کد خبر: ۳۳۸۳۰۵
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۱
وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای همکاری‌های بیشتر با کشور مغولستان امیدواریم که کمتر از یک ماه دیگر موافقت‌های بهداشتی در امور دام در مسائل قرنطینه‌ای بین دو کشور نهایی شود.
آفتاب‌‌نیوز :
لوندگ پورسورن وزیر امور خارجه مغولستان در دیدار با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران اظهار کرد: دولت ما از سطح روابط خود با ایران راضی است، به طوری که رئیس‌جمهور ما نیز در سال 2012 به ایران آمده و در مجموع اراده و تقویت روابط وجود دارد. 

وی با بیان اینکه ما به زودی چهل و پنجمین سال روابط خود با ایران را جشن می‌گیریم، افزود: البته ایران و مغولستان قرن‌هاست که با یکدیگر ارتباط دارند و ما علاقه‌مندیم که همکاری‌های خود در زمینه‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی با ایران توسعه دهیم. 

پورسورن ادامه داد: مغولستان در حالی که 3 میلیون جمعیت دارد، 70 میلیون راس دام دارد بنابراین ما ظرفیت زیادی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های دامپروری و کشاورزی داریم.

وزیر امور خارجه مغولستان یادآور شد که تا به امروز تعداد زیادی گوسفند به ایران صادر کرده‌ایم و امروز نیز درخواست‌های زیادی برای واردات این محصول از ایران وجود دارد. 

وی یادآور شد: علاقه‌مند هستیم که مجوزهای دامپزشکی لازم را در این خصوص بین دو کشور امضا کنیم که با سفر شما (وزیر جهاد کشاورزی) به کشور ما می‌تواند نهایی شود. 

پورسورن یادآور شد: کشور ایران شرایط نسبتا مشابهی از لحاظ زیست محیطی با کشور ما دارد به طوری که مناطق بیابانی زیاد و کمبود آب از جمله شاخص‌های زیست‌محیطی کشور ما است که ما علاقه‌مندیم از تجربیات مفید شما بهره بگیریم. 

وزیر امور خارجه مغولستان اظهار داشت: وزیر محیط زیست ما نیز درخواست انتقال تجربیات ایران در بخش‌های زیست‌محیطی و کشاورزی دارد، همچنین از شرکت‌های کشاورزی نیز دعوت می‌کنیم که به کشور ما آیند.

وی با اشاره به دیدار خود با آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران، گفت: در دیدار با آقای ظریف این موضوع مطرح شد که ایران از ظرفیت‌های قزاقستان، قرقیزستان و آمریکای لاتین برای کشت فراسرزمینی استفاده می‌کند که ما نیز می‌توانیم امکانات موردنیاز شما را در کشور خود دراختیار شما قرار دهیم. 

پورسورن با اشاره به جمعیت کم این کشور تاکید کرد: با وجودی که جمعیت کشور ما 3 میلیون نفر است شما می‌توانید از شرایط منطقه‌ای ما برای صادرات به روسیه و چین استفاده کنید.

کمتر از یک ماه دیگر توافقنامه بهداشتی - دامپزشکی بین ایران و مغولستان امضا می‌شود

در ادامه این مراسم محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با اعلام آمادگی برای همکاری با مغولستان در تمام زمینه‌ها گفت: امیدواریم که امور قرنطینه‌ای دام و موافقتنامه‌های بهداشتی کمتر از یک ماه دیگر نهایی شده و طی مراسمی بین دو کشور مبادله شود.

حجتی با بیان اینکه ما بیش از نیم‌قرن تجربه مقابله با بیابان‌زدایی داریم و با جنگل و نهال‌کاری توانسته‌ایم اقدام به پایدارسازی کنیم، گفت: مبارزه با بیابان زدایی ایران در منطقه برندی شناخته‌شده است که توسط سازمان‌های بین‌المللی از جمله فائو مورد تایید و تقدیر قرار گرفته است. 

به گزارش تسنیم، وی یادآور شد: سازمان جنگل‌ها برای همکاری با شما در این زمینه نشست‌هایی داشته‌اند و امیدواریم که مبادلات تجربی و عملیاتی بین دو کشور ایجاد شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: 25 میلیون هکتار از اراضی بیابانی ما در معرض شن‌های روان بوده و هست و تعدادی از شهرهای ما در حاشیه کویر قرار دارند که با تثبیت نهال توانسته‌ایم شهرهای خود را از خطر شن‌های روان در امان نگه داریم. 

واردات شترهای دوکوهانه از مغولستان

حجتی در خصوص واردات شترهای دوکوهانه از مغولستان گفت: کشور شما شترهای دوکوهانه خوبی دارد که امیدواریم بتوانیم برای کارهای تحقیقاتی و سازگاری آنها با شرایط ایران مبادلاتی داشته باشیم. 

وی با اشاره به اینکه ایران بخشی از نیاز گوشت خود را از خارج تعیین می‌کند، گفت: ما آمادگی داریم که در صورت فراهم بودن شرایط لازم و برقرار بودن قرنطینه اقدام به واردات این محصول از مغولستان کنیم که با توجه به فاصه کمتر تحقق آن نیز برای ما به صرفه تر است. 

وزیر جهاد کشاورزی افزود: ایران آماده صادرات خشکبار و میگوی خود به مغولستان دارد و در مجموع امیدواریم روابط دو کشور توسعه یابد. 

حجتی درباره مشکلات حمل و نقل به مغولستان گفت: در صورتی که واردات گوشت از مغولستان افزایش یابد ما آمادگی لازم داریم تا با توسعه ماشین‌های یخچال‌دار برای واردات زمینی و همچنین حمل و نقل هوایی اقدام کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین