کد خبر: ۳۴۳۷۷۱
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
در هیات نظارت تنها صلاحیت 40 درصد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی احراز شد. با این وجود ظرفیت‌های قانونی این اجازه را داده است تا داوطلبانی که به رد صلاحیت خود اعتراض دارند، اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کنند.
آفتاب‌‌نیوز : طبق جدول زمان‌بندی انتخابات در فاصله روزهای 27 دی تا 29 دی، نامزدهای ردصلاحیت‌شده فرصت داشتند تا اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کنند. این فرصت دیروز (سه‌شنبه) به پایان رسید.

به گزارش ایسنا، امسال بیش از 12 هزار نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند که هیات‌های اجرایی 90 درصد و هیات‌های نظارت 40 درصد این افراد را تایید صلاحیت کردند. در بین این 12 هزار نفر، فعالان حزبی فراوانی در سراسر کشور حضور داشته و در واقع احزاب حضور چشمگیری در این انتخابات داشتند.

به نظر می‌رسد پس از اعلام نظر هیات‌های نظارت، احزاب کشور دچار چالش یا سردرگمی شدند زیرا بعضاً افراد زیادی یا همه نامزدهای احزاب ردصلاحیت شدند. احزاب هم در واکنش به این ردصلاحیت‌ها، از صحنه رقابت‌های سیاسی کنار نرفتند و با تاکید بر قانونگرایی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی، اعضای خود را تشویق کردند تا به رای هیات‌های نظارت اعتراض کنند. البته در این بین احزابی هم بودند که از مهره‌های کلیدی خود خواستند انصراف دهند یا دست اعضای خود را برای اعتراض یا عدم اعتراض باز گذاشتند که در ادامه گزارش درباره عملکرد احزاب ارائه می‌شود.

حزب مردم‌سالاری

در تهران 60 نفر از حزب مردم‌سالاری در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند که تنها صلاحیت 10 نفر آنها تایید شده است. البته همه این 60 نفر عضو این حزب نیستند و تعدادی از آنها افرادی هستند که مردم‌سالاری از آنها حمایت کرده است. حزب مردم‌سالاری تمام این افراد را تشویق کرده که اعتراض خود را اعلام کنند.

ندای ایرانیان

ردصلاحیت‌های این حزب همه مانند سایر احزاب اصلاح‌طلب بالا بوده است و ندای ایرانیان هم از اعضای خود خواسته تا به شورای نگهبان اعتراض خود را اعلام کنند.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها

در تهران 7 عضو این انجمن اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده‌اند و در واقع آمار ردصلاحیت آنها صددرصدی بوده است. اعضای انجمن اسلامی مدرسین هم شکایت خود را اعلام کرده‌اند.

اعتماد ملی

از حزب اعتماد ملی در سراسر کشور 54 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که صلاحیت اکثر آنها تایید نشده است. در تهران هم 14 نفر ثبت‌نام کرده‌اند، اما فقط صلاحیت یک نفر تایید شده است. محمدجواد حق‌شناس عضو ارشد شورای مرکزی اعتماد ملی به ایسنا گفت: از همه اعضای ردصلاحیت شده خواسته‌ایم که اعتراض خود را به عملکرد هیات نظارت اعلام کنند.

اعتدال و توسعه

اعتدال و توسعه از احزاب نزدیک به دولت به حساب می‌آید و چند عضو این حزب از جمله محمود واعظی، محمدباقر نوبخت و مرتضی بانک در دولت حضور دارند. این نزدیکی به دولت موجب نشده که اعتدال و توسعه سهمی از ردصلاحیت‌ها نداشته باشد. غلامعلی دهقان با اشاره به اینکه ما توصیه‌هایی به اعضای خود برای ثبت‌نام در انتخابات نداشته و دست همه را باز گذاشته بودیم، اظهار کرد: اکنون همه اعضا در سراسر کشور اختیار دارند تا اعتراض خود را اعلام کنند و ما در این زمینه توصیه خاصی نداشته‌ایم.

اما فاطمه هاشمی عضو این حزب می‌گوید که به دفتر هیات نظارت اعتراض نمی‌کند، زیرا به او و برادرش (محسن هاشمی) پیغام داده‌اند که از ادامه انتخابات انصراف دهند.

اتحاد ملت ایران

صلاحیت بیش از 140 نفر از اعضای حزب اتحاد ملت ایران توسط هیات نظارت تایید نشد اما با توصیه دبیرکل این حزب و شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، اعضای ردصلاحیت شده اتحاد ملت، اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کردند.

کارگزاران سازندگی

آمار حزب کارگزاران نیز در ردصلاحیت‌ها مثل انجمن اسلامی مدرسین صددرصدی بود. حسین مرعشی سخنگوی این حزب با اعلام اینکه صدنفر از کارگزاران در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند، گفت که همه آنها ردصلاحیت شده‌اند. با این وجود کارگزاران از همه اعضای خود خواسته که اعتراض خود را اعلام کنند.

در این بین محسن هاشمی با نظر کارگزاران اعلام انصراف کرد. فاطمه هاشمی در این باره می‌گوید: به من و برادرم (محسن هاشمی) از همان ابتدا گفته شد که انصراف دهیم و حتی افرادی هم برای رساندن این پیام به ما مراجعه کردند. بالاخره محسن در اثر این پیام‌ها و با نظر حزب کارگزاران اعلام انصراف کرد.

با توجه به اینکه رئیس‌جمهور و رئیس مجلس هم به موضوع ردصلاحیت‌ها ورود کرده و اظهار کرده‌اند از ظرفیت‌های قانونی برای رایزنی و تعامل با شورای نگهبان استفاده می‌کنند. این امید در میان احزاب هنوز وجود دارد که شورای نگهبان، اعضای آنها را تایید صلاحیت کند تا آنها با همه ظرفیت خود وارد رقابت انتخاباتی شوند.

در پایان مهلت قانونی اعتراض به هیات نظارت، علی مطهری، حمید رسایی، فاطمه راکعی، حسین نقاشی، عباسعلی رجایی، مرتضی الویری، شهربانو امانی، رسول منتخب‌نیا، محمدجواد حق‌شناس، نصرت‌الله تاجیک، ابوالفضل شکوری، محسن رهامی و مجید فراهانی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌هایی بودند که در تهران اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین