کد خبر: ۳۴۹۱۶۹
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۹
برنامه سفر بدون ویزای ایرانیان به گرجستان که در یکم ژوئیه ۲۰۱۳ از طرف دولت گرجستان به حالت تعلیق درآمده بود به طور کامل در ۱۵ فوریه امسال از سر گرفته می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :
در آستانه ورود به سال جدید و تعطیلات نوروز، بسیاری از ایرانیان گرجستان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده اند، اما به دلیل الزام به اخذ ویزا، برخی مکان های دیگری را برای سفرهای نوروزی ترجیح می دهند. گرجستان که در ناحیه قفقاز اوراسیا به پایتختی تلفیس در خط اتصال اروپای شرقی و آسیای غربی قرار دارد، از شمال با فدراسیون روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان، از جنوب با ارمنستان و از جنوب غربی با ترکیه هم مرز است و در غرب هم کنار دریای سیاه قرار دارد.

در سال های گذشته گرجستان به یکی از اهداف گردشگران ایرانی تبدیل شد و یکی از دلایل علاقه ایرانیان نیاز نداشتن به دریافت ویزا بود و تصمیم اخیر برای دریافت ویزا به این کشور این نگرانی را در داخل گرجستان ایجاد کرده بود که درآمد این کشور از محل توریسم کاهش یابد. در این میان بعد از گذشت ۳ سال از تعلیق سفر بدون ویزا و کش و قوس های فراوان برای دریافت ویزا، دولت گرجستان اعلام کرده است، برنامه لغو ویزا با ایران را که از یک جولای ۲۰۱۳ به حالت تعلیق درآمده بود از ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن سال ۹۴) بار دیگر به صورت کامل اجرایی خواهد شد.

گرجستان نظام سفر بدون روادید ایرانیان را احیا کرد

اجرای برنامه لغو ویزا در دیدار دیوید ژالاگانیا، معاون وزیر خارجه گرجستان، با عباس طالبی‌فر سفیر ایران در تفلیس، اعلام شد. در این دیدار که دوشنبه ۱۹ بهمن ماه امسال انجام شد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با معاون سیاسی منطقه ای وزارت امور خارجه گرجستان، یادداشت رسمی مبنی بر احیا و اجرای مجدد رژیم لغو روادید برای اتباع ایرانی به منظور سفر به گرجستان از تاریخ ۲۶ بهمن سال ۱۳۹۴( ۱۵ فوریه ۲۰۱۶) به سفیر ایران تحویل شد.

بر اساس این یادداشت، اتباع محترم ایرانی می توانند از فردا دوشنبه ۲۶ بهمن ۹۴، ۱۵ فوریه ۲۰۱۶ بدون نیاز به اخذ روادید وارد گرجستان شوند.

با اجرای مجدد موافقتنامه لغو روادید بین ۲ کشور که از تابستان ۱۳۹۲ دولت گرجستان آن‌را به صورت یک طرفه متوقف کرده بود، روابط اقتصادی بویژه ارتباطات مردمی و مناسبات گردشگری فیمابین ۲ کشور، بیش از پیش، توسعه و گسترش خواهد یافت. 

با اجرایی شدن این برنامه شهروندان ایرانی می‌توانند بدون دریافت ویزا تا 45 روز در کشور گرجستان اقامت داشته باشند.

البته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت یازدهم تلاش های زیادی برای لغو روادید با کشورهای مختلف داشته است. از جمله همسایه های شمالی. ایران همچنین قصد دارد روادید با روسیه به زودی لغو کند. 

ورود ایرانی ها فقط با ویزا

در حالی ‌که چند ‌سال پیش امکان سفر به گرجستان بدون ویزا برای ایرانیان فراهم شده‌ بود ولی در تابستان سال ۹۲ دولت گرجستان بدلیل تحریم ها به‌صورت یک‌طرفه از توافقنامه لغو روادید با ایران خارج شد. در تیرماه ۹۲ وزارت امور خارجه گرجستان، با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که شرایط اخذ ویزا، بر اساس قانون جدید اقامت و مهاجرت به اجرا در می آيد. بر اساس تصمیم دولت گرجستان، اتباع ۹۴ کشور برای ورود به این کشور نیاز به اخذ ویزا ندارند و اتباع سایر کشورها از جمله ایران از یک سپتامبر ۲۰۱۳ برابر با ۱۰ شهریور ۹۲ موظف به اخذ ویزا خواهند بود.

بعد از انتشار این خبر، شایعات و ابهامات در صدور ویزای گرجستان دست به دست می شد تا اینکه معاون وزیر خارجه گرجستان واکنشی نشان داد. در این میان در پی اعلام ممنوعیت ورود بدون ویزای ایرانیان به گرجستان معاون وزیر خارجه این کشور توضیح داد: این تصمیم ربطی به تحریم ها و اعمال محدودیت ها علیه ایران ندارد و یک اقدام اداری است که تصمیم درباره آن پیش از این اتخاذ شده بود. ایرانیان می توانند از سفارت گرجستان در تهران یا هر کشور دیگر درخواست روادید کنند و در کوتاه ترین زمان نیز ویزا بگیرند. راه دیگر دریافت ویزا نیز در مرز ایران و گرجستان و در بدو ورود است. 

معاون وزیر خارجه گرجستان گفته بود: ایرانیان می توانند هنگام ورود در ازای ۳۵ دلار روادید دریافت کنند و گرجستان همچنان میزبان گردشگران ایرانی خواهد بود. 

اما اکنون ویزای برنامه لغو روادید میان ایران و گرجستان اجرا می شود.

سفرهای زمینی به گرجستان

به دو صورت هوایی و زمینی می‌توان به کشور گرجستان سفر کرد. برای سفر‌های زمینی چند مسیر وجود دارد؛ مسافران از طریق مرز زمینی بیله‌سوار یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از عبور از جاده‌های این کشور از طریق مرز زمینی «پل قرمز» وارد گرجستان می‌شوند. این مسیر به لحاظ نزدیکی و عدم کوهستانی بودن مناسب به نظر می‌رسد.

علاوه بر مسیر جمهوری آذربایجان، می‌توان از طریق مرز «نوردوز» وارد ارمنستان شده و پس از عبور از جاده‌های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز «ساداخلو» وارد گرجستان شد. با توجه به کوهستانی بودن مسیر به ویژه در ارمنستان، این مسیر در فصل زمستان توصیه نمی‌شود. باید توجه داشت که برای سفر به ارمنستان روادید لازم است. کسانی که قصد دارند هم حین ورود و هم خروج وارد ارمنستان شوند، باید روادید دو بار ورود دریافت کنند. ارمنستان در حال حاضر در مبادی مرزی نیز برای ایرانیان روادید صادر می‌کند.
مسافرانی که مسیر زمینی ترکیه را برای سفر به گرجستان انتخاب می‌کنند، می‌توانند پس از خروج از مرز بازرگان از طریق یکی از دو مرز زمینی «پوسوف» یا «سارپی» (در نزدیکی بندر باتومی) یا مرز «واله» از ترکیه وارد گرجستان شوند. مرز سارپی به بندر باتومی و مرز واله به شهر تفلیس نزدیک‌تر هستند. وجود جاده‌های نسبتا خوب، مسیر ترکیه را برای مسافران ایرانی مناسب‌تر می‌سازد. به ویژه اینکه ایرانیان برای ورود به ترکیه، نیازمند روادید نیستند.

در این میان براساس اخبار و گزارش‌هایی که هر روز منتشر می شود، انفجار بمب، درگیری گروه های داخلی با ماموران نظامی، حملات انتحاری و تردد تروریست‌ها از مرز ترکیه، برخی معتقدند وجود گروه های تروریستی در ترکیه، این کشور را با ناامنی مواجه کرده و این نگرانی را برای برخی افراد به وجود آورده است.

همچنین در پی اتفاقات اخیر، کنسول جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:‌ با توجه به افزایش اقدامات ترویستی و ناامن بودن مسیرهای مرزی در خاک ترکیه از سفر غیرضروری به این کشور پرهیز و یا از مسیر هوایی به این کشور تردد کنند. در صورت انتخاب مسیر زمینی حتما از گمرک بازرگان و در ساعات روز وارد خاک ترکیه شوند.

قیمت تقریبی تور زمینی به گرجستان در ایام نوروز


ردیفدرجه هتلمدت اقامتقیمت تقریبی
۱۳ ستاره۳ شب باتومی+۳ شب تفلیسیک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۹۹۰ هزار تومان
۲۴ ستاره۳ شب باتومی+ ۳ شب تلفیسیک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان تا ۲ میلیون ۲۵۰ هزار تومان

شروع پروازهای منظم به تلفیس

در پی لغو مجدد ویزا برای سفر اتباع ایرانی به گرجستان، برخی آژانس های هواپیمایی اعلام کردند که به زودی، پروازهای منظم خود به تلفیس را برقرار خواهند کرد.

در این میان طبق اطلاعات بدست آمده پروازهای آتا، مانند گذشته در روزهای سه شنبه و جمعه هر هفته انجام خواهد شد و تاریخ شروع این پروازها ۲۶ فوریه (۷ اسفندماه امسال) تعیین شده است. برای سفر هوایی می‌توان از مسیرهای پروازی، تهران - تفلیس توسط شرکت هوایی ایرانی «آتا» تهران - تفلیس توسط شرکت هوایی گرجی «فلای ویستا» ومسیر دو پروازه تهران- باکو- تفلیس استفاده کرد. 

پیش تر نیز هواپیمایی آتا، پس از وقفه های مکرر، قصد برقراری پرواز میان ایران و گرجستان را داشت؛‌ اما به دلیل الزام ایرانیان برای اخذ ویزا پیش از سفر که به کاهش تعداد مسافران می انجامید و همچنین نوع هواپیماهای در اختیار این شرکت، که با توجه به کاهش تعداد مسافر توجیه اقتصادی لازم برای پرواز در این مسیر را نداشتند، موفق به انجام این کار نشد.

قیمت تقریبی تور هوایی به گرجستان در ایام نوروز

ردیفدرجه هتلقیمت تقریبی
۱۳ ستارهیک میلیون و ۴۹۵ هزار تومان تا یک میلیون و ۸۷۵ هزار تومان
۲۴ ستارهیک میلیون و ۷۶۵ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۷۸۵ هزار تومان
۳۵ ستارهدو میلیون و ۳۹۵ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان

منبع: خبرآنلاین

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۲
بینام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
1
17
اینو میگن خبر خوب. لطفا باز هم از این خبرها منتشر کنید!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
43
7
شیراز اصفهان یزد مشهد اهواز شمال کشور جنوب کشور غرب کشور شرق کشور ایران رو باید دید تا بفهمیم در رویایی ترین و زیباترین کشور دنیا زندگی می کنیم
امیرحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
5
2
سلام ,ایا پرواز از اصفهان هم برای گرجستان وجود داره ؟
فرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۲
2
9
برم ایران مسافرت تا هی گیر بدن و سفرم زهرمون کنن.جنگل بگی شمال کجا جنگلهای قفقاز کجا.خوراکی بگو از ایران هم ارزون هم لذیذ.باید ببینی تا بگی
رها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۱
3
11
من برای فروردین رفتم ,عالیه ,عالی ,حتما برید ببینید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
0
5
سلام من هفته پیش از طریق مرز سارپی با ماشین خودم وارد باتومی شدم شهری قشنگ و زیبای بود همونطور که گفتن ارزونی بود توصیه میکنم حتما برید مردم خونگرمی هم داشت از همه مهمتر تا پایان مسیر اصلا مزاحمت از جانب شخصی یا کسی نداشتم خصوصا پلیس مزاحم نشد دور بدو ورود خوشامد گوی کردن
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۹
3
0
با درود
من از تمام هموطنان می خواهم تا وضعیت پلیس گرجستان خوب نشده است به این کشور سفر نکنند. بسیار خطرناک است
بدرود
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۴
1
1
منظور از پلیس گرجستان چیه؟چه مشکلی دارند؟ من با خودرو شخصی عازم هستم. لطفا اطلاعات بیشتر بدهید.
آژانس سفیران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۱
0
2
ارزانترین تورهای زمینی و هوایی رو برای گرجستان داریم.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
0
0
با درود ، من اواخر شهریور سال جاری با خودرو شخصی خود از مسیر ترکیه عازم این کشور شدم . موارد زیر جهت آگاهی سایر هموطنان عزیز ارائه می دهم :
1- از نظر پلیس افرادی منظم و مهربان بودند بطوریکه پلیس در تهیه گزارش گم شدن پاسپورت یکی از همراهمان ما خیلی کمک نمودند.ما در طول سفر خود که اکثرا" شبها نیز رانندگی می کردیم هیچگونه ناامنی در مسیرهاو جاده های مختلف این کشور ندیدیم .البته شمال غرب این کشور به علت درگیریهای آبخازیا جهت مسافرت اصلا توصیه نمی شود.
2- از مسیر مرز سارپی (نزدیک خوپا درترکیه) جهت عزیمت به باتومی استفاده کنید و به هیچ وجه از مسیر مرز پوسوف (واله)جهت عزیمت به باتومی تردد نکنید زیرا علیرغم زیبایی آن ،جاده کوهستانی شوسه بدون کوچکترین تامین جاده ای بوده که این مسیر واله تا باتومی زمانی در حدود 4/5 تا 5 ساعت رانندگی را نیازمند است .(مقدار زیادی از جاده بصورت خاکی وسنگلاخ می باشد).
3-در شهر باتومی تعدادزیادی رستورانهابا غذای متنوع ترک بصورت حلال نزدیک مسجد جامع باتومی تاسیس گردیده (که در سفری قبلی ام وجود نداشتند) .
4- تنها مشکل گرجستان عدم آشنایی گرجی ها به زبان های دیگر می باشد که ارتباط با آنها را مشکل می سازد . درضمن مردم خونگرم و مهمانواز می باشند.
5-مسیر خروج ما مرز «ساداخلو» بود که وارد ارمنستان شدیم . تهیه بیمه نامه خودرو در مسیر تردد ارمنستان ضروری است . ولی نرخ های متفاوتی برای صدور بیمه نامه در مرز ورودی ارمنستان وجود دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
0
1
امنیت گرجستان در چه حدیه ؟
غزل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
1
امن امن.من چندين ماه اونجا زندگي كردم و حتي نيمه شب به پياده روي رفتم ،خيلي امن و خوبه.
منصور ای
|
United Kingdom
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
0
1
سلام و درود بر دوستان اهل سفر

من برای بار چهارم هست که نوروز 96 رو قصد دارم مسافرتم رو بزارم گرجستان ... بسیار کشور زیبا مردمی خونگرم پلیس های وظیفه شناس غذاهای خوشمزه و احساس های خوب که همراهمون هست در اونجا هم یا منزل دوستان مقیمم اقامت دارم یا هاستل های بسیار ارزان یا هتل

اگر سوالی در مورد سفر گرجستان دارید و یا قصد سفر در نوروز را داشتید خوشحال میشم راهنمایی کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
1
سلام قیمت بنزین چنده اونجا؟
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
0
قیمت غذاونرخ لاری وقیمت هتل حدوداچقدرمیشه؟سوغاتش چیه؟
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۷
حدود یک دلار
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
1
سلام من تابستان 95 با تور و خانوادگی به ارمنستان رفتم بسیار عالی با مردمی مهربان بود لذا تصمیم گرفتم سال آینده با خودرو شخصی به ارمنستان و گرجستان و احتمالا ترکیه سفر کنم ممنون میشم اگر در مورد محل های مناسب و ارزان برای اسکان توضیح بدهید آیا در این کشورها کمپ های مسافری مناسب هست آیا امکان رزرو دارن با تشکر
فهیمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
0
1
سلام من موندم عید امسال گرجستان برم یا دبی کسی هس راهنمایی کنه بگه کدوم کشور زیباتر وبهتره؟
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
0
1
خب جفتشم خوبه اگه بخوايد دبی بريد تقریبا باید دو برابر سفر به گرجستان هزینه کنید
اگه تا حالا گرجستان نرفتید پیشنهاد میکنم گرجستان بريد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
0
0
سلام برا ورود ب گرجستان الان ک سال 96 نیاز ب ویزا هست ؟خواهشمندم ج بدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
0
0
مسیرایران بهگرجستان ازراارمنستا را بگو باتشکر
سفيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۸
0
0
کسي از دوستان اطلاع داره که موقع ورود از سمت گرجستان به ترکيه نياز به بيمه يا عوارض ورودي هست؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین