کد خبر: ۳۲۹۵۵۸
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۲
در دیدار رییس پارلمان اتحادیه اروپا:
رییس جمهوری در دیدار رییس پارلمان اتحادیه اروپا با بیان اینکه ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند است، گفت: طرف مقابل نیز باید نسبت به تعهدات خود و لغو تحریم های اقتصادی پایبند بوده و آن را به طور کامل، بهنگام و دقیق اجرا کند.
آفتاب‌‌نیوز :
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر شنبه در دیدار مارتین شولتز رییس پارلمان اتحادیه اروپا، اظهارداشت: تعامل ملت ها با فرهنگ های مختلف برای تقویت مناسبات ضروری است.

به گزارش آفتاب، وی ادامه داد: بی تردید نزدیکی ملت ها، دانشجویان، اساتید، محققین و مراکز علمی در ایران و اروپا به نفع دو طرف و جامعه بین المللی خواهد بود.

رییس جمهوری، اشتراکات فرهنگی ایران و اتحادیه اروپا را عاملی موثر در توسعه و تعمیق همکاریهای دوجانبه و منطقه ای دانست و تصریح کرد: در فضای پسابرجام و پساتحریم، باید همپای توسعه روابط اقتصادی و تجاری، روابط فرهنگی و علمی ایران و اتحادیه اروپا نیز بیش از پیش گسترش یابد.

روحانی همچنین با بیان اینکه زمینه ها برای گسترش و تعمیق همکاری های مشترک ایران و اتحادیه اروپا فراهم است، گفت: ایران همواره به تمامی تعهدات خود، از جمله در توافق هسته ای پایبند بوده و به آن عمل خواهد کرد، اما این نکته حائز اهمیت است که طرف مقابل نیز باید نسبت به تعهدات خود و لغو تحریم های اقتصادی پایبند بوده و آن را به طور کامل، بهنگام و دقیق اجرا کند.

وی اظهار داشت: توافق برجام به عنوان سندی جمعی که حاصل کار با دقت و زحمت فراوان است، باید مورد مراقبت ویژه و تعهد کامل قرار گیرد.

رییس جمهوری در ادامه به موضوع ضرورت مبارزه با تروریسم به عنوان معضل جهانی اشاره کرد و گفت: اتخاذ تصمیم و بوجود آمدن اراده جدی برای مبارزه با تروریسم در جهان ضروری است.

وی اضافه کرد: اگر کشته شدن انسان های بی گناه با هر تابعیت و قومیتی برای ما همه یکسان باشد، همکاری ها برای جلوگیری از فعالیت تروریست ها بیشتر و مؤثرتر خواهد شد.

روحانی مبارزه با تروریسم، کمک به ملت های آواره و ستمدیده و ایجاد ثبات در مناطق ناآرام را یک وظیفه انسانی برای همگان دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام می کند به عنوان کشوری که تجربه ای 37 ساله و تلخ از تروریسم داشته و خود قربانی ترور بوده است، به طور جدی و مصمم با تروریسم مبارزه می کند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در خصوص جدیت برخی کشورهایی که امروز مدعی مبارزه با تروریسم هستند، تردید هایی وجود دارد، چرا که نمی شود هم ادعای مبارزه با تروریسم داشت و هم نسبت به غارت ها و جنایات تروریست ها بی تفاوت بود، گفت: خوشبختانه امروز فرصت های بیشتری برای گسترش همکاری ایران و اتحادیه اروپا در جهت کمک به ثبات در منطقه بوجود آمده است که باید از آن به خوبی استفاده کنیم، چرا که این ثبات به نفع تحول و توسعه اقتصادی همه کشورها خواهد بود.

**توافق ایران و 1+ فصل جدیدی در گسترش روابط ایران و اتحادیه اروپا است

«مارتین شولتز» رییس پارلمان اتحادیه اروپا نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهوری کشورمان، توافق ایران و 1+5 را فرصت استثنایی و فصل جدیدی در گسترش روابط ایران با اتحادیه اروپا دانست و گفت: ثابت شد که دیپلماسی بهترین راه حل اختلافات و راهی برای برای رسیدن به منافع مشترک است و توافق ایران با 1+5 نمونه موفقیت دیپلماسی است.

رییس پارلمان اروپا همچنین با اشاره به حضور و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس وین در خصوص موضوع سوریه، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران عنصر ثبات در منطقه ای آکنده از بی ثباتی است و در نتیجه تروریسم در سوریه، با موجی از پناهندگان در اروپا نیز مواجه هستیم و اکنون هدف اصلی و مشترک ما مبارزه با داعش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، شولتز همچنین به ضرورت توسعه روابط علمی و فرهنگی ایران و اتحادیه اروپا در کنار گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی تأکید کرد و گفت: اروپا خواهان گسترش همکاری، دوجانبه و بین المللی با تهران است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین