کد خبر: ۳۵۵۷۴۶
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲
با این حال، وام 160 میلیون تومانی هم با توجه به شرایط سپرده‌گذاری یکساله متقاضیان خانه اولی در صندوق پس‌انداز مسکن یکم مانند وام 80 میلیونی دست کم یک‌سال بعد به بازار مصرفی مسکن خواهد رسید.
آفتاب‌‌نیوز : دنیای اقتصاد نوشت:  مصوبه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوج‌های جوان خانه اولی در حالی آخرین روزهای سال 94 در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید که هنوز دست‌کم دو ماه به زمان پرداخت وام 80 میلیونی صندوق پس انداز مسکن یکم به اولین سری ثبت نام‌کنندگان این تسهیلات باقی مانده است.

با این حال، وام 160 میلیون تومانی هم با توجه به شرایط سپرده‌گذاری یکساله متقاضیان خانه اولی در صندوق پس‌انداز مسکن یکم مانند وام 80 میلیونی دست کم یک‌سال بعد به بازار مصرفی مسکن خواهد رسید و به همین علت برخی کارشناسان مسکن معتقدند تا زمانی‌که این وام وارد بازار نشود، نمی‌توان تاثیر واقعی آن را بر قیمت‌ها وسطح تقاضای خانه اولی‌ها به‌صورت دقیق مورد ارزیابی قرار داد.

از سوی دیگر هر چند اغلب کارشناسان و فعالان بازار مسکن افزایش سقف وام خرید را گامی مثبت برای خروج از رکود بازار مسکن می‌دانند برخی دیگر معتقدند سازوکار وام 160 میلیونی دارای سه نقص عمده است که باید برای آن چاره اندیشی شود.

محدود بودن دامنه مخاطبان این وام تنها به زوج‌های جوان خانه اولی، بالا بودن رقم سپرده اولیه (خارج بودن سپرده‌گذاری 80 میلیونی به مدت یک‌سال برای زوج‌های جوان طبقات متوسط) و خارج بودن توان بازپرداخت اقساط ماهانه از بضاعت مالی گروه عمده‌ای از مخاطبان این تسهیلات از مواردی است که به اعتقاد کارشناسان مسکن باید از سوی سیاست‌گذاران و مسوولان مسکن و نظام بانکی کشور مورد توجه و چاره‌جویی قرار بگیرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x