کد خبر: ۳۵۸۰۶۳
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۰
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از کشاورزان خواست از کشت محصولات با نیاز آبی بالا در شرایط کم آبی و خشکسالی این استان بپرهیزند زیرا در سال 95 کشت شلتوک (برنج )با بهره گیری از آب چاه های کشاورزی و منابع آبی زیرزمینی در این استان ممنوع است.
آفتاب‌‌نیوز :
محمدمهدی قاسمی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به این که برنج از محصولات غذایی با نیاز آبی زیاد است، سازمان جهاد کشاورزی فارس در برنامه الگوی کشت خود هیچ جایگاهی برای کشت این محصول با استفاده از منابع آب زیرزمینی و چاه های آب کشاورزی در سال 95 در نظر نگرفته است که تحقق این امر به آگاهی، همدلی و همراهی مردم و مسئولان استانی نیاز دارد. 

** کاشت برنج در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت مقدور نیست 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس اظهار کرد: با توجه به ذخیره نشدن میزان کافی آب در مخزن سد ملاصدرا، تامین آب برای کشاورزان روستاهای بخش کامفیروز شهرستان مرودشت برای کشت برنج در سال زراعی کنونی (از مهر 94 تا شهریور 95) مقدور نیست.

وی بیان کرد: این تصمیم بر اساس هماهنگی و توافق انجام شده بین سازمان جهاد کشاورزی فارس و سازمان آب منطقه ای این استان اتخاذ شده است. 

قاسمی اظهار کرد: در صورت کشت برنج در این منطقه با متخلفان براساس ضوابط و مقررات برخورد قانونی صورت می گیرد. 

این مقام مسئول بیان کرد: حتی در صورتی که کشاورزان بخواهند از دیگر کشاورزان و باغداران و یا از دیگر شیوه ها، آب خریداری کنند نیز توجیهی برای کشت برنج در این منطقه نخواهد بود. 

** کاهش 18 درصدی سطح زیرکشت برنج در سال زراعی قبل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس کشت نشدن برنج در استان های جنوبی کشور به ویژه فارس را از سیاست های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: مدیریت و افزایش کارآیی آب در تولید محصولات زراعی از اولویت های این وزارتخانه و سازمان جهاد کشاورزی فارس است. 

قاسمی اظهار کرد: سطح زیرکشت برنج در سال زراعی گذشته (94 – 93) در استان فارس حدود 29 هزار هکتار بود که نسبت به سال زراعی قبل از آن 18 درصد کاهش داشت و در سال زراعی جاری (95 – 94) نیز به دنبال کاهش جدی سطح زیرکشت برنج هستیم. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: در سال 95 سطوح نظارت کارشناسی در مزرعه ها به طور جدی دنبال می شود و کارشناسان این سازمان در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت در مزرعه ها حضور می یابند که این فعالیت در سال گذشته با استقبال کشاورزان نیز همراه بوده است. 

استان فارس که طی دهه های گذشته به لحاظ کشت انواع محصولات بخصوص برنج از جایگاه ممتازی در کشور برخوردار بوده طی یک دهه گذشته استمرار خشکسالی موجب گردیده تا به منابع آبی در این استان خسارت فراوانی وارد شود بطوری که عمق حفر چاه در برخی از مناطق فارس از 70متر به بالای 300متر برسد. 

شهرستان های مرودشت، فیروزآباد، کوار، ممسنی، رستم، سپیدان، شیراز، استهبان، جهرم، کازرون و پاسارگاد از مناطق تولیدکننده برنج در استان فارس هستند. 

ارقام برنج بومی شامل عنبربو، چمپا، قصردشتی، لنجان، زرده، گرده و ... و ارقام اصلاح شده مانند فجر، حسنی و گوهر در این استان کشت می شود. 

به گزارش ایرنا، در سال های گذشته، کشاورزان مناطق خرامه و کُربال در این استان برنج می کاشتند که با توجه به کمبود منابع آبی و خشکسالی، کاشت برنج در این مناطق متوقف شده است. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x