کد خبر: ۳۴۹۴۳۵
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۱

گشایش فصل جدید در روابط ایران و ترکیه

سفیر کشورمان در ترکیه در پایان ماموریت خود با رئیس حزب جمهوریخواه خلق ترکیه، رئیس دومین حزب منتخب مردم ترکیه دیدار کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
در این دیدار کمال کلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوریخواه خلق با اشاره به جایگاه، اهمیت و نقش جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ و صاحب فرهنگ و تاریخ در منطقه نسبت به اهمیت تلاش همه گروه ها، احزاب و جریان های سیاسی در دو کشور برای نزدیکی و توسعه روابط میان دو ملت ودولت تاکید کرد.

رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه افزود : همکاری نزدیک ایران و ترکیه به عنوان دو کشور صاحب فرهنگ و تمدن به حل مسائل منطقه ای نیز کمک خواهد کرد .

کلیچدار اوغلو در ادامه اظهار امیدواری کرد که با حاکم شدن منطق در برخورد با حل مسائل و روند تحولات موجود در سوریه وضعیت ناخوشایند کنونی از طریق مذاکره ، تفاهم و گفت و گو حل و فصل شود.

رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه با اشاره به گفتگو ها و تفاهم هسته ای میان ایران با گروه 1+5 خاطرنشان کرد: موفقیت های اخیر ایران در عرصه سیاست خارجی را باید تبریک گفت . ما نسبت به این پیروزی خرسند و امید واریم در دوران پسا تحریم با استفاده از فرصت مغتنم ایجاد شده روابط میان ایران و ترکیه در عرصه های مختلف سیاسی اقتصادی و فرهنگی بیش از گذشته توسعه یابد.

رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه در پایان ضمن تشکر از تلاش های بیکدلی سفیر ایران در ایام ماموریتش در ترکیه ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید نیز روابط تنگاتنک میان دو کشور هم چون گذشته تعمیق یابد.

به گزارش ایسنا، بیکدلی در این دیداربا تشکر از همدلی ها و همکاری های حزب جمهوری خلق ترکیه با دولت و ملت ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در مسیر توسعه پایدار می توانند نقش مکمل برای یکدیگر و جهان اسلام ایفا نموده و با همکاری، تفاهم و هم افزایی در تحولات منطقه ای و بین المللی تاثیرگذار گردند.

سفیر ایران با اشاره به جایگاه احزاب در جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: روابط احزاب و گروه های سیاسی در دو کشور از اهمیتی خاص برخوردار است.

وی با توجه به نقش احزاب ترکیه در شکل دهی مجلس قانون گذاری، انتخاب دولت و تصمیم گیری ها تصریح کرد: گسترش روابط میان احزاب وجریان های سیاسی در ایران با احزاب ترکیه خصوصا حزب جمهوری خلق با هدف توسعه روابط مردمی ،همکاری های میان حزبی و پارلمانی میان دو کشور بسیار حائز اهمیت است.

بیکدلی ضمن تشریح جزئیات و تصمیمات اتخاذ شده در برنامه اخیر سفر و دیدار های معاون وزیر خارجه ایران با مقامات وزارت امور خارجه ترکیه گفت: بر اساس گفتگوها و رایزنی های انجام شده در بین مقامات دوکشور اراده سیاسی لازم به منظور تقویت و تحکیم روابط موجود است.

وی افزود: بر اساس تصمیم های اتخاذ شده و در راستای تعمیق روابط دو کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خصوصا در زمینه حل و فصل چالش های منطقه ای فصل جدیدی از روابط میان ایران و ترکیه گشایش خواهد یافت. بدین منظور برنامه منظمی برای دیدار مقامات عالی رتبه دو کشور تنظیم و در زمان خود انجام اجرا خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین