کد خبر: ۳۶۱۳۹۲
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷

اختلال در پرواز یک هواپیمای شناسایی آمریکا توسط جنگنده روسی

پنتاگون اعلام کرد: یک جنگنده سوخوی 27 روسیه در حرکت "غیرحرفه‌ای و ناامن" مانع پرواز یک هواپیمای شناسایی آمریکا در حریم بین‌المللی هوایی بر روی دریای بالتیک شد.
آفتاب‌‌نیوز : به نقل از خبرگزاری فرانسه، لورا سیل، سخنگوی پنتاگون با اشاره به این حادثه که روز پنجشنبه رخ داد، در بیانیه‌ای گفت: هواپیمای آمریکایی بر روی حریم بین‌المللی هوایی ماموریت خود را انجام داده و در زمان انجام ماموریت وارد حریم هوایی روسیه نشده بود.

به نوشته این خبرگزاری، روسیه هرگونه عملیات تحرک آمیز و بی ملاحظه را رد کرده است، با این حال چنین اتفاقاتی می‌تواند باعث تشدید تنش‌ها میان دو قدرت رقیب شود.

وی ادامه داد: این گونه ممانعت از پرواز هواپیمای دیگر به شکل غیر حرفه‌ای و نامطمئن می‌تواند باعث ایجاد صدمات جدی و آسیب دیدگی در خدمه هواپیما شود. هم چنین اقدامات غیرحرفه‌ای توسط یک خلبان می‌تواند باعث بالا رفتن تنش‌ها میان دو کشور شود.

هواپیمای آمریکایی از نوع RC_135 بود که برای انجام ماموریت‌های معمول خود به پرواز در آمده بود.

وی افزود: ما بارها اعلام کرده‌ایم که اقدامات جنگنده‌های روسی در سال گذشته مبنی بر نزدیکی بیش از حد به ترافیک دریایی و هوایی دیگران، باعث بروز نگرانی‌هایی شده و ما نسبت به چنین رفتارهایی بسیار نگران هستیم.

روز پنجشنبه نیز جان کری، وزیرخارجه آمریکا در اظهاراتی از پرواز جنگنده‌های روس در نزدیک یک ناو آمریکایی و در ارتفاع کم در دریای بالتیک انتقاد کرده بود.

وی ادامه داد: ما چنین رفتارهایی را محکوم می‌کنیم. این رفتارها تحریک آمیز و خطرناک است. بر اساس تعهدات انجام شده، در برابر چنین حملاتی امکان شلیک وجود دارد.

هم چنین یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: اقدامات اخیر روسیه نسبت به هر زمان دیگری خصمانه‌تر شده است.

به گزارش ایسنا، در برابر این انتقادات، روسیه با رد این اظهارات اعلام کرده است که این کشور تنها بر تامین ایمنی کشورش نظارت دارد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین