کد خبر: ۳۶۲۴۹۴
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۲
حسین جابری‌انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد:
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای ضمن محكوم كردن حكم اخیر دیوان عالی آمریكا مبنی بر مطالبه غرامت از جمهوری اسلامی ایران، آن را گواه دیگری از ادامه نفوذ محافل صهیونیستی در تصمیم‌گیری‌های دولت آمریكا خواند.
آفتاب‌‌نیوز :
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، حکم اخیر دیوان‌عالی آمریکا علیه ایران را قویا محکوم کرد و آن را غیرمنطبق با اصول و مبانی اولیه حقوق بین‌الملل دانست. 

به گزارش آفتاب، حسین جابری انصاری افزود: حکم صادره از سوی دیوان‌عالی آمریکا عدالت و قانون را به سخره گرفته و هیچ‌گونه حقی برای اتباع ایالات متحده ایجاد نخواهد کرد. این حکم دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و به طور طبیعی مسئولیت جبران خسارات و پرداخت غرامات وارده به ایران در اثر این حکم، بر عهده دولت آمریکا می‌باشد.

جابری انصاری گفت: این حکم نشان‌دهنده تداوم تاثیرپذیری دولت آمریکا از محافل صهیونیستی و استمرار اقدامات خصمانه این دولت علیه ایران بوده است و تنها به افزایش بی‌اعتمادی شدید دولت و مردم ایران نسبت به سیاست‌های خصمانه آمریکا منجر خواهد شد.

به گزارش آفتاب، دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه حکم داد حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی که در بمب‌گذاری سال 1983 در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملات منسوب به ایران کشته شدند، پرداخت شود.

حکم این دادگاه با 6 رای موافق در برابر 2 رای مخالف صادر شد. دیوان عالی آمریکا در حکم خود اعلام کرد کنگره آمریکا با تصویب قانونی در سال 2012 که می‌گوید از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران باید برای پرداخت 2.65 میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان آمریکایی استفاده شود، اختیارات دادگاههای آمریکا را غصب نکرده است.دادگاه فدرال آمریکا در سال 2007 حکم داده بود که چنین مبلغی باید به این خانواده‌ها پرداخت شود. 

بانک مرکزی ایران از طریق دادگاه استیناف دوم آمریکا در نیویورک با حکمی که در سال 2014 صادر شده بود مخالفت کرده بود. در این حکم اعلام شده بود پولی که در حساب امانی سیتی بنک در نیویورک نگهداری می‌شود، باید به شکات آمریکایی واگذار شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین