کد خبر: ۳۳۹۶۸۹
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در آستانه ولادت پیامبر صلح و دوستی حضرت مسیح(ع) و سال جدید مسیحی و عید کریسمس، عصر امروز در دیدار اسقف اعظم ارامنه تهران، دو کشیش، جمعی از اعضای شورای خلیفه‌گری ارامنه و نماینده ارامنه جنوب و اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آموزه‌های قرآن کریم برای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان همه ادیان آسمانی که با عنوان «اهل کتاب» تعبیر می‌شوند و می‌فرماید: «ما اوتى النبيون من ربهم لا نفرق بين احد منهم»، گفت: در قرآن از حضرت مسیح(ع) به بزرگی و عظمت یاد شده و مسلمانان باید براساس دستورات کتاب آسمانی خویش، با مسیحیان دوستانه زندگی کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس سیاسی- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر نقش و جایگاه «آل عمران» در اسلام و قرآن، به تاریخ رسالت و زندگی حضرت مسیح(ع) به عنوان آخرین پیامبر آسمانی، قبل از حضرت ختمی مرتبت محمد(ص) اشاره کرد و گفت: مسیحیان ایران نشان‌ داده‌اند که به دین و ملیت خویش علاقه دارند و ما هم در ایران، به عقاید و آداب آنان احترام می‌گذاریم و آنان آزادانه در نظام جمهوری اسلامی ایران مناسک دینی خود را انجام می‌دهند.

به گزارش آفتاب، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر این نکته که «در تمام سال‌های پس از انقلاب، هیچ مشکلی با اقلیت‌های مذهبی به ویژه مسیحیان ایران نداشتیم و نداریم»، همراهی و حضور خوب هم‌میهنان مسیحی در تمام فراز و نشیب‌های انقلاب اسلامی را دوشادوش مردم مسلمان ایران نشانه خوبی از وحدت و زندگی مسالمت‌آمیز دانست و گفت: شهدای مسیحی، نشانه و سمبل‌های علاقه مسیحیان به ایران هستند که قدمتی چند هزار ساله در ایران دارند.

آیت‌الله هاشمی‌: هیچ مشکلی با اقلیت‌های مذهبی ایران نداشتیم و نداریم

ایشان با اشاره به رشد جمعیت ملحدان در جهان، رسالت پیروان ادیان آسمانی را برای دعوت بشریت به توحید و وحدانیّت خدا مهم دانست و گفت: شاید در تاریخ بشریت، آثار مخربی از جنگ‌های پیروان ادیان باشد، اما الان دیگر عقلای ادیان و مذاهب می‌دانند که جنگ‌ها هیچ وجهی ندارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که «از ارامنه ایرانی راضی هستیم»، به اقدامات دولت سازندگی برای حل مسایل و مشکلات ارامنه و مسیحیان اشاره کرد و گفت: ایرانی بودن وجه مشترک ما با شما مسیحیان است و امیدوارم روابط ما تقویت شود.

در آغاز این دیدار، اسقف اعظم ارامنه تهران نیز با تبریک میلاد حضرت محمد(ص)، در سخنانی با ابراز خوشحالی خود و همراهان برای این دیدار ، گفت: ما می‌دانیم که نام هاشمی رفسنجانی مقام بسیار والایی در تاریخ معاصر ایران دارد.

سبو سرکیسیان با «حکمت آمیز خواندن سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مسایل داخلی و خارجی»، گفت: هر یک از سخنان شما در عرصه‌های مختلف بیانگر نقش و ویژگی‌های خاصی برای تاریخ و سیاست ایران است که باعث آرامش و تسلی خاطر مردم می‌شود.

وی همزمانی تولد دو پیامبر بزرگ آسمانی را بسیار خوش یوم دانست و گفت: البته اسلام و مسیحیت مشترکات چنان گسترده و مقتدرانه‌ایی دارند که چنین اتفاقات تاریخی باعث شیرینی بیشتر آنان می‌شود.

اسقف اعظم ارامنه تهران، با تأکید بر سخنان آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی درباره نگاه مثبت قرآن به حضرت مسیح، گفت: من در گذشته مقاله‌ای درباره نقش و جایگاه حضرت عیسی(ع) و حضرت مریم در قرآن نوشته‌ام.

آقای سبو سرکیسیان با ابراز علاقه‌ی جامعه‌ی ارامنه ایران نسبت به ایرانیان، گفت: در مسایل داخلی و حتی در تعاملات با دنیای خارج و هر جا که برای برنامه‌های دینی و غیردینی شرکت می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی با اشاره به حفظ حقوق شهروندی مسیحیان در ایران که حتی در سطح رییس، استاد دانشگاه و رییس گروه علمی حضوری فعال دارند، گفت: همیشه بر ایرانی بودن خود با افتخار تأکید می‌کنیم و می‌گوییم تفاوت ادیان باعث دوری ما ایرانیان از همدیگر نشده است.

اسقف اعظم ارامنه تهران با تأکید بر زندگی مسالمت آمیز مسیحیان با مسلمانان در ایران، گفت: در کتاب عهد جدید آمده که مومنان دین مسیح باید به رهبرانشان ـ ولو غیر مذهبی باشند ـ در کشورها تمکین کنند.

وی با بیان برخی از مشکلات جامعه مسیحیان در مدارس و همچنین بعضی از کتاب‌های تحصیلی، خواستار حل این مشکلات در سطوح عالی جمهوری اسلامی شد، که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر حق شهروندی مسیحیان در ایران، قول پیگیری تا حصول به نتیجه داد.

در ادامه این دیدار، آقای روبرت بگلریان، نماینده ارامنه جنوب و اصفهان در مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای شورای خلیفه‌گری ارامنه و نماینده روزنامه آلیک به بیان برخی از مسائل و مشکلات مربوط به مسیحیان و ارامنه ایران و تهران پرداختند و بر وفاداری ارامنه به ایران تأکید کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین