کد خبر: ۴۰۷۶۴۰
تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۱
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر به اروپای شرقی دقایقی پیش وارد شهر پراگ پایتخت جمهوری چک شد.
آفتاب‌‌نیوز :
 ظریف در جریان این سفر با همتای خود، رییس جمهوری و نخست وزیر چک دیدار و گفت و گو می کند.ظریف وارد پراگ پایتخت چک شد

وزیر امورخارجه کشورمان همچنین در همایش تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک سخنرانی خواهد کرد.

چک آخرین مقصد دور جدید سفر وزیر امور خارجه کشورمان به اروپای شرقی است و پس از انجام این سفر پراگ را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، ظریف در جریان سفر به اسلواکی با رئیس جمهوری، نخست وزیر و همتای اسلواک خود دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در ضیافت ناهار همتای اسلواکی خود شرکت و پس از انجام دور دوم مذاکرات دوجانبه در نشست خبری مشترک حضور یافت.
افتتاح و سخنرانی در همایش فعالان اقتصادی ایران و اسلواکی از دیگر برنامه های امروز ظریف بود.

همچنین در این سفر یک سند یادداشت تفاهم همکاری سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و اسلواکی به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید.

ظریف پیش از سفر به اسلواکی، به رومانی و بیروت سفر کرد. سفر ظریف به رومانی نخستین سفر وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در دو دهه گذشته بود. 

وی در جریان این سفر با همتای رومانی خود، نخست وزیر،ریس جمهوری و ریس پارلمان رومانی دیدار و گفت و گو کرد. 

در این دیدارها عمدتا در خصوص توسعه روابط سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و رومانی، تحولات بین المللی و منطقه ای بحث و تبادل نظر شد.

تبادلات و همکاری های پارلمانی و تشکیل گروه دوستی در پارلمان های دو کشور، نقش دو کشور به عنوان پل ارتباطی میان اتحادیه اروپا و خاورمیانه، تماس و مبادلات مردمی میان دو کشور به ویژه در زمینه گردشگری از محورهای گفت و گوهای ظریف با رییس مجلس نمایندگان رومانی بود.

ظریف همچنین در این سفر در همایش فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و رومانی حضور یافت و در سخنانی با تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های دو کشور، گفت: شرایط خوبی برای توسعه همکاری های مشترک اقتصادی بین دو کشور فراهم است.

حضور و سخنرانی در کنفرانس مبارزه با افراطی گری و تروریسم و دیدار با ایرانیان مقیم رومانی از دیگر برنامه های ظریف در سفر به بخارست بود.

30 نفر از فعالان اقتصادی ایران در راستای توسعه مناسبات و تحقق اهداف اقتصادی پسابرجام محمدجوادظریف وزیر امور خارجه کشورمان را در این سفر همراهی می کردند.

این فعالان بخش خصوصی در زمینه های بانکی، انرژی، حمل و نقل، پزشکی و دارویی، معدن، قطعات خودرو و ماشین آلات کشاورزی هستند.

ظریف پیش از سفر به رومانی نیز عصر دوشنبه هفته جاری به بیروت سفر کرد و در جریان سفر با میشل عون رئیس جمهوری جدید، سعد حریری نخست وزیر مامور برای تشکیل کابینه، تمام سلام نخست وزیر فعلی، جبران باسیل وزیر امورخارجه و نبیح بری رییس مجلس دیدار و گفت و گو کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین