کد خبر: ۴۰۵۴۳۴
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰
تعداد نظرات: ۳۲ نظر
یک پژوهشگر تاریخ به انتشار تصاویر صدف طاهریان - بازیگر مهاجرت‌کرده از ایران - واکنش شدیدی نشان داد.
آفتاب‌‌نیوز : خسرو معتضد در «وطن امروز» نوشت: نارسیس در متولوژی یونان مردی جوان بود که کنار رودخانه‌ای چهره و تن خویش را دید و بدان دل بست یعنی عاشق خود شد. نودیسم نیز خودشیفتگی و جنون عشق به خود است. نارسیسیسم به عریان‌گرایی نیز ترجمه می‌شود. افراد عقده‌ای بیمار در زمره نارسیسیست‌ها و نودیست‌ها قرار می‌گیرند؛ افرادی که مایلند به هر وسیله توجه دیگران را جلب کنند.

من نسبت به اهل هنر پیوسته احترام خاصی قائلم و مانند میلیون‌ها ایرانی وجود اهل هنر را برای شیرین، ظریف و لطیف و با معنی‌کردن روح جامعه و ارتقای ذوق و قریحه عمومی لازم می‌دانم. مردم، هنر و هنرمند را دوست ‌دارند. در سفرهایی که گاهی به اطراف کشور می‌کنم هنرمندانی را می‌بینم که چه در صنایع سنتی و مستظرف ایرانی (از جمله خوشنویسی، میناکاری و تذهیب)، چه در هنر آواز یا موسیقی یا نقاشی یا مینیاتور یا تئاتر یا نویسندگی یا شاعری یا در پیکرتراشی و مجسمه‌سازی فوق‌العاده‌اند و افسوس می‌خورم چرا مجال لازم برای شهرت‌یافتن آنان داده نمی‌شود.

به هر حال ایران یکی از گاهواره‌های شامخ هنر جهان شناخته می‌شود. موزه‌های بزرگ آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلستان و آلمان پر از آثار هنری کهن ایران است. کسانی که به موزه لوور پاریس یا موزه بریتانیا در لندن یا موزه‌های مسکو و سن‌پترزبورگ سر می‌کشند، می‌دانند ویترین‌ها و غرفه‌های آثار باستانی هنری ایران از سنگ‌نقش گرفته تا پرده‌های نقاشی چقدر تماشاگران را به خود جلب می‌کند. موزه‌های داخلی از دیدنی‌های شهرهای ماست ولی آنچه از ایران خارج شده 10 برابر آثار موجود در ایران است.

عرض کردم هنر و صنایع مستظرف ایرانی زینت‌بخش موزه‌های جهان است. در هنرهای جدید نیز خوشبختانه سینمای ایران مقام بلندی در جهان کسب کرده و حتی کارگردان جوان ایرانی جایزه اسکار را هم به دست آورده است. خواننده عزیز! چقدر برای من مایه تاسف است وقتی هنرپیشه کم‌استعداد جوانی با زیبایی صوری نسبی به بهانه اینکه در ایران کارگردانان توقعات نامناسبی از ایشان داشته‌اند قهر می‌کند و از کشور خارج می‌شود. به جای اینکه با امکاناتی که دارد وارد یک آموزشگاه هنرپیشگی یا دانشکده سینمایی شود آسان‌ترین کار را در شکستن حریم احترام و شخصیت زن ایرانی می‌انگارد و تصور می‌کند همین که جلوی دوربین عکاسی ایستاد و با زننده‌ترین حالت و برهنگی عکس گرفت درهای استودیوهای هالیوود (شاید هم بالیوود) به روی او گشوده می‌شود و ایشان در مقام اول هنرپیشگان زن جهان، جهانی می‌شود و از شهرت بین‌المللی برخوردار.

من در فضای مجازی دیدم این خانم که شهرت چندانی نداشت تا پایش به خارج رسید از هول هلیم (حلیم غلط است و به معنای صبوری است. هلیم یعنی همان هلیم شیرین پرمایه صبحانه ایرانی‌ها در زمستان) در دیگ افتاد و 400 -300 تا عکس در حالت نیمه‌برهنه بسیار زشت و کریه و خلاف اخلاق گرفت و در فضای مجازی گذاشت. خانم صدف طاهریان که به هوای تقلید افتاده، ای کاش به خاطر حرمت خانم‌های ایرانی از نشان‌دادن بدن خودشان خودداری می‌کردند، چون ایشان به هیچ‌وجه در زمره مدل‌های زیبا که بعضی تلویزیون‌های اروپایی مانند «مدا» می‌گذارند که به نمایش لباس بپردازند، نیستند. فرض می‌کنیم ادعاهای ایشان واقعیت داشته و در فضای سینمایی امروز عده‌ای از جوانان دیوسیرت کارگردان‌نما از ایشان توقعات بدنی داشته‌اند. این خانم که با این تصاویر زننده و پورنو دست خود را رو کرد و آبروی خود را برد!

هنرمندان زن و درخور احترامی در جامعه سینمایی ایران درخشیده‌اند. سرکار خانم لیلا حاتمی دختر مرحوم علی حاتمی جز با وقار و متانت معصومانه و قدرت هنرپیشگی، چه کرده‌اند که این‌سان مورد توجه و احترام مردمند و در فیلم‌هایی که شرکت می‌کنند آن هم در کنار شوهر هنرمند و صاحب قریحه خود به جوایز بین‌المللی دست می‌یابد. او و خانم‌هایی دیگر پیوسته چنین موقر بوده‌اند و مورد احترام مردمند. آخر نیمه‌برهنه شدن آن هم با آن وضعیت زننده و شرم‌آور که سبب شهرت و محبوبیت نمی‌شود.

ملینا مرکوری، هنرپیشه زن یونانی را به یاد بیاورید که در فیلم‌های پیامبر(ص) اثر مصطفی عقاد و توپ‌های ناوارون و ده‌ها فیلم دیگر درخشید و به خاطر مبارزاتش با حکومت سرهنگان کودتاچی پس از انقضای دوران کودتا به وزارت فرهنگ و هنر یونان نائل شد. آیا او به نشانه اعتراض برهنه شد تا در فیلم بی‌ سر و تهی نقشی کوتاه و چند دقیقه‌ای بازی کند؟ خانم صدف طاهریان خجالت نکشید در تلویزیون معلوم‌الحال با آن لباس‌های زننده در کنار آن جوانک بی‌سواد و بی‌مایه‌ای که سعی می‌کند ادای گویندگان تلویزیون منقرض‌شده سابق را درآورد و خیلی لوس، بی‌سواد و بی‌مایه تشریف دارد ظاهر شد و با هر کلامی که آن مرد به زبان می‌آورد آنگونه جلف و زننده خندید؟ ای‌کاش می‌خندیدید خانم، شیهه کشیدید علیا مخدره!

آن فریادها، آن قهقهه‌های بی‌مورد، آن از شدت خنده بی‌تاب‌شدن‌ها و به هر بهانه‌ای دست‌ها و پاهای استخوانی را نشان دادن برای چه؟ آن همه غش و ریسه رفتن برای چه؟ خنده‌های زننده و شیهه‌وار شما با آن تکان‌دادن‌های عمدی بدن که نشان دهید دوری از ایران موجب خوشبختی و راحتی‌تان بوده چقدر چندش‌آور بود. به راستی به حال شما و هنر سینما زار و گریان شدم، به خدا خجالت کشیدم. یک هنرمند در هر رشته‌ای که خود را علاقه‌مند، پوینده و جوینده آن نشان می‌دهد باید نمونه و سمبل اخلاق و ادب و در خور احترام باشد.

اخلاقیات در جوامع مختلف فرق می‌کند. بسیاری از مشی‌های جوامع غربی مانند اروتیسم، همجنس‌گرایی یا مثلا کشیدن ماری‌جوانا در جوامع سنتی مذموم شناخته می‌شود. در اخلاق ایرانی، برهنگی زن از 3 هزار سال پیش قابل اغماض نبوده در حالی که در یونان و روم پوشش چندان مساله مهمی به شمار نمی‌رفته است.

فرض کنید دختر یا زنی هنرپیشه که شهرتش از سینما یا تلویزیون ایران آغاز شده به خارج برود و در ازای برهنه‌شدن نقشی چند دقیقه‌ای به او واگذار شود یا در نقشی مستهجن ظاهر شود. من تنی چند از اینان را سراغ دارم که با گسستن از میهن و جامعه خود به غرب رفته و مدتی کوتاه مطرح بوده و سپس به دست فراموشی سپرده شده‌اند و هیچ‌کس یادی از آنان نمی‌کند و سرنوشتشان شبیه قهرمانان کتاب دومین شانس کنستانتین ویرژیل گئورگیو، نویسنده رومانیایی است که بسیاری از مهاجران از اروپای شرقی به آمریکا و کشورهای اروپای غربی متاثر، محزون و متعجب شده بودند که چرا در انزوا و تنهایی قرار گرفته‌اند و کسی سراغشان نمی‌رود. خانم صدف طاهریان به نظر من هم به خود بد کرد و هم به نسل جوان کشور که انتظار بداخلاقی از امثال او را ندارد.

اخیرا یک فیلم در حال اکران ایرانی به نام «یتیم‌خانه ایران» ‌اثر ارزشمند کارگردانی به نام آقای ابوالقاسم طالبی را دیدم. فیلمی درباره قحطی و کشتار عام سال 1296 ه. ش/ 1917 م در ایران که حدود 5/ 2 تا 3 میلیون در آن مصیبت جنگ جهانی که بر کشور بی‌طرف ایران تحمیل شد در حقیقت کشتار شدند. چند دختر و بانویی که در آن فیلم ایفای نقش می‌کردند با آنکه حجاب اسلامی کامل داشتند اما یک به یک، هنرپیشگان هنرمند، بااستعداد و فوق‌العاده‌ای بودند که در من این احساس به وجود آمد که در سال 1296 ه.ش هستم و به راستی آنچه می‌بینم صحنه‌های واقعی است نه مجازی. به خانم طاهریان به جای هر روز برهنه‌شدن توصیه می‌کنم ابتدا زبان انگلیسی خود را تکمیل و سپس در یک کلاس هنرپیشگی نام‌نویسی کند.

در مرور زمان ثابت شده است زنی که لباس بر تن دارد جذابیت، رمزآلودگی، متانت و فریبندگی بسیار بیشتری بر مدل‌های برهنه دارد. نودیست‌ها جماعتی که برهنگی را دوست می‌دارند در آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و سوئد فراوانند اما همچون اجساد برهنه مردگان در کنار کوره‌های آدمسوزی، زشت و دست‌کم عادی به نظر می‌رسند. انسان این راز و رمز را دریافت که به لباس ولو از الیاف گیاهان روی آورد. در قاره آفریقا و استرالیا و در جنگل‌های آمازون برهنگان در حال ترک برهنگی‌اند. چگونه است که دختری پرورده شده در کشوری اسلامی و در جامعه‌ای مسلمان و سنتی که احتمالا خانواده‌ای متوسط و حتی پایین‌تر از متوسط دارد (زیرا خانواده‌های سنتی بالا تن به هنرپیشه شدن دختران خود نمی‌دهند) ناگهان به عصر انسان‌های لخت آفریقا، اقیانوسیه و جزایر دورافتاده یا جنگل آمازون رجعت می‌کند به این دستاویز که می‌خواهد هنرپیشه شود؟

من اینها را مانند یک پدر می‌گویم؛ نه قشری‌ام، نه تندخو و نه کینه‌توز. این راه هنرپیشه‌شدن نیست؛ به زودی گم و گور و فراموش خواهی شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳۲
قلم فرانسه
|
Turkey
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
5
31
جناب معتضد، مطب شما را خواندم! راستش متوجه نشدم که این مطلب چه ربطی دارد به شقیقه! حیف نیست، شما وقت پر ارزش خود را به جای تحریف تاریخ ایران زمین و بازتاب آن آنگونه که پُست و مقام شما ایجاب می کند! صرف یک هنرپیشه نموده و نگران پَستی بلندیهای بدن یک هنرپیشه باشید؟! اجازه بفرمائید نقد هنری توسط هنرمندان و مهمتر از آن هنر شناسان صورت گیرد! وَ ویران کردن تاریخ پُر افتخار ایران زمین توسط افرادی مانند خودتان!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
دمت گرم
سرهنگ
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
اینهم یه چشمه دیگه از خاله زنک بازی استاد!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
3
15
نبايد ولي عكس هاش رو نگاه ميكردي تو اينستاگرام... حرامه... چه برسه به اينكه ذخيره اش كني رو گوشيتو روزي ٥٠ بار تماشاش كني :-)))
ناشناس
|
Philippines
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
4
17
جناب استاد معتضد، احتراماً به عرض جنابعالي ميرسانم كه خود جنابعالي هم بدهكار اين مردم هستيد بابت هر انچه از تاريخ ميدانيد ولي چيزي باز گو ميكنيد كه فقط خواسته صدا و سيماست،من شمارا به عنوان تاريخ دان ميستايم ولي ديگر برنامه هاي شمارا تماشا نميكنم. دين خود را ادا كنيد. اگر دين داريد يا نداريد ،ازاد مرد باشيد. يا حق يا علي
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
4
16
به شما ربطی نداره. ضمنا خودت که نشستی تمام عکسها وفیلماشو دیدی!اینهمه ریز شدی به هیکل واندام این خانم؟این طرز نصیحت وارشاده؟الان خواستی نهی از منکر کنی؟نوشته ات پر از توهینه. اگه نزدیکت بودم جوابتو میدادم. لطفا منتشر کنید اگه منصفید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
7
6
حرف شاید مقبول از آدم نامقبول
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
گربه برای رضای خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
2
13
پژوهشگر تاریخ!
فحاشی کردن و پرخاشگری و حمله به افرادی که قدرت و امکان دفاع متقابل ندارند تبدیل به یک رویه شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
5
18
این آقا همش پای ماهواره نشسته و تمام جزئیات خانم فوقالدکر را تجزیه کرده است . یکی نیست بگه شما با این سن وسال اگر بدت میاد چرا نگاه میکنی ؟!!!
محمدرضا پیروی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
6
12
شما نشاندادید که سخت بیمار هستید
محمو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
21
6
استاد دمت گرم . جانا سخن از زبان ما میگویی .
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
استاد تاریخ ساز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
18
4
احسنت، به دل من كه نشست، كاش به دل اين خانم محترم هم بشينه و حداقل براى چندى به فكر فرو ببردش
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
7
5
منفوری از منفور دیگر می کوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
4
17
دلش میخواد اونجوری زندگی کنه به تو چه؟یه چیزی هم اقا برای سعید طوسی جونتون بنویس اگه روشو داری
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
4
12
دیگ به دیگ میگه روت سیاه!
شعبون بامخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
2
12
كاشكی یكی هم بیاد گذشته خود شما رو تشریح كنه !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۲
2
10
اي نون خور .... الان ........ رسيدي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۲
13
5
من نه اين خانم را نميشناسم ، ونه اقاي خسرورا اما نويسنده هركس بوده بسيار بجا وشايسته گفته ، حرف حق زده بعضي از خانم هاي ايراني درخارج ازكشور واقعا عقده اي بازي درميارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
8
1
اینو بدون هیچ غرض شخصی میگم عکسهاش دست کمی از صحنه های پورنو نداره. به نظرم چنین افرادی دچار ناراحتیهای شدید روحی هستند و باید به روانپزشک مراجعه کنند.
سرهنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
0
8
استاد از شما بعیده.
اریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
2
ایشان یعنی همین معتضد زمان حکومت پهلوی همین ..... را انجام میداد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
2
اين آقا .....
فرزند ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
3
1
باید با انصاف قضاوت کرد صرف نظر از گوینده متن ، حرفهای مطرح شده در مورد پوشش و وقار زن ایرانی قابل تامل و تعمق است چرا که زنان ایرانی قبل از اسلام نیز پوشیده ، موقر و محجوب بوده اند ،،،،فقط مسئله دیگری که مطرح است موضع گیریها و سخنان اقای معتضد بعنوان یک مورخ در مورد تاریخ سیاسی و اجتماعی گذشته ایران است که به نظر من خارج از انصاف است و اکثرا سیاه نمایی است که همین مسئله باعث شده اکثر عزیزانی که اعلام نظر کرده اند موضع گیری کرده و نظر منفی داده اند (به قولی باید گفت ببینید که چه میگوید نه اینکه چه کسی میگوید) .
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
0
0
این آقای معتضد با این سن و سالی که ازش گذشته هنوز نمیدونه !!!!!!!!!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
0
2
این آقای معتضد با این سن و سالی که ازش گذشته هنوز نمیدونه بعضی چیزا شخصی مث پوشش. و بعضی چیزا عمومیه مث تحریف نکردن تاریخ.
پاسخ ها
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
عالی بود،اصل مطلبو اشاره کردی،آفرین به شعورت
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
0
1
آن هنرپیشه زن فیلمهای محمد رسول الله و عمر مختاز ملینا مرکوری نبود و ایرنه پاپاس بود استاد گرامی! نکند شما تاریخ را هم با همین دقت تفسیر میکنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
0
2
یک عده ای برای مشهور شدن و نون خوردن دست به هر کاری میزنن
مثلا خود شما برای یه لقمه نون کل تاریخ رو تحریف میکنی
حالا این بنده خدا هم این کار رو کرده
ولی یه ذره فکر کن کدومش خطرناک تره و خیانت به ایران و ایرانی تلقی میشه
بعد از خودت خجالت بکش و از مردم ایران درخواست بخشش کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
0
معتضد=تاریخ .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
0
0
واقعاً که جای تأمل دارد برهنگي شایسته زنان ایرانی نیست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین