کد خبر: ۳۴۳۲۳۵
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۶
با در نظر گرفتن ثروت زیر زمینی معادل 7.6 تریلیون دلار که دور از چشم سیستم های مالیاتی دولت های گوناگون است، نابرابری اقتصادی جهانی مرزهای جدید و بی سابقه ای را در می نوردد.
آفتاب‌‌نیوز : موسسه بین المللی آکسفام در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد تنها ثروت 62 نفر در جهان معادل مجموع ثروت 3.5 میلیارد نفر (حدود نصف جمعیت جهان) است.

به گزارش عصر ایران به نقل از نیوزویک در جدید ترین گزارش سازمان بین المللی آکسفام که در زمینه ریشه کن کردن فقر، گرسنگی و بی عدالتی کار می کند اعلام شده است نابرابری توزیع ثروت بین مردم جهان در فاصله سال های 2010 تا 2015 بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش در حالی که آمارها در سال 2010 حاکی از این بود که ثروت 388 نفر از ثروتمندان دنیا معادل ثروت 3.5 میلیارد نفر از جمعیت زمین است در سال 2015 این رقم به 62 نفر رسید و ثروت 62 نفر با مجموع 1.6 تریلیون دلار معادل ثروت حدود نیمی از جمعیت زمین است.

بر اساس این گزارش در 5 سال گذشته ثروت این 62 نفر بیش از 43 درصد رشد داشته است و در سال 2015  به اندازه تولید ناخالص داخلی کشور صنعتی کانادا(یکی از اعضای گروه هفت کشور صنعتی) رسیده است.


در گزارش جدید آکسفام تاکید شده است با در نظر گرفتن ثروت زیر زمینی معادل 7.6 تریلیون دلار که دور از چشم سیستم های مالیاتی دولت های گوناگون است، نابرابری اقتصادی جهانی مرزهای جدید و بی سابقه ای را در می نوردد.

آکسفام اعلام کرده است سال 2015 سال از سرگیری رشد و شکوفایی اقتصادی پس از بحران های اقتصادی پس از 2008 بوده است اما از این روند رشد افراد ثروتمند و توانگر استفاده کرده اند و به فقرا و طبقه متوسط بهره چندانی نرسیده است.

" گاون ریپکه" یکی از مدیران سیاست گذاری آکسفام در بریتانیا در این رابطه به نیوزوریک گفته است:" مردم طبقه کارگر و فقیر از این رشد بهره چندانی نبرده اند بنابراین چیزی عمیقا اشتباه و مغایر با مفروضات اقتصادی و قرارداد اجتماعی مبنی بر رشد اقتصادی در صورت پای بندی به مقررات و سختکوشی در حال جریان است و این قواعد شکسته شده است."

گزارش آکسفام در آستانه برگزاری نشست سالانه اقتصادی در داووس سوییس منتشر شده است که همه ساله با حضور مقامات سیاسی و اقتصادی و کارآفرینان و ثروتمندان برگزار می شود.

در گزارش آکسفام همچنین به افزایش شکاف درآمدی و دستمزدی بین زنان و مردان نیز اشاره شده و تاکید شده است این شکاف به جای جبران و کاهش ، تشدید شده است.از میان 62 ثروتمند مطالعه شده 53 تن از آنها مرد هستند.

آکسفام از رهبران جهانی خواسته است برنامه ای منظم و هماهنگ برای کاهش نابرابری اقتصادی، رفع شکاف دستمزدی بین زنان و مردان و نیز پایان دادن به معضل دیرپای پناهگاه های مالیاتی بیاندیشند.

سال گذشته نیز موسسه آکسفام در آستانه نشست داووس سوییس در گزارش خود به رهبران جهان هشدار داد اگر روند کنونی اصلاح نشود در سال 2016 ثروت 1 درصد از مردم جهان بیش از ثروت 99 درصد دیگر خواهد بود.

در گزارش امسال آکسفام نیز تاکید شده است این پیش بینی محقق شده است و امروزه ثروت بسیاری از ثروتمندان بزرگ جهان از مجموع تولید ناخالص داخلی چند کشور افزون تر شده است. برای مثال ثروت بیل گیتس مدیر عامل شرکت مایکروسافت (79.2 میلیارد دلار) از مجموع تولید ناخالص داخلی دو کشور بلاروس و سریلانکا بیشتر است و یا دارایی های کارلوس اسلیم سرمایه دار بزرگ مخابراتی  با ثروتی بیش از 77 میلیارد دلار از مجموع تولید ناخالص داخلی لبنان و اروگوئه بیشتر است.

آکسفام در گزارش خود تاکید کرده است در سال های گذشته جهان شاهد افزایش شکاف بین درآمدها و دستمزدها نیز بوده است. برای مثال در آمریکا از سال 2009 بدین سو دستمزد و حقوق مدیران برخی شرکت های آمریکایی تا سطح 55 درصد افزایش داشته است در حالی که تغییر چندانی در دریافتی و دستمزد کارمندان و کارگران عادی روی نداده است.

بر اساس آمارهای سازمان ملل با وجودی که در فاصله سال های 1990 تا 2010 جمعیت فقرای شدید جهان نصف شده است اما بر اساس آمارها هم اینک بیش از 830 میلیون نفر از مردم جهان در شرایط فقر شدید زندگی می کنند.

سال گذشته بانک جهانی رقم کف درآمدی ( هر نفر) برای تخمین فقر شدید را تغییر داد و از 1.25 دلار در هر روز به 1.90 دلار در هر روز تغییر داد. هم اکنون در آمارگیری های جهانی هر فردی که روزانه کمتر از 1.90 دلار آمریکا درآمد داشته باشد، فقیر شدید حساب می شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین