کد خبر: ۳۵۴۴۶۲
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۹
معاون قضایی دادستانی کل کشور با بیان اینکه برخی از نمایندگان مجلس و حامیان آنها در زمین‌خواری‌ها و تخریب منابع طبیعی نقش پررنگی دارند، گفت: در حالی که قوانین مبارزه با زمین‌خواری شفاف است اما مسئولین در این باره تعلل می‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایلنا، محمدجواد حشمتی مهذب در دهمین هم‌اندیشی شورای حفظ حقوق بیت‌المال با بیان اینکه برای جلوگیری از زمین‌خواری به مدیریت جهادی نیاز داریم، اظهار داشت: برای حفظ اراضی سواحل و سایر اراضی و منابع طبیعی قوانین قابل قبولی داریم اما این قوانین مربوط به 50 سال پیش است و متاسفانه آیین‌نامه اجرایی ندارد.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس خسارات زیادی به اراضی و منابع طبیعی وارد ‌آورده‌اند، ادامه داد: در محل‌های خوش آب و هوا اسپانسرهای نمایندگان مجلس ورود می‌کنند و حتی دست به قانونگذاری هم می‌زنند.

وی با بیان اینکه برنجکاری در شمال کشور در حال از بین رفتن و نابودی است، گفت: در حالی که در شمال کشور به دلیل زمین‌خواری‌ها و ویلاسازی‌ها برنجکاری کاهش یافته در سایر مناطق برنجکاری به منابع آبی زیان جدی وارد می‌کند.

معاون قضایی دادستانی کل کشور با تاکید بر اینکه برخی از نمایندگان مجلس در تجاوز و تخریب اراضی و منابع طبیعی نقش پررنگی دارند، گفت: روستای زیارت در گرگان، گردنه حیران، کلاردشت و دیگر مناطق گردشگری از جمله مناطقی هستند که ورود نمایندگان مجلس و حامیان مالی آنها آسیب‌های جدی به این مناطق زده است.

حشمتی با بیان اینکه به دادستانی‌های کل کشور درباره مبارزه با زمین‌خواری تذکرهای جدی داده‌ایم گفت: هرچند که قوانین بسیار مناسبی برای مبارزه با زمین خواری وجود دارد اما در اجرا با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به بحث توریسم محیط زیست در کشور به اراضی منابع طبیعی گفت: عده‌ای به عنوان توریسم محیط زیست ضررهای زیادی را به محیط زیست وارد آورده‌اند و متاسفانه شاهد کوتاهی مسئولان هستیم هرچند که قوانین بسیار شفاف است.

معاون قضایی دادستانی کل کشور ادامه داد: دفاتر حقوقی و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه تعلل می‌کنند در حالی که لطمات زیادی به محیط زیست کشور وارد آمده است.

وی با بیان اینکه رسیدگی به شکایات افراد در مراجع قضایی انجام می‌شود و مشکلی هم در این زمینه وجود ندارد، گفت: قرار بر این است که درباره پرونده‌های زمین‌خواری دادگاه‌های تخصصی تشکیل شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x