کد خبر: ۴۰۰۵۹۸
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
ایرنا نوشت: روزنامه لبنانی الجمهوریه نوشت: منابعی در رابیه ( اقامتگاه ژنرال میشل عون) تاکید کرده اند که تفاهم اولیه بین ژنرال عون و «سعد حریری» رئیس حزب جریان المستقبل حاصل شده است اما هیچ توافق و متن مکتوب و بندهای سری وجود ندارد.
آفتاب‌‌نیوز :
سعد حریری در چارچوب دور جدید رایزنی های خود برای انتخاب رئیس جمهوری لبنان چند روز قبل به رابیه رفت و با ژنرال عون ملاقات کرد. لبنان حدود دو سال و نیم است که رئیس جمهوری ندارد.

در محافل رسانه ای و سیاسی لبنان تاکید می شود ، حریری که اکنون یک مهره سوخته سیاسی، ورشکسته اقتصادی ، طرد شده از ریاض و بدون پایگاه مردمی در لبنان است، درصدد نجات خود از ورطه سقوط می باشد و به همین دلیل تلاش می کند به کاخ نخست وزیری لبنان بازگردد و کانون رایزنی هایش هم گرفتن این تضمین است که رئیس جمهوری آینده او را به عنوان نخست وزیر معرفی کند.

ژنرال عون بعداز ملاقات با حریری در گفت وگو با تلویزیون (OTV) لبنان گفت: طبیعی است که اگر من رئیس جمهوری لبنان شوم، سعد حریری نخست وزیر لبنان خواهد بود.

الجمهوریه به نقل از منابع خود نوشت: رابیه تاکید دارد که ژنرال عون هیچ توافق و تفاهم سری امضا نمی کند بلکه به قانون اساسی و منشور ملی لبنان ملتزم است.

این روزنامه افزود: از جمله مهمترین بندهای تفاهم غیر رسمی بین ژنرال عون و سعد حریری این است که فرمانده آینده ارتش لبنان (بدون ذکر نام) نباید عامل تحریک مقاومت باشد.


به نوشته الجمهوریه دیگر بندهای مهم این تفاهم به این شرح است:
- نباید به بحث سلاح حزب الله ورود کرد زیرا در گذشته روی میز گفت وگوهای ملی بوده است و می تواند به بندهای راهبرد دفاعی لبنانی اضافه شود.
- تعیین رئیس بانک مرکزی لبنان و برخی دیگر از انتصاب ها
- بیانیه وزارتی دولت جدید به ویژه درخصوص مقاومت باید شبیه بیانیه وزارتی دولت کنونی ( دولت تمام سلام) باشد.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد که براساس اطلاعات تاکید نشده، ژنرال عون با درخواست سعد حریری برای تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان به مدت یک سال موافقت کرده است.


الجمهوریه نوشت: منابعی در حزب جریان آزاد ملی به ریاست « جبران باسیل» ادعای برخی نمایندگان حزب جریان المستقبل در پارلمان لبنان و یا اعضای گروه 14 را مبنی بر اینکه مواضع اخیر ژنرال عون در گرو مواضع حریری است ، رد کردند و گفتند که این شیوه در قاموس سیاسی جریان آزاد ملی جائی ندارد.

این منابع خاطرنشان کرده اند: سعد حریری طرح جدیدی ارائه کرد و بازتاب آن مثبت بوده است و ما منتظر جواب هستیم و این برای ما اصل است.

این منابع همچنین تاکید کرده اند که« تحرکات سیاسی حزب جریان آزاد ملی که علیه احدی در لبنان نیست مانند حضور در خیابان متوقف نمی شود.

الجمهوریه به نقل از«عمار حوری» عضو فراکسیون المستقبل در پارلمان لبنان هم نوشت: برخی رسانه ها از بندهای توافق سری بین حریری و عون خبر داده اند اما هیچکدام صحت ندارد و تنها گمانه زنی های سیاسی با هدف تخریب رایزنی های سعد حریری در خصوص انتخاب رئیس جمهوری لبنان است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین