کد خبر: ۳۲۸۵۳۱
تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
محققان امریکایی با استفاده از یک چاپگر سه بعدی موفق به چاپ سه بعدی مو شدند تا معجزه ای جدید در این عرصه رقم بخورد.
آفتاب‌‌نیوز : با استفاده از چاپگرهای سه بعدی می توان از عکس های ذخیره شده در رایانه، نمونه سه بعدی واقعی ساخت. تکنولوژی استفاده شده در چاپگرهای سه بعدی این امکان را به مصرف کنندگان می دهد تا از ماده های کامپوزیتی در طراحی های خود برای چاپ سه بعدی بهره ببرند.

چاپ سه بعدی مو !؟+تصاویر


چاپگرهای سه بعدی می توانند طرح های رایانه را به صورت یک نمونه واقعی و با دقت بسیار بالایی چاپ کنند. چاپگرهای سه بعدی فناوری های جدیدی هستند که با سرعت زیاد در حال پیشرفت بوده و می توانند طرح های رایانه ای را به صورت اشیا سه بعدی چاپ کنند.

دستگاه های چاپ سه بعدی به صورت تجاری در کشورهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار گرفته اند. امروزه برای ساخت ماکت ها یا تهیه قطعات دقیق و پیچیده از روش چاپ سه بعدی استفاده می شود که باعث افزایش سرعت و دقت در ساخت قطعات شده است.

در سال های اخیر و همزمان با رشد روز افزون فناوری چاپگرهای سه بعدی، برخی از محققان نظامی موفق به ساخت تفنگی با قابلیت شلیک شده اند. محققان در آرزوی روزی هستند که بتوانند با استفاده از چاپگرها به چاپ اعضای بدن بپردازند.

اکنون محققان امریکایی دانشگاه  Carnegie Mellon University با استفاده از یک چاپگر سه بعدی موفق به ابداع روشی شده اند که با استفاده از الیاف و رشته های پلاستیکی نازکی که شباهت زیادی به موی انسان دارند، می توان به چاپ مو پرداخت.

چاپ سه بعدی مو !؟+تصاویر

چاپگری که برای ساخت مو مورد استفاده قرار گرفت، از مدل چاپگرهای (Fused Deposition Modeling (FDM است. در این چاپگر، رشته های پلاستیکی از یک بخش وارد دستگاه شده و پلاستیک مایع را به رشته های نازک و صاف تبدیل می کنند تا شکل سه بعدی به خود بگیرد.

 Gierad Laput یکی از محققان این پروژه در رابطه با پروژه چاپ سه بعدی مو می گوید :« چاپ مو با استفاده از پلاستیک و همینطور چاپگرهای سه بعدی در عین جالب بودن، بسیار ساده است. در این روش باید سرنگی از ترکیبات اولیه را به چاپگر تزریق کرده و منتظر ماند تا محصول نهایی از چاپگر خارج شود.»

چاپ سه بعدی مو !؟+تصاویر

به گزارش مهر، روند چاپ مو به صورت رشته رشته است به همین دلیل چاپ مو زمان بر است. اما با استفاده از یک چاپگر سه بعدی ساده و ارزان می توان به چنین محصولی دست یافت.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین