کد خبر: ۳۳۶۲۷۷
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۸
توماس فریدمن، روزنامه نگار آمریکایی و برنده سه جایزه ادبی پولیتزر، سخنان ترامپ درباره مسلمانان را مخرب دانست و او را به مامور مخفی گروه تکفیری صهیونیستی داعش تشبیه کرد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا وسیما، فریدمن در پایگاه اینترنتی روزنامه کلمبوس دیسپچ(The Colombus Dispatch) می نویسد، داعش می خواهد مسلمانان آمریکا (و اروپا) با جامعه این کشور احساس بیگانگی کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد داعش دیگر نیازی به استخدام نیرو ندارد و مردم به اختیار خود اقدام می کنند.
 
فریدمن می افزاید، اما اگر ترامپ در اشتباه است، آیا حق با رئیس جمهور اوباماست؟ تاحدودی. اوباما به درستی می گوید تنها راه پیروزی قاطع بر داعش ائتلافی از نیروهای سنی میانه رو است تا خانه به خانه داعش را در عراق تعقیب کند. لازم است پیشوایان سنی مشروعیت داعش را در قلب های مردم از بین ببرند و لازم است ایران آشکارا از توافقی بی طرفانه برای مشارکت سنی ها با شیعیان در قدرت حمایت کند تا عرب های سنی با داعش مبارزه کنند و این گروه را سپری در برابر ایران تلقی نکنند.
 
فریدمن در ادامه می نویسد،‌ همه متحدان ما برای ائتلاف علیه داعش چیزی می خواهند که ما می خواهیم، اما این مساله الویت آنها نیست. کردها برای آزادی موصل از دست داعش جان خود را به خطر نمی اندازند تا شهر را تحویل دولتی شیعه در بغداد دهند؛‌ آنها خواهان حفظ این شهر هستند. اولویت ترک ها متوقف کردن کردهاست و ایران هر چند خواهان از بین رفتن داعش است، بیم آن دارد که قلمرو داعش به دست سنی های میانه رو بیفتد و روزی متحدان ایران را در سوریه و عراق تهدید کنند. سعودی ها خواهان از بین رفتن داعش هستند، اما اولویت آنها فعلاً از بین بردن شورشیان برخوردار از حمایت ایران در یمن است. روس ها وانمود می کنند با داعش در جنگند، اما در حقیقت برای محافظت از بشار اسد و شکست دادن دشمنان میانه رو او در سوریه هستند. تعداد کافی از نیروهای زمینی آمریکا می توانند به سادگی داعش را از بین ببرند، اما فردای آن روز، وقتی سعی داریم دولتی موجه را جانشین نیروهای خود کنیم، با همان انگیزه های مختلف شرکایمان در ائتلاف روبرو هستیم. آن گاه چه کنیم؟
 
فریدمن در ادامه راه حل خود را چنین تشریح می کند: فشار بر متحدان سنی مان را برای جنگ با داعش از راه اعزام نیروی زمینی افزایش دهیم؛ از سعودی ها و سایر سنی ها بخواهیم با قاطعیت داعش را نامشروع اعلام کنند؛ ‌نیروهای ناتو و آمریکایی بیشتری در منطقه مستقر کنیم؛ به ایران خاطر نشان کنیم اگر نقش سازنده تری در عراق و سوریه بازی نکند شاید مجبورشویم توافق هسته ای را متوقف کنیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین