کد خبر: ۳۵۴۰۳۳
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۰
رییس دستگاه دیپلماسی ایران که عزم خود را بر فروریختن کامل تحریم های ناعادلانه و اجرای دیپلماسی پساتحریم کرده است، فردا (سه شنبه) در نخستین روز ازسفر خود به دولت شهر سنگاپور روز پرکاری را خواهد داشت.
آفتاب‌‌نیوز :
 نخستین سفر وزیر امور خارجه دولت تدبیر و امید به سنگاپور با برنامه کاری فشرده ای همراه است چراکه وی تلاش دارد تا مناسبات دو کشور در عرصه های اقتصادی و سیاسی هرچه بیشتر گسترش یابد.

محمدجواد ظریف دوشنبه شب پس از پایان پنجمین نشست فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی با موضوع فلسطین و دیدار و مذاکره با رتنو مرسودی همتای اندونزیایی خود و جوکو ویدودو رئیس جمهوری این کشور عازم دومین ایستگاه سفر خود، سنگاپور شد.

این دولت شهر دروازه ورود به شرق آسیا است و نقطه اتکایی برای روابط تجاری در آسیا محسوب می شود. 

کشور سنگاپور با توجه به ظرفیت ها و منابع عظیم زیرزمینی و همچنین موقعیت جغرافیایی ایران که حلقه اتصال شرق و غرب است سال ها در انتظار بازشدن درها و فروریختن دیوار تحریم های ایران بود و به همین دلیل تجار و مقامات سنگاپوری نخستین گروه هایی بودند که به ایران سفر کردند.

شانموگام وزیر خارجه سنگاپور اسفند 1392 سفری چهار روزه به تهران و اصفهان داشت و با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت وگو کرد. وی در این دیدار از ظریف برای سفر به سنگاپور دعوت کرد.

یک هیات بزرگ اقتصادی – تجاری نیز متشکل از 67 نفر از 57 شرکت بزرگ سنگاپور اسفند ماه جاری به ایران سفر کرد که براساس گزارش مقامات این کشور بزرگ ترین هیات اقتصادی سنگاپور بود که تاکنون به منطقه خاورمیانه سفر کرده است. 

به گفته بسیاری از تحلیلگران اقتصادی سنگاپور به سرمایه گذاری در ایران علاقه مند است و در آینده نزدیک و شاید تا یک سال آینده ارزش تجارت دو جانبه ایران و سنگاپور به رکورد پنج میلیارد و 500 میلیون دلار سال 2011 میلادی برسد.

نخستین برنامه کاری وزیر امور خارجه در سنگاپور نشست با ایرانیان مقیم در این دولت شهر است. وی در این نشست مشکلات ایرانیان مقیم در عرصه تجارت و اقتصاد را از نزدیک می شنود.

وی همچنین به دعوت مرکز مطالعات خاورمیانه سنگاپور در کنفرانسی شرکت و سخنرانی می کند.
وزیر امور خارجه در این برنامه فشرده کاری به طور جداگانه با لی هسین لونگ نخست وزیر، حلیمه یعقوب رییس مجلس، تارمان شانمو گاراتنام معاون اقتصادی - اجتماعی نخست وزیر و رئیس بانک مرکزی دیدار و درباره ضرورت گسترش مناسبات دو کشور گفت و گو می کند.

وزیر امور خارجه در این سفر دو روزه خود همچنین با بالاکریشنان وزیرامور خارجه، و کی شانموگام وزیر کشور و دادگستری سنگاپور دیدار می کند.

آخرین دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات و امنیت جهانی و تاثیر مثبت پسابرجام بر تحولات منطقه از محورهای گفت و گو ظریف است .

حجم مبادلات ایران و سنگاپور که از آن به عنوان نخستین رقیب سوئیس در زمینه بانکی و ذخایر پولی در جهان نام برده می شود در سال های اخیر با توجه به اعمال تحریم های ناعادلانه غرب کاهش چشمگیری داشته است. 

ایران با توجه به دوران پسابرجام و فروریختن دیوار تحریم ها بر اقتصاد آسیاحساب می کند و اکنون راه های همکاری با این منطقه هموار است و بنابراین ظریف در این سفر فشرده خود به جنوب شرق آسیا تلاش دارد از این فرصت موجود برای توسعه کشور و ارتقای جایگاه آن استفاده کند.

به گزارش ایرنا،سابقه روابط سیاسی ایران و سنگاپور که به حدود 48 سال قبل بازمی گردد دو کشور تاکنون دارای سفرای غیرمقیم بوده اند . دستگاه سیاست خارجی امیدوار است در آینده نزدیک شاهد گشایش سفارتخانه های مقیم در دو پایتخت باشیم و عرصه مناسبات سیاسی دو کشور نزدیک تر شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x