقیه سنگ‌ها نیز می‌افتند. تاکنون چنین شرایطی ایجاد شده بود اما به زودی مشکل حل می‌شود.

برخی انتقادات به تیم بانوان نیز وارد بود، به نظر شما تیم بانوان موفق بود؟

ما هیچگاه نباید قضاوت‌های مقطعی داشته باشیم. اینکه تیم بانوان ما چند گل خورد اهمیت ندارد بلکه باید صبر کنیم تا نتیجه کار را ببینیم. از نظر من نتایج ما در بخش بانوان خوب بوده چون هیچگاه نتوانسته بودیم از مرحله گروهی صعود کنیم. این برای اولین بار است که تیم‌های 19 سال و 16 سال بانوان ما توانستند به دور نهایی صعود کنند و این اتفاق درحالی رقم خورده که شاید تیم‌ بزرگسالان بانوان ما نتواند چنین کاری انجام دهد چون به مراتب از تیم‌های پایه ما ضعیف‌تر هستند. باید روی این تیم‌ها سرمایه‌گذاری شود و از این نترسیم که حریفان به ما 10-11 گل بزنند. باید کم کم پیش برویم و به نظرم با همین شرایط هم هرچقدر سرمایه‌گذاری کنیم باز هم به پای دیگر کشورها نمی‌رسیم.

امکانات تمرینی بانوان سایر کشورها مربیان آنها و سایر مسائلشان از ما بسیار قوی‌تر است. تمام مربیان باسابقه ما که اکنون تیم‌های بانوان ما را هدایت می‌کنند هیچ کدام سابقه فوتبالی ندارند و بعدا به فوتبال آمدند. باید در بخش بانوان چند نسل را پشت سر بگذاریم تا خانم‌ها با تجربه شوند، رشد کنند تا از نظر کادر فنی و تمرینی رشد کنیم. بازی‌های تدارکاتی مناسبی هم نداریم چون شرایط بانوان ما ویژه است، تورنمنت‌ها در سطح آسیا بسیار کم است. امکان تمرین تیم‌های بانوان با آقایان وجود ندارد که این در سایر کشورها انجام می‌شود، در تورنمنت‌های خوب تیم‌های ما را راه نمی‌دهند و با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنیم. ما با این شرایط فوتبال بانوان را حرکت می‌دهیم و رو به جلو می‌رویم.

  اکنون مسئول فوتبال بانوان هم یک فرد غیرفوتبالی است. خانم عرب عامری از تکواندو به فوتبال آمده و انتقادهای زیادی به او وارد است.

خانم شجاعی هم که در فوتبال بود فوتبالی نبود و او را از فدراسیون بسکتبال آورده بودیم. در بخش خانم‌ها چنین شرایطی وجود دارد. فرقی ندارد چه کسی بالای سر آن باشد بلکه مدیری می‌خواهد که در ورزش کار کرده باشد. برنامه‌هایی داریم و کلاس‌های مربیگری گذاشته‌ایم. در کلاس‌ها 40-50 نفر حضور دارند که از بین آنها بهترین‌ها را انتخاب می‌کنیم تا روی آنها سرمایه‌گذاری شود.

در بخش بانوان این انتقادات باعث شد نامه‌ای علیه عرب‌عامری نوشته شود و بانوان این نامه را دست به دست کردند تا به دست شما برسد و عرب‌عامری را برکنار کنید. این نامه به دست شما رسیده است؟

هنوز نامه‌ای به دست ما نرسیده است. انتقادهایی که می‌شود در خصوص از دست رفتن کرسی بین المللی ما است که این انتقادها وارد نیست. سایر بانوان حاضر در فدراسیون هم چنین شرایطی داشتند و اینگونه نبود که اگر فرد دیگری معرفی می‌شد این کرسی را می‌توانستیم حفظ کنیم. از دست رفتن کرسی بانوان در آسیا به این دلیل بود که ما کرسی‌های دیگری را گرفتیم و کمیته بانوان پر شد و جایی نداشتیم که فردی را در آنجا داشته باشیم. ما هم طبق روال سابق در بخش بانوان ادامه می‌دهیم و کرسی بین‌المللی بانوان چندان برای ما مهم نیست.

تسنیم: یک میلیون دلار ما که در آمریکا بود هنوز بلوکه مانده اما 4 میلیون دلار را آزاد کرده‌ایم. با این پول بخشی از بدهی‌هایمان را صاف کرده‌ایم و این پول را بابت هتل‌ها، بلیت هواپیما، حقوق عقب مانده داوران که نزدیک 4-5 میلیارد بود پرداخت کردیم. بازهم بدهی‌هایی داریم و هنوز نتوانسته‌ایم بدهی‌هایمان را صفر کنیم چون فدراسیون هر روز برنامه دارد و بدهی‌ها کنتر می‌اندازد. در پایان ماه هم حقوق کارمندان و غیره را داریم آنطور که هزینه می‌شود پول به ما نمی‌رسد اما با این حال تلاش می‌کنیم تا کارها پیش برود.

برخی می‌گویند داوران تعمدی علیه برخی تیم‌ها یا به سود برخی تیم‌های دیگر سوت می‌زنند. این مسائل را می‌پذیرید؟

به نظرم هیچ داوری تعمدی سوت نمی‌زند که بخواهد بازی را به نفع تیم دیگری دربیاورد.

این مسائل به مجلس هم کشیده شد و قاضی‌پور نماینده مجلس مصاحبه‌ای کرد و گفت مهدی تاج تعمدی بودن برخی اشتباهات داوری را تأیید کرده است.

اصلاً اینطور نیست من آنجا بودم و تاج هیچ وقت تعمدی قضاوت کردن داوران را تأیید نکرد و این موضوع را تکذیب می‌کنم. در ماجرای تبریز فغانی بسیار خوب قضاوت کرد و تاج این موضوع را عنوان کرده بود که او می‌توانست در برخی اتفاقات مدیریت بهتری داشته باشد و در برخی صحنه‌ها سخت‌گیری نکند. هیچ وقت نگفته بود که تعمدی قضاوتی صورت گرفته است. سخت‌گیری‌کردن فغانی نیز جزو خصوصیات داوری محسوب می‌شود و این اشتباهات تعمدی نیست.

تسنیم:حاشیه و جنجال را در چه می‌بینید؟

حساسیت روی برخی تیم‌ها زیاد است. شاید اگر اتفاقات دیدار تراکتورسازی برای تیم تیم یا استان دیگری رخ می‌داد این همه حاشیه و جنجال پیش نمی‌آمد. چون روی تراکتورسازی حساسیت زیادی وجود دارد و هواداران این تیم تعصب خاصی روی تیمشان دارند این اتفاقات رخ داد.

این حساسیت‌ها که می‌گویید درست اما فقط برای یک تیم نبوده و پرسپولیسی‌ها نیز نسبت به داوری معترض بودند. به طور مثال در دو بازی متوالی مقابل سپاهان و ذوب آهن برخی معتقد بودند داوری علیه پرسپولیس است و حتی شائبه اصفهانی بودن فدراسیون نیز ایجاد شد.

من اسم نمی‌آورم اما همان داوران برای یکی از تیم‌ها که طرفدار زیادی ندارد همان قضاوت‌ها را انجام می‌دادند این صحبت‌ها پیش نمی‌آمد. پرسپولیس قدمت و طرفدار زیادی دارد و وقتی شکست می‌خورد حساسیت روی آن بالاست و این باعث می‌شود اعتراض‌ها بیشتر شود.

پس موضوع اصفهانی بودن فدراسیون و اینکه نتایج به سود تیم‌های اصفهانی بوده را رد می‌کنید؟

من گواهی می‌دهم که چنین مسائلی در نتایج دخالتی ندارد. اینکه تیم‌ها اصفهانی، گیلانی، تهرانی، جنوبی باشند یا پرسپولیس و استقلال بازی کنند هیچ نقشی در نتایج ندارد و همه چیز طبق روال قانونی خودش پیش می‌رود. کار دست یک نفر نیست که بخواهد به طور مثال کلید را خاموش و روشن کند؛ کارها گروهی پیش می‌رود. گروه داوران، گروه برگزار کننده مسابقات و غیره همه در کنار هم کار می‌کنند و اگر یک جا لنگ بزند هیچ عمدی وجود ندارد.

حتی اگر خود فدراسیون هم بخواهد تشکلی درست کند که به طور عمدی کاری انجام دهند نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهند. چون عقاید و نفرات مختلف در فدراسیون وجود دارد که در هر حوزه نظرات خاص خودش را دارد. کمیته اخلاق و کمیته انضباطی ما هیچگاه ایده‌ها و تفکرات و نظراتشان یکسان نیست. دبیرخانه‌ها دپارتمان‌ها و کمیته مسابقات ما همسو نیستند و با یکدیگر فرق دارند. اگر اتفاقی می‌افتد نباید تهمتی زده شود و بگوییم فلان تیم برنده شد چون اصفهانی است. اینها حرف‌هایی است که برخی می‌زنند تا ذهن‌ها را گمراه کنند و به دیگران تهمت بزنند.

مجلسی‌ها از پاسخ‌های شما قانع شدند؟

ما قبلاً هم جلسات مختلفی را در این خصوص گذاشته بودیم و درباره بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران صحبت‌هایی را انجام دادیم. با کسانی هم که مقصر بودند برخورد قانونی کردیم و به مجلسی‌ها نیز پاسخ‌مان را دادیم و آنها قانع شدند.

  اما همچنان حرف و حدیث در خصوص داوری‌ها وجود دارد. به طور مثال در برنامه زنده‌ای که شرکت کرده بودید محمد دادکان گفت همان داوری که دو سال توسط فدراسیون محروم شده بود اعلام کرده از فدراسیون خواسته‌اند تا او یک بازی را برای تیم دربیاورد.

نمی‌توان اینگونه صحبت کرد. محسن قهرمانی نامه داد و این موضوع را تکذیب کرد. در خصوص داوری مربوط به دیدار تراکتورسازی و نفت هم به نمایندگان مجلس گفتیم که وقتی داوری وارد میدان می‌شود قضاوت او جزیی از بازی محسوب می شود و اینگونه نیست که مانند کشتی و والیبال در فوتبال هم اعتراض به داوری و بازبینی صحنه وجود داشته باشد. در فیفا و قاعده فوتبال داوری جزیی از بازی محسوب می‌شود حالا چه اشتباه داشته باشد چه نداشته باشد. همانطور که نتیجه غیرقابل تغییر است قضاوت داور هم تغییر نمی‌کند. وقتی داور وارد زمین می‌شود 90 دقیقه قضاوت می‌کند و بیرون می‌آید و نمی‌توانیم دیگر به داور بگوییم که در آن صحنه اینگونه قضاوت کن و چنین تصمیمی بگیر چون بازی تمام شده و دیگر نمی‌توان نتیجه را تغییر داد.

محمود گودرزی هم در این خصوص با شما هم عقیده بود؟

ما چند جلسه‌ با وزیر ورزش برگزار کرده بودیم. در خصوص بازی تراکتورسازی و نفت هم با خود او به تبریز رفتیم و جلساتی را برگزار کردیم که با خاطیان در استادیوم یادگار امام برخورد شد و با افرادی هم که عملکرد مثبتی داشتند برخورد تشویقی داشتیم.

وزیر ورزش بعد از اتفاق‌هایی که در بازی‌های پرسپولیس رخ داد اعلام کرد گزارش‌هایی به او رسیده که داوری‌ها شائبه برانگیز است اما اعلام کرد هنوز به جمع‌بندی نهایی در این خصوص نرسیده‌اند و گزارش‌ها بررسی می‌شود. چیزی در خصوص این گزارش‌ها به شما گفته شده است؟

هنوز چیزی در این خصوص به دست ما نرسیده است.

گفته شده در مجلس بین تاج و گودرزی درگیری لفظی بوجود آمده و در این بین وزیر اعلام کرده نمی‌تواند در فدراسیون فوتبال اعمال نظر کند و اتفاقاتی که می‌افتد دست او نیست این موضوع را تأیید می‌کنید؟

وزیر ورزش از مجموعه اتفاقاتی که در فدراسیون فوتبال رخ داده ناراضی است. او از این روند رضایت ندارد. این روند 10 سال است که در فوتبال وجود دارد و کارها براساس اساسنامه پیش می‌رود. وزیر انتقاد دارد که در تغییرات مدیریتی دست او بسته است و محدودیت‌هایی وجود دارد اما اساسنامه را که من ننوشته‌ام. وقتی وارد فدراسیون شدم اساسنامه را به من دادند و گفتند این را ببین و طبق همین پیش برو. نه در تدوین اساسنامه نقش داشتم و نه در نوشتن آن بلکه دیگران بودند که در اساسنامه نقش داشتند همان موقع هم مصوبه دولت را در خصوص اساسنامه گرفته‌‌اند و این اساسنامه تأیید شده است.

تأکید می‌کنم این اساسنامه وحی منزل نیست و قابل تغییر است. می‌توان اساسنامه را تغییر داد و آن را دوباره بررسی کرد. ما اکنون درحال تغییر اساسنامه نیز هستیم و تغییراتی که فیفا داشته را باید در اساسنامه‌مان اعمال کنیم. اساسنامه را به اعضای مجمع و وزارتخانه هم خواهیم داد تا آنها نیز نظراتشان را در خصوص تغییرات بگویند. بعد از آن اساسنامه به مجمع می‌آید واگر تأیید شد باید به تأیید فیفا نیز برسد. ما فقط مجری هستیم.

  در خصوص اساسنامه فعلی گفته می‌شود که به تأیید فیفا و دولت نرسیده  است؟

نه، اینگونه نیست، هم تأییدیه فیفا و هم تأییدیه دولت برای این اساسنامه گرفته شده است.

  با این شرایط احتمال دارد که در اساسنامه جدید دست وزیر ورزش برای تغییرات در ارکان مدیریتی فدراسیون باز شود؟

اساسنامه اینگونه نوشته می‌شود که برخی بندهای آن طبق دستورات فیفا است و برای 209 عضو یکسان است. این بندها پایه‌های اصلی اساسنامه محسوب می‌شود و سایر بندها نیز مسائلی است که خود کشورها می‌خواهند در اساسنامه بگنجانند. اینکه رئیس فدراسیون را کسی جز مجمع نتواند عزل کند جزو بندهایی است که فیفا آن را در اساسنامه‌ها گنجانده و در تمام دنیا به همین شکل است. این موضوع که فقط برای ایران نیست بلکه همه جا به این شکل است.

رشته‌های دیگر نیز همین کار را انجام می‌دهند و این را در اساسنامه گنجانده‌اند که مجمع بالاترین مرجعی است که می‌تواند رئیس، اعضای هیئت رئیسه و اساسنامه را تغییر دهد. به طور مثال یکی از اعضای هیئت رئیسه که من موافق او نباشم را نمی‌توانم برکنار کنم چون مجمع او را انتخاب کرده و اگر هم کسی بگوید فلانی را عوض کن من نمی‌توانم این کار را انجام دهم چون اگر این کار را انجام دهم خلاف مقررات و اساسنامه عمل کرده‌ام و شاید اینجا به من خرده گرفته شود که چرا قانون را اجرا نکردم.

 البته دست وزیر هم چندان بسته نبود و تغییرات اخیر فدراسیون فوتبال با نظرات او اعمال شد.

تغییرات اخیر فدراسیون هم در مجمع صورت گرفت.

 اما فشارها از سوی وزارت ورزش صورت گرفت این را که رد نمی‌کنید؟

ما نظرات وزارتخانه را پرسیدیم و تغییراتی هم در فدراسیون ایجاد کردیم. نایب رئیس فدراسیون، نایب رئیس بانوان و دبیرکل فدراسیون با توصیه و مشورت با وزارت ورزش تغییر کردند.

پس اینجا باز بودن دست وزیر برای تغییرات در فدراسیون به چه معناست، آیا وزیر می‌خواهد رئیس فدراسیون را تغییر دهد؟

نمی‌دانم، بهتر است این را از خود وزیر بپرسید.

برداشت خود شما از این موضوع چیست، بالاخره فدراسیون چند ماه قبل تغییراتش را ایجاد کرد و نظرات وزارت اعمال شد.

هدف فدراسیون فوتبال، من و هیئت رئیسه این بود که نظراتی که وزارت ورزش می‌دهد را اعمال کنیم. البته اینها فقط نظر بود و ما نظرات وزارت را اعمال کردیم. اگر اعمال نظرها بخواهد بیشتر شود طبق اساسنامه ما مشکلی نداریم. حتی اگر بخواهند رئیس فدراسیون را تغییر دهند باید مجمع تشکیل و رأی‌گیری شود که ما دیگر این رئیس را نمی‌خواهیم. یا اینکه صبر کنند در انتخابات فرد دیگری به عنوان رئیس انتخاب شود. این را اساسنامه می‌گوید و من نمی‌گویم. اگر اساسنامه را اجرا کنید خیلی بهتر از کارهای دیگر است.

پس چرا با این شرایط گودرزی از فدراسیون فوتبال ناراضی است؟

من نمی‌دانم، بهتر است از خود وزیر بپرسید. ما بین 47 کشور آسیایی در فوتبال دو سه سال است که طبق رنکینگ فیفا اول هستیم. فوتسال و فوتبال ساحلی نیز در رتبه اول آسیا قرار دارد و فقط در بخش بانوان است که رتبه اول را در اختیار نداریم. بانوان هم شرایط خاصی دارند. نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا هم هستیم. بیشترین عضو را در کمیته‌های AFC داریم. دیگر نمی‌دانم باید چه‌کار کنیم. امیدوارم افراد بعدی که به فدراسیون می‌آیند بیشتر کار کنند.

خود شما اعلام کردید که باید بیشتر کار کنیم تا وزیر ورزش راضی شود.

 ما باید ببینیم نظرات وزارت ورزش چه چیزی است و بر مبنای آن حرکت کنیم. خیلی از کارهایی که انجام می‌دهیم با معاونت قهرمانی وزارت ورزش هماهنگ می‌شود مسائل مربوط به مجلس با امیررضا خادم هماهنگ می‌شود. در بخش رسانه‌ای رئیس کمیته رسانه‌های ما شخص دکتر احمدی است و در بخش بانوان هم خانم شهریان دائما با کمیته بانوان ما جلسه دارند. در بخش ورزش همگانی هم فعالیت‌هایی داریم که این فعالیت‌ها هماهنگ می‌شود و در تمام بخش‌ها از جمله استعدادیابی هم با وزارت ورزش و جوانان هماهنگ هستیم.

این نشان می‌دهد که ما همه جا با وزارت هماهنگ هستیم و من اعتقاد دارم زیرمجموعه‌های وزارت ورزش و جوانان باید این هماهنگی‌ها را به وزیر بگویند تا گودرزی از هماهنگی ما با وزارت باخبر شود. بازهم هرجایی نیاز به نظرخواهی باشد ما در فدراسیون آماده هستیم. یکسری مسائل هم وجود دارد که دست ما نیست مثلاً اگر داوری‌ها خراب شود دیگر به من ارتباط ندارد و آن هم داور است که اشتباه کرده است. باید سعی کنیم نظر وزارت ورزش را جلب کنیم چون حرکت ما نمی‌تواند خلاف حرکت وزارت ورزش باشد.

شما خودتان می‌گویید که باید نظرات وزارت ورزش را اعمال کنید شاید نظر وزارت رفتن علی کفاشیان از فدراسیون فوتبال باشد آیا این نظر نیز در فدراسیون اعمال خواهد شد؟

این موضوع هم راه خودش را دارد و نمی‌توان غیرقانونی کاری کرد. اگر فرض به رفتن من باشد دو راه دارد و آن هم اساسنامه راهش را مشخص کرده است؛ اینکه مجمع فوق‌العاده گذاشته شود که به من زودتر بگویند از فدراسیون برو یا اینکه بخواهند انتخابات فدراسیون فوتبال را کمی جلوتر بیندازند، در غیر این صورت باید منتظر باشند تا انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار شود.

قصد دارید در انتخابات بعدی فدراسیون بازهم کاندیدا شوید؟

هنوز مشخص نیست باید تا اسفندماه صبر کنیم تا ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد.

شایعه شده مهدی تاج تاکنون دوبار از نایب رئیسی فدراسیون فوتبال استعفا کرده که شما استعفای او را قبول نکرده‌اید، این موضوع درست است؟

خیر، من استعفایی از تاج ندیدم؛ اتفاقاً او بسیار مصمم است که به کار خود ادامه دهد.

در خصوص سازمان لیگ این روزها بحث‌های زیادی مطرح می‌شود. اینکه عنوان این سازمان غیرقانونی بوده و در اصل مؤسسه لیگ برتر فوتبال است و حتی عضویت برخی افراد در مجمع و هیئت رئیسه آن غیرقانونی است. 

سازمان لیگ کاملاً قانونی است. این سازمان مجمع هم دارد که اعضای هیئت رئیسه سازمان لیگ در مجمع و با انتخابات مشخص شده‌اند. در این بین فدراسیون می‌تواند اختیارات سازمان لیگ را به افراد دیگری واگذار کند یا می‌تواند خودش افراد را انتخاب کند. ما در این چند سال اختیارات سازمان لیگ را به نایب رئیس دوم داده‌ایم و فعالیت‌های سازمان لیگ نیز طبق اساسنامه کاملاً قانونی است.

اما طبق اساسنامه فدراسیون فوتبال سازمان لیگی وجود ندارد و مسابقات فوتبال باید زیرنظر کمیته مسابقات فدراسیون فوتبال برگزار شود.

خیر، آنهایی که این حرف‌ها را می‌زنند اساسنامه را خوب نخوانده‌اند.

اما در اساسنامه آمده که کمیته مسابقات برگزارکننده مسابقات فوتبال است و نایب رئیس دوم فدراسیون هم رئیس کمیته مسابقات است نه رئیس سازمان لیگ.

بله این درست است.

همین جا سؤال مطرح می‌شود که ما سازمان لیگ نداریم و باید کمیته مسابقات داشته باشیم.

بله ما هم کمیته مسابقات داریم.

کمیته مسابقات داخل سازمان لیگ داریم نه اینکه فدراسیون فوتبال، کمیته مسابقات داشته باشد و بازی‌های لیگ را برگزار کند. آیا این قانونی است، چون اساسنامه می‌گوید که نایب رئیس دوم باید رئیس کمیته مسابقات باشد نه رئیس سازمان لیگ.

آقای تاج هم رئیس کمیته مسابقات فدراسیون فوتبال است و هم رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران. ما اختیارات کمیته مسابقات را به سازمان لیگ واگذار کرده‌ایم و این اختیارات به رئیس سازمان لیگ داده شده است. حتی برگزاری مسابقات لیگ دسته اول، دوم و سوم هم به سازمان لیگ داده شده است.

با این شرایط سازمان لیگ مستقل است؟

بله کاملاً مستقل است.

مگر اساسنامه نمی‌گوید که سازمان لیگ یا همان کمیته مسابقات باید زیرنظر فدراسیون فوتبال باشد پس چگونه آنها مستقل محسوب می‌شوند؟

این طوری‌ها هم نیست. رئیس مجمع خود من هستم و آیین‌نامه‌های آنها به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می‌آید. مسائل مربوط به داوری در کمیته داوران بررسی می‌شود و همه چیز زیر نظر فدراسیون است.

اینجا تناقض‌هایی وجود دارد اینکه سازمان لیگ مستقل است یا بالاخره زیرنظر فدراسیون فوتبال کار می‌کند، چون تاج چند باری اعلام کرده که سازمان لیگ ارتباطی به فدراسیون فوتبال ندارد و کاملاً مستقل است.

سازمان لیگ مستقل است و در چارچوب وظایف خود فعالیت‌هایش را انجام می‌دهد.

علیرضا اسدی که از سوی وزارت ورزش و جوانان به عنوان دبیرکل فدراسیون انتخاب شده اختلاف نظرهایی با کارلوس کی‌روش دارد که همچنان این اختلاف‌ها ادامه دارد. از سوی دیگر رضا حسنی‌خو مدیرکل حراست وزارتخانه اعلام کرده وزارت ورزش کی‌روش را در تیم ملی حفظ کرد. اینکه از سوی وزارت ورزش این صحبت‌ها مطرح می‌شود و از سوی دیگر میان اسدی و کی روش مقداری زاویه وجود دارد از سوی شما چگونه ارزیابی می‌شود؟

اسدی به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال به خوبی کارش را انجام می‌دهد او در حوزه خودش تمام وظایفش را انجام داده و حتی بحث‌های حمایتی از تیم ملی و کی‌روش که از سوی فدراسیون فوتبال به او گفته می‌شود به خوبی انجام می‌شود. در این بین اسدی نظرات شخصی دارد و در جلسه‌ای هم که با کی‌روش داشت نظرات شخصی‌اش را به سرمربی تیم ملی گفته بود. کی‌روش هم نظرات اسدی را نپذیرفت و اعلام کرد این نظرات را قبول ندارد. بحث اسدی مربوط به صعودمان به جام جهانی، وضعیت تیم‌های ملی و سایر مسائل بود چرا که خودش یک کارشناس است و در فوتبال نظرات شخصی هم دارد اما به عنوان دبیرکل کارهایش را به خوبی انجام می‌دهد و ما هم مشکلی با او نداریم.

محمود اسلامیان در فدراسیون فوتبال چگونه کار می‌کند، مشکلی بین شما و او وجود دارد؟

اسلامیان یک نیروی خوب و جدید است که به ما اضافه شده و خوب هم به فدراسیون کمک می‌کند. من هم به تازگی از او خواسته‌ام بیشتر مسئولیت تیم‌های ملی را دنبال کند تا از تیم ملی حمایت خوبی صورت بگیرد.

  یعنی اسلامیان مدیر تیم‌های ملی شده است؟

ما یک مدیر تیم ملی داریم که دائما کنار تیم است. افشین پیروانی این مسئولیت را برعهده دارد که ارتباط تیم ملی با فدراسیون و کارهای مربوط به تیم را انجام می‌دهد. یکسری اختیارات هم در قبال تیم ملی در اختیار من است و من این اختیارات را به اسلامیان واگذار می‌کنم. همانطور که در تیم امید اختیاراتم را به حبیب کاشانی واگذار کردم و او اکنون مدیر تیم امید است اسلامیان هم به همین شکل اختیارات من را در تیم ملی برعهده خواهد گرفت تا بالای سر تیم ملی باشد و مسائل مربوط به تیم ملی را به طور کلی به هیئت رئیسه مطرح کند تا مشکلات تیم ملی برطرف شود.

پس این اختیارات هنوز به طور کامل به اسلامیان واگذار نشده است؟

تقریباً کامل شده و اگر دو سفر هم اسلامیان با تیم ملی برود، بیشتر به تیم نزدیک می‌شود و کار را دستش می‌گیرد. او در سفر هند تیم ملی را همراهی خواهد کرد.

با توجه به مشغله‌ای که اسلامیان در صندوق بازنشستگی کل کشور دارد، فرصت می‌کند کار را در اختیار بگیرد؟

مشکلی نیست، یکی دو سفر که به جایی بر نمی‌خورد.

این سفرها 188 سفر نشود؟! (تعداد سفرهایی که کمیسیون اصل 90 مجلس برای کفاشیان اعلام کرده بود)

خیر؛ سفرهای من هم 188 سفر نبود؛ بلکه نصف این سفرها آن هم برای 8 سال حضورم در فدراسیون فوتبال است.

اکنون بحث فوتبال ساحلی و فوتسال هم وجود دارد. ما با مارکو اوکتاویو در فوتبال ساحلی نتایج خوبی گرفتیم و به دلیل مشکل مالی قرارداد او تمدید نشد...

تمدید نشدن قرارداد اوکتاویو به‌خاطر مشکل مالی نبود. او چهار پنج سال در ایران بود و کار کرد و ما را به حدی رساند. حالا زمانی است که باید به مربی ایرانی اعتماد کرده و کار را به دست آنها دهیم. همیشه که نمی‌توانیم با مربی خارجی کار کنیم. اگر بچه‌های ما در فوتبال ساحلی ششم هستند، نباید بگذاریم مربیان‌مان بیستم باشند. سطح‌ آنها هم باید بالاتر بیاید. در فوتسال هم چنین شرایطی حاکم است و حتی کشورهای دیگر اگر مربی بخواهند از کشور ما مربی می‌گیرند. از نظر مالی فرق زیادی بین مربی داخلی و خارجی نیست و شاید یک و نیم برابر فرق بین قراردادهای آنها باشد. مربی داخلی هم همان امکانات و اردوها را می‌خواهد اما ما باید به مربیان داخلی اعتماد کنیم.

  اگر اوکتاویو هدایت تیم ملی را به عهده داشت و مربیان داخلی کنار او همچنان کار را یاد می‌گرفتند بهتر نبود؟

این کار انجام شده و مربیان خودمان دستیاران اوکتاویو بودند. چهار سال است این اتفاق رخ داده و حتی بازیکنی مثل نادری که خودش بازیکن بود کنار اوکتاویو دستیاری کرده است. هاشم‌پور هم کنار او بود و آنها زحمت کشیدند که ما هم آنها را در کادرفنی حفظ خواهیم کرد.

کمیته فنی و توسعه روی اوکتاویو نظر مثبت داشت تا او بماند و حتی خود شما هم تأیید کرده بودید که قراردادش تمدید شود. پس اگر مشکل مالی نبوده چه اتفاقی افتاد که به یک باره برنامه فوتبال ساحلی تغییر کرد؟

ما با اوکتاویو به دو جام جهانی رفتیم که در هر دو دوره نتایج یکسانی گرفتیم. جام جهانی قبلی که در هائیتی بود به جمع چهار تیم نرسیدیم و در پرتغال هم همین نتیجه گرفته شد. در آسیا یک بار سوم، یک بار اول و یک بار دوم شدیم و همیشه بین سه تیم بودیم. یعنی نتایج چندان تغییر نکرد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم این بار کار دست مربیان داخلی باشد و کارنامه مربیان خودمان را هم ارزیابی کنیم. ما در آبان‌ماه جام بین قاره‌ای را داریم که با مربی داخلی به مسابقات می‌رویم و اگر موفق نبودیم بازهم فرصت داریم که به دنبال مربی خارجی خاص باشیم و برای فوتبال ساحلی مربی خارجی بیاوریم.

این موضوعی که در خصوص اوکتاویو می‌گویید در خصوص کی‌روش هم صدق می‌کند. ما با او همان نتایجی را گرفتیم که با مربیانی مانند برانکو، قطبی و قلعه‌نویی در جام جهانی و جام ملت‌های دوره‌های مختلف گرفته بودیم. پس چرا در این بین رفتار بین تیم ملی فوتبال و تیم ملی فوتبال ساحلی متفاوت است در حالی که فوتبال ساحلی ما با اوکتاویو قهرمان جام بین قاره‌ای هم شده بود؟

ما با قطبی که  جام جهانی نرفتیم. زمانی هم که برانکو به جام جهانی رفته بود به من ارتباطی نداشت و اصلاً خودش دیگر به ایران برنگشت و به کشورش بازگشت. ما با کی‌روش به جام جهانی رفتیم و در جام ملت‌ها نیز که چنین نتیجه‌ای گرفتیم و تغییرات نداشتیم به این دلیل بود که برنامه‌مان مشخص بود و بعد از جام جهانی برزیل با کی‌روش قرارداد چهار ساله امضا کردیم آن هم جدا از هر نتیجه‌ای که در جام ملت‌ها گرفته شود. در این مسابقات از نظر کارشناسان نتیجه قابل قبول بود و مشکلاتی که داوری برای ما ایجاد کرد باعث شد نتیجه نگیریم.

اما دل خود شما هم راضی به ماندن کی‌روش نبود و با فشار افکار عمومی او را حفظ کردید؟

به هر صورت ما قراردادمان را با کی‌روش بسته بودیم. افکار عمومی هم تأثیر داشت و اینکه دل من هم راضی به ماندن نبود دلیل داشت.

دقیقاً حسنی‌خو هم این را گفته بود که شما نمی‌خواستید کی‌روش بماند و وزارت ورزش او را حفظ کرد.

وقتی آن موقع دیدیم که کی‌روش از سوی وزارت ورزش حمایت نمی‌شود، بعد در مسائل مالی نمی‌توانیم او را پشتیبانی کنیم اعلام کردیم دیگر کی‌روش را نمی‌آوریم اما وقتی وزارت ورزش آمد و حمایتش را اعلام کرد، ما او را نگه داشتیم.

از بحث دور شدیم. در فوتسال چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا حضور شمسایی روی نیمکت تیم ملی قطعی شده است؟

هنوز نه؛ ما این هفته جلسه هیئت رئیسه را برگزار خواهیم کرد تا هم تکلیف فوتسال و هم فوتبال ساحلی را مشخص کنیم. به این دلیل که شاید هیئت رئیسه انتخاب‌های ما را نپذیرد و باید آنها در هیئت رئیسه مطرح شود.

بحث اسپانسر البسه تیم ملی به کجا رسید. قرارداد با آل‌اشپورت تمدید می‌شود یا به دنبال امضای قرارداد با آدیداس هستید؟

مذاکرات‌مان هم با آدیداس و هم با آل‌اشپورت خوب پیش رفته است. در این دوره هم، دوباره از البسه آل‌اشپورت استفاده می‌کنیم چون هنوز قراردادی را با شرکتی قطعی نکرده‌ایم اما دنبال این هستیم از سال 2016 با یک اسپانسر قرارداد قطعی امضا کنیم که البته هنوز مشخص نیست.

با آل‌اشپورت که اختلاف خورده بودید و آنها اعلام کردند دیگر با فدراسیون ادامه همکاری نخواهند داد، دوباره چه اتفاقی افتاده است؟

ما با کسی قهر و دوباره آشتی می‌کنیم. هرجایی که منافع‌ کشور باشد آشتی هستیم. در اصل منافع فوتبال برای‌مان اهمیت بیشتری دارد.

بحث انتخابات فدراسیون فوتبال هم مهم است و بعضاً‌ شنیده می‌شود اسلامیان و اسدی هم که مدتی است به فدراسیون آمده‌اند می‌خواهند برای ریاست کاندیدا شوند. هرچند شما هنوز تصمیم نگرفته‌اید، بعید نیست خود شما هم دوباره بخواهید رئیس شوید. از اینکه داخل مجموعه خودتان فردی پیدا شود و بخواهد رئیس شود برای شما ناخوشایند نیست و ترس از دور خوردن ندارید؟ مانند همان دوره قبلی که تاج و عزیز محمدی رقیب‌تان شدند؟

نه؛ برای چه باید ترس داشته باشم؟ اتفاقاً خوب است که آنها هم بیایند و کاندیدا شوند. فدراسیون فوتبال که نباید تک نفره باشد و بقیه به همان یک نفر رأی بدهند. اتفاقاً همه باید بیایند، توانایی‌های‌شان را عرضه کنند، برنامه بدهند و اگر این افراد از داخل فدراسیون هم باشند، خوشحال می‌شوم.

شنیده شده اسلامیان در حال انجام دادن اقداماتی است تا رئیس فدراسیون شود.

ایرادی ندارد. چه اشکالی دارد؟ من به اسدی هم گفتم اگر می‌خواهد کاندیدا شود و حتی فعالیت هم داشته باشد از نظر من بلامانع است. اسلامیان هم چنین شرایطی دارد.

  اگر خودتان پا پیش بگذارید، فکر می‌کنید از سوی وزارت حمایت شوید؟

نمی‌دانم! این هم بستگی به بقیه نفرات دارد و باید وزارتخانه ببیند چه کسانی کاندیدا هستند. شاید مثلاً وزارت ورزش ببیند «حسن» و «حسین» بهتر از من هستند و از آنها حمایت کند.

بهتر از شما کسی برای این فوتبال هست، چون قبلاً گفته بودید بهتر از من نیست؟

چرا هست، بالاخره بهتر از من هم پیدا می‌شود.

به نظر می‌رسد مجمع را در اختیار دارید و اعضا به شما اعتماد دارند.

بالاخره اعضای مجمع تصمیم‌گیرنده هستند. دوره قبلی هم سایر نفرات کاندیدا بدون رأی نبودند. آنها هم لابی کرده بودند و برخی اعضای مجمع به آنها رأی دادند. بعد به دو نفر رسیدیم که بین دو نفر هم اعضای مجمع بیشترین رأی را به من دادند.

 لوئیز فیگو پس از بازی ستارگان ایران و جهان درباره شما صحبت کرد و گفت شما را در کنگره آسیا دید اما او را برای انتخابات فیفا کمک نکرده بودید. 

من نمی‌توانستم به فیگو کمک کنم، چون تمام آسیا تصمیم گرفته بود که از بلاتر حمایت کند و رأی ما هم بلاتر بود. تصمیم همه آسیا این بود و ما نمی‌توانستیم کار دیگری انجام دهیم و با رأی آسیا جلو رفتیم.

این بار سیاست آسیا چیست؟

رأی آسیا تا این لحظه میشل پلاتینی است و از ما هم خواسته که از او حمایت کنیم. کاندیداهای دیگری هم اسم نویسی می‌کنند و باید دید چه خواهد شد. اسفندماه انتخابات فیفا برگزار می‌شود و بعد از آن انتخابات فدراسیون فوتبال ایران است که تا آن موقع زمان زیادی برای حمایت از کاندیداها وجود دارد. آنها باید برنامه‌های خود را اعلام کنند، تبلیغات داشته باشند و تا زمان انتخابات فرصت زیاد است. در حال حاضر هم یکسری کاندیدای زیرزمینی هستند که فعالیت می‌کنند و موقع انتخابات به یک باره بالا می‌آیند و به همین دلیل تا زمان انتخابات باید صبر کرد اما تا این لحظه رأی ما پلاتینی است.

بازی دوستانه‌ای برای تیم ملی در نظر دارید؟

در حال حاضر همان بازی با ژاپن را هماهنگ کرده‌ایم و برنامه جدیدی نداریم. قصد داریم در سفرمان به آلمان و هلند دیداری با فدراسیون‌های آنها داشته باشیم تا قرارداد همکاری امضا کنیم و بازی‌های دوستانه مختلف بگذاریم. با تیم امیدهای هلند که بازی دوستانه گذاشته‌ایم و می‌خواهیم برای تیم بزرگسالان هم با هلندی‌ها و آلمانی‌ها صحبت و بازی دوستانه برگزار کنیم.

افشین پیروانی در مصاحبه‌ای که داشت اعلام کرده بود حمایت لازم صورت نگرفته و پس از مدت‌ها فقط بازی ژاپن برای تیم ملی هماهنگ شده است. در حالی که ابتدای سال هم تیم ملی با شیلی و سوئد بازی کرد. این صحبت پیروانی شما را ناراحت نکرد؟

ما برای برنامه‌های تیم ملی آماده‌ایم از این صحبت‌ها ناراحت نمی‌شویم. دیگر پوست‌مان کلفت شده است.

تسنیم: دغدغه‌های حبیب کاشانی و تیم امید هم بابت بازیکنان این تیم که همزمان در تیم ملی بزرگسالان عضویت دارند، برطرف خواهد شد؟

ان‌شاالله جلسه‌ای می‌گذاریم تا دغدغه‌های آنها نیز برطرف شود. از سوی دیگر پیگیر مدرک خاکپور هم هستیم تا تیم امید بدون مشکل کارش را ادامه دهد.

مقصر اینکه تیم جوانان ایران و عراق را به ورزشگاه ثامن مشهد برای بازی دوستانه راه ندادند، مشخص شد؟

مقصرش مشخص بود. همان فردی که آنها را راه نداده بود،‌ مقصر است. (با خنده)

  ... و حرف پایانی؟

فستیوالی برای نونهالان و نوجوانان داریم که شهریورماه برگزار می‌شود. این فستیوال برای استعدادیابی در مدارس فوتبال است و بعد از آن هم در مهرماه فستیوالی برای فوتبال دختران خواهیم داشت. کارهایی است که انجام می‌دهیم و سعی‌مان این است در بحث آموزشی و ساخت و ساز هم کارهای مهمی انجام دهیم. در فوتبال نوجوانان و جوانان هم سرمایه‌گذاری زیادی صورت گرفته، میزبانی آسیا را هم در این دو رده به عهده گرفته‌ایم که هزینه‌های سنگینی دارد اما به توسعه فوتبال ما کمک می‌کند. دنبال دیگر میزبانی‌ها نیز هستیم تا فضای خوبی در فوتبال پایه ما فراهم شود. این سختی‌ها را تحمل می‌کنیم تا تیم‌های ما رشد کنند و هیچ کم و کاستی وجود ندارد. برای بانوان هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا مشکلی به وجود نیاید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین