کد خبر: ۳۷۹۶۹
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۸۴ - ۰۹:۵۹
آفتاب‌‌نیوز : ايشان، مشكلات كنوني و گرفتاريهاي مردم دنيا از جمله وضع‌ نگران‌ كننده سلامت را در جوامع بشري، ناشي از بي‌عدالتي و تبعيض و خودخواهي قدرتهاي بزرگ جهان دانستند و افزودند: گرسنگي؛ بي‌بند و باري جنسي، مواد مخدر، مشروبات الكلي و جنگهاي رواني دستگاههاي تبليغاتي دنيا از مهم‌ترين عوامل اجتماعي تهديدكننده سلامت در دنياي امروز به شمار مي‌رود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اقدام سازمان بهداشت جهاني در تشكيل كار گروه براي بررسي عوامل اجتماعي تاثيرگذار در سلامت و انتقال تجربه و توصيه‌هاي لازم به كشورهاي مختلف را اقدامي ارزشمند خواندند و تاكيد كردند، در بررسي عوامل موثر در سلامت نبايد از نقش اخلاق و ايمان ديني غافل شد، زيرا ايمان ديني موجب آرامش انسانها مي‌شود. 

ايشان با اشاره به تلاش سازمان يافته براي مقابله با ايمان ديني ملتها خاطرنشان كردند: اديان مختلف از جمله دين اسلام توصيه‌هاي ارزشمندي در خصوص بهداشت و عوامل اجتماعي موثر بر سلامت دارند كه بايد از اين توصيه‌ها بيش از پيش استفاده شود. 

مقام معظم رهبري همچنين با اشاره به رشد شاخصهاي سلامت و بهداشت در كشور و پيشرفتهاي قابل ملاحظه‌ پس از پيروزي انقلاب اسلامي افزودند: با وجود همه اين پيشرفتها، هنوز راه طولاني تا نقطه مطلوب وجود دارد ولي با توجه به محوري بودن مسئله عدالت در كشور اميد است اقدامات مفيدي به منظور بهبود بيش از پيش شاخصهاي سلامت و بهداشت انجام شود. 

در آغاز اين ديدار كامران باقري لنكراني، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي ايران در عرصه سلامت اشاره كرد و گفت: در 27 سال گذشته اميد به زندگي از 57 سال، در مردان به 70 سال و در زنان به 71 سال افزايش يافته و ميزان مرگ و مير كودكان از 170 كودك در هر هزار مورد به22 كودك كاهش يافته است. 

همچنين در اين ديدار سرمايكل مارموت رئيس كميسيون اجتماعي موثر بر سلامت با اشاره به دستاوردهاي ايران در طول 27 سال گذشته در عرصه سلامت، مشكلات مردم دنيا و وضع نگران كننده سلامت و بهداشت را ناشي از نابرابريهاي اجتماعي و بي عدالتي دانست و گفت: تنها راه حل اين مشكلات، بهبود شرايط اجتماعي و زندگي مردم در جوامع مختلف است و به همين دليل بايد به عدالت اجتماعي توجه ويژه شود. 

در اين ديدار سه عضو كميسيون اجتماعي موثر بر سلامت نيز به بيان ديدگاههاي خود در خصوص وضع سلامت در دنيا و عوامل اجتماعي موثر بر آن پرداخته و تاكيد كردند: مي‌توان از پيشرفتهاي ايران در بخش سلامت و همچنين نقش موثر زنان در جامعه پس از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان الگو در ديگر كشورها استفاده كرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین