کد خبر: ۳۲۹۵۱۹
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۵
معاون وزیر نیرو در امور برق گفت: در حال حاضر مانده مطالبات صنعت برق از مشترکان پنج هزار میلیارد تومان است و این میزان در شرایطی است که این صنعت نیازمند سرمایه برای بهبود زیرساخت‌های خود است.
آفتاب‌‌نیوز :
هوشنگ فلاحتیان در نشست خبری امروز گفت: سهم بخش دولتی در این میزان مطالبات کمتر از 10 درصد است، وضعیت بدهی مشترکین قابل قبول نیست و تعداد قابل توجهی از مشترکان در بخش‌های اداری، صنعتی و خانگی در پرداخت قبوض خود اهتمام نورزیدند و با توجه به این‌که بهای مصرفی برای ارائه‌ی بهتر خدمات دریافت می‌شود، لذا خواهش ما این است که مشترکین بهای قبوض خود را در موقع مقرر خود پرداخت کنند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی شرکت توانیر و برق منطقه‌ای برای حل این موضوع گفت: هدف ما این است که با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مشترکان را ملزم به پرداخت این بها کنیم.

سال 95 و 96 سال‌های سخت برقی

به گزارش ایسنا، معاون وزیر نیرو در امور برق با بیان این‌که در دو سال 1395 -1396 از نظر تامین برق سال‌های سختی را پیش‌رو داریم، اظهار کرد: باید بتوانیم با به‌کارگیری از یک مدیریت تقاضا و مصرف که در طول چند ساله اخیر آن را به کار برده‌ایم، این مساله را مدیریت کنیم.

فلاحتیان با بیان این‌که طی سال‌های اخیر میزان دسترسی صنعت برق به منابع مالی مورد نیاز کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: امیدواریم با ایجاد یک فضای جدید بتوانیم میزان سرمایه‌گذاری‌ها را افزایش دهیم.

افزایش 3000 مگاواتی پیک بار در سال 95

وی با بیان این‌که مصرف برق کشور تنها در دو ماه سال رشد قابل توجهی دارد، گفت: این در حالی است که در مابقی فصول سال ظرفیت‌های موجود برای تامین برق کافی است، اما نمی‌توان این مساله را منکر شد که برای سال 1395، 3000 مگاوات پیک بار افزایش می‌یابد.

معاون وزیر نیرو در امور برق با بیان این‌که در سال آینده میزان نیاز برق کشور به 53 هزار مگاوات می‌رسد، افزود: قدرت عملی که قرار است وارد شبکه کنیم 1500 مگاوات است لذا باید 2000 مگاوات را از طریق مدیریت مصرف ایجاد کنیم.

فلاحتیان با بیان این‌که در تابستان سال 1394 نیز از طرح مدیریت تقاضا و مصرف استفاده و توانستیم 2000 مگاوات از پیک بار کشور را کاهش دهیم، ادامه داد: با برنامه‌ریزی می‌توان این وضعیت را سروسامان دهیم.

وی با اشاره به قیمت برق اظهار کرد: قیمت تمام شده برق بدون احتساب هزینه سوخت 95 تومان است، اما آنچه به فروش می‌رسد تنها معادل 60 تومان است و با توجه به این‌که 10 تومان باید برای هدفمندی یارانه‌ها هزینه شود، لذا می‌توان گفت سهم صنعت برق تنها 50 تومان است.

معاون وزیر نیرو در امور برق ادامه داد: این مساله به این معناست که صنعت برق برای فروش هر کیلووات ساعت 40 تومان ضرر می‌کند.

میزان درآمدهای صنعت برق چقدر است؟

فلاحتیان با بیان این‌که درآمد صنعت برق از محل فروش 10 هزار و 500 میلیارد تومان است، تصریح کرد: مقداری درآمد نیز از صادرات برق عائد این صنعت می‌شود و به‌طور کلی می‌توان گفت که میزان درآمد صنعت برق 13 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان این‌که در حوزه بخش جاری و سرمایه‌گذاری 7500 میلیارد تومان کسری منابع داریم، ادامه داد: اگر نیاز 100 درصدی از سوی بخش خصوصی تامین شود این میزان کسری وجود دارد.

معاون وزیر نیرو در امور برق با بیان این‌که بدهی‌های صنعت برق در سه دسته تقسیم می‌شود، افزود: یکی از این بدهی‌ها، بدهی به نظام بانکی ناشی از احداث نیروگاه‌های برقی در سال گذشته است که متاسفانه بخش قابل توجهی از این نیروگاه‌ها به صورت دارایی و به صورت رد دیون واگذار شده است.

فلاحتیان در خصوص راه‌های اندیشیده شده برای حل این مساله اظهار کرد: پتانسیل‌های قانونی در این زمینه فراهم شده به‌طوری که بتوانیم این بدهی‌ها به دولت پرداخت کنیم.

وی با بیان این‌که دولت فعلی نیز پذیرفته است که دیون این نیروگاه‌ها را پرداخت کند، افزود: عملیات این امر در شرف انجام است که امیدواریم طی دو ماه آینده تمام بدهی‌ها به دولت منتقل شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق میزان بدهی‌ها به صنعت برق را به نظام بانکی کشور 7000 میلیارد تومان عنوان و گفت: قسمت دوم بدهی‌ها مربوط به تولید‌کنندگان بخش خصوصی است که برای پرداخت این بدهی‌ها نیز دولت اعلام کرده که به زودی این مبلغ را از اسناد خزانه به پیمانکاران پرداخت کند.

فلاحتیان ادامه داد: قسمت کمی از بدهی‌های صنعت برق مربوط به پیمانکارانی است که برای این صنعت اقدام به احداث پست و ایستگاه برق کردند.

بدهی 28 هزار میلیارد تومانی صنعت برق

وی با بیان این‌که میزان بدهی این دسته از پیمانکاران 2000 میلیارد تومان است، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است که این میزان بدهی نیز پرداخت شود البته گفتنی است که سرجمع بدهی‌های صنعت برق به شبکه بانکی، تولید‌کنندگان و پیمانکاران 28 هزار میلیارد تومان است.

نیروگاه‌های اسقاطی از رده خارج نمی‌شوند

معاون وزیر نیرو در امور برق در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر وضعیت نیروگاه‌های اسقاطی و گفته وزیر مبنی بر از رده خارج کردن این نیروگاه‌ها تصریح کرد: برنامه وزارت نیرو این است که نیروگاه‌هایی را که راندمان پایین دارند را با نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان 58 درصد بالا تعویض کنند.

فلاحتیان ادامه داد: تا زمانی که نیروگاه‌های سیکل ترکیبی جایگزین نیروگاه‌های قدیمی نشود، نیروگاه‌های اسقاطی از رده خارج نمی‌شوند.

وی با اشاره به میزان صادرات برق گفت:‌ میزان صادرات برق مشابه سال گذشته است و در زمینه‌ی واردات نیز از کشور ترکمنستان و ارمنستان به دلیل این‌که ملزومات اقتصادی را در بر دارد این کار را انجام می‌دهیم.

افزایش 3000مگاواتی بار کشور نسبت به سال گذشته

معاون وزیر نیرو در امور برق اضافه کرد: تابستان سال جاری را در حالی سپری کردیم که پیک بار کشور 50 هزار و 177 مگاوات به ثبت رسید و این در حالی است که در سال 1393 در فصل تابستان حداکثر بار 46 هزار و 600 مگاوات بوده است.

فلاحتیان با بیان این‌که بیش از 3000مگاوات بار کشور نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است، خاطر نشان کرد: این مساله ناشی از آن است که امسال نسبت به سال گذشته یک میلیون و 400 هزار اشتراک جدید به شبکه اضافه شده است.

فردا، آغاز کار پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق

وی با اشاره به برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ادامه داد: از فردا 17 آبان‌ماه نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق با حضور 541 شرکت داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق با بیان این‌که امسال 200 شرکت خارجی و 341 شرکت داخلی در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: این در حالی است که در سال گذشته تنها 110 شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور داشته‌اند.

فلاحتیان افزود: این نمایشگاه در سطح 25 هزار مترمربع با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی و با هدف به عرصه‌ گذاشتن تولیدات و تجهیزات خود برگزار می‌شود که امیدواریم با ایجاد تعامل بین دانشگاهیان و تولید‌کنندگان بتوانیم سطح کیفیت صنعت برق کشور را افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که برگزاری چنین نمایشگاهی می‌تواند بین شرکت‌های خارجی و داخلی روابط سازنده‌ای را ایجاد کند، اظهار کرد: امیدواریم در آینده شاهد افزایش کیفیت، صادرات صنایع مرتبط این صنعت باشیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق با بیان این‌که تاکید ما در این نمایشگاه انتقال تکنولوژی در شرایط پساتحریم است، گفت: ما باید از تمام امکانات و حضور شرکت‌های معتبر خارجی در راستای افزایش کیفیت محصولات داخلی و انتقال تکنولوژی استفاده کنیم.

فلاحتیان تصریح کرد: در این نمایشگاه کشورهای دارای تکنولوژی همچون کره جنوبی، ترکیه، چین، آلمان، اسپانیا، هنگ‌کنگ، آمریکا، سوئد، جمهوری چک، ژاپن، سوییس، کانادا، بلژیک، تایوان، امارات، اوکراین، هلند و فنلاند شرکت کرده‌اند.

ورود 592 مگاوات نیروگاه جدید

وی با اشاره به فعالیت‌های صنعت برق در سال جاری بیان کرد: از اوایل سال 1394 تاکنون 592 مگاوات نیروگاه جدید وارد شبکه برق کشور شد.

معاون وزیر نیرو در امور برق ادامه داد: سه واحد 160مگاواتی در سیمره، 87 مگاوات مولد‌های مقیاس کوچک، 25 مگاوات نیروگاه گازی به شبکه اضافه شده است و امیدواریم تا اوایل تابستان سال آینده 1250 مگاوات نیروگاه جدید را آماده‌ی بهره‌برداری کنیم.

فلاحتیان گفت: امیدواریم با ورود 1800مگاوات نیروگاه جدید از اوایل سال 1394 تا اوایل سال 1395 بتوانیم برق مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

تعداد مشترکان برقی چقدر است؟

وی با بیان این‌که در سال جاری تاکنون حدود 650 هزار اشتراک جدید به ناوگان مشترکین برقی اضافه شده است، تصریح کرد: در حال حاضر 32 میلیون و 300 هزار اشتراک برق در کشور داریم.

افزایش 15 درصدی سهم نیروگاه‌ها از گاز

معاون وزیر نیرو در امور برق با بیان این‌که 100 روستای جدید برق‌دار شده‌ و به شبکه برق متصل شده‌اند، اظهار کرد: برای تولید برق نسبت به دوره مشابه سال گذشته 15درصد گاز بیشتر در اختیار نیروگاه‌ها قرار گرفته است.

فلاحتیان ادامه داد: 51 درصد مصرف گازوئیل و 30 درصد مصرف مازوت نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و این به این معناست که در سال جاری قسمت اعظمی از برق کشور با سوخت گاز تامین شده است.

وی با بیان این‌که در سال جاری 3200 مگاوات آمپر به ظرفیت ایستگاه برق در فوق توزیع و انتقال افزوده شده است، گفت: امیدواریم در روزهای آینده خبر خوبی برای اهالی صنعت برق داشته باشیم، به‌طوری که بتوانند با ایجاد فضای مناسب و ایجاد یک قرار‌داد بین بخش خصوصی و مشترکین صنعتی فضای کسب و کار در این عرصه ارتقاء یابد.

خبرهای خوش برای انرژی‌های تجدید‌پذیر

معاون وزیر نیرو در امور برق با اشاره به وضعیت نیروگاه‌های تجدید‌پذیر بیان کرد: استقبال بسیار ‌کم‌نظیر در ماه‌های اخیر از طرف شرکت‌های داخلی و خارجی بر روی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان 60 درصد و برای احداث نیروگاه تجدید‌پذیر از جمله خورشیدی و گازی نشان داده که فعالیت ما در این زمینه به ثمر نشسته است.

فلاحتیان با بیان این‌که به زودی قرار است قرار‌دادهایی در این زمینه امضاء شود، اظهار کرد: هدف این است که بتوانیم برای توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر هم از توان و سرمایه داخلی و هم از سرمایه خارجی استفاده کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین