کد خبر: ۳۲۷۱۶۷
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۴
بعد از ارتفاعات گرین و سفیدکوه بار دیگر دامنه‌های اشترانکوه در شهرستان الیگودرز شاهد از پای درآمدن سلطان صخره‌های زاگرس بود.
آفتاب‌‌نیوز : امروز با افزایش روند شکار کل و بز کوهی در کوهستان‌های زاگرس دیگر سفیدکوه و اشترانکوه از «کوه کلا» و «کیالو» گرفته تا «بلومان» و «هرور» خالی از رد سم «اشکار» شده تا اذهان را این‌گونه نهیب زند که دیگر سلطان صخره‌های لرستان در حال تبدیل‌شدن به خاطره‌ای خاک گرفته است.

به گزارش مهر، این در حالی است که طی سال‌های گذشته یکی از گونه‌هایی که همواره مورد هجمه شکارچیان قرارگرفته است کل و بز کوهی بوده تا جایی که ردپای شکارچیان این‌گونه در جای‌جای استان ثبت و گزارش‌شده است تا بار دیگر دامنه اشترانکوه شاهد قتل این‌گونه باشد.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان گفتمطابق گزارش همیاران محیط‌زیست مبنی بر حضور شکارچیان در منطقه طی روز گذشته ساعت ۱۸ غروب نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان الیگودرز به محل اعزام شدند.

مهرداد فتحی بیرانوند افزود: پس از ره‌گیری، کمین و تعقیب و گریز در ساعت ۲۱ شب مأموران محیط‌زیست موفق به غافلگیری متخلفان و دستگیری یک نفر شدند.

وی ادامه داد: در جریان دستگیری متخلف یادشده ضمن توقیف خودرو سواری یک قبضه اسلحه تکلول، دوربین چشمی، ۱۰ عدد فشنگ چهارپاره و ساچمه‌ای و سایر ادوات و تجهیزات از شکارچیان کشف و ضبط شد.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان عنوان کرد: متأسفانه در بازرسی انجام‌شده از خودروی متخلفان لاشه یک رأس بز کوهی (کل) حدود چهارساله را کشف و ضبط کردند.

فتحی بیرانوند یادآور شد: متخلف دستگیرشده بازداشت و پرونده تخلف برای ادامه روند قضایی به دادسرا ارجاع و تحقیقات به‌منظور پیگرد قانونی سایر متخلفان متواری شده ادامه دارد.

وی بیان کرد: با توجه به نزول بارش‌های جوی و برف به‌خصوص در ارتفاعات و حضور حیات‌وحش در ارتفاعات پایین‌تر و نزدیکی جوامع روستایی، انتظار می‌رود شهروندان و همه ساکنان جوامع محلی با حیات‌وحش مهربانانه‌تر برخورد کنند.

بز کوهی

بنابراین گزارش طی ماه‌های اخیر بارها شکارچیانی درصحنه قتل سلطان صخره‌های زاگرس دستگیرشده‌اند که به دلیل نبود قوانین بازدارنده همچنان فعالان و علاقه‌مندان به محیط‌زیست در انتظار برخوردهای قاطع‌تر با این متخلفان هستند.

نخستین حادثه برای بز کوهی طی سال ۹۴ در شهرستان الشتر رخ داد تا این بار ارتفاعات گرین تبدیل به قربانگاه این‌گونه ارزشمند شود، حادثه‌ای که اولین حادثه نبود تا این روند طی امسال استمرار داشته باشد.

لرستان میزبان تنها هزار رأس بز کوهی

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان پیش‌ازاین در این رابطه به خبرنگار مهر گفته بود که با توجه به شرایط توپوگرافی استان لرستان، این استان یکی از اصلی‌ترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های کل و بز است.

مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به روند شکار این‌گونه طی سال‌های گذشته بیان داشت: با تمهیدات اندیشیده شده طی سال جاری تلاش می‌شود که با ارتقای سطح حفاظت زیستگاه‌های این‌گونه تخلفات به حداقل ممکن برسد.

بز کوهی

وی معتقد است که بر اساس آمار وضعیت حیات این‌گونه در استان بهبودیافته است و یادآور می‌شود: مطابق آخرین سرشماری صورت گرفته نزدیک به هزار رأس کل و بز در استان وجود دارد.

ارتقای سطح حفاظت زیستگاه‌های کل و بز

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان از منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه به‌عنوان یکی از زیستگاه‌های اصلی بز کوهی یاد می‌کند و می‌گوید: در این راستا به‌منظور ارتقای حفاظت پاسگاه محیط‌بانی «یافته» امسال افتتاح‌شده است تا یکی از معابر اصلی متخلفان ناامن شود.

وی از افتتاح دو پاسگاه دیگر در مناطق «رفت خوان» و «چم تکله» خبر می‌دهد و یادآور می‌شود: با افتتاح این پاسگاه‌ها سطح حفاظت ازاین‌گونه افزایش پیداکرده و اکثر معبرهای ورود متخلفان بسته می‌شود.

فتحی بیرانوند امیدوار است با این اقدامات حفاظتی شاهد افزایش زادوولد کل و بز در استان باشیم و ادامه می‌دهد: همچنین با همکاری دادگستری شعب بررسی تخلفات زیست‌محیطی تشکیل و برخوردها در این زمینه جدی‌تر شده است.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان از ایجاد پاسگاه موقت محیط‌بانی در محور تردد شکارچیان در پناهگاه کل و بز کوهی خبر می‌دهد و معتقد است که روند شکار این‌گونه با اقدامات انجام‌شده کاهشی بوده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین