کد خبر: ۴۱۰۱۳۱
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴
ژنرال بازنشسته آمریکایی بر این باور است که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا باید مقابله با گروه تروریستی داعش را به جنگ علیه دولت سوریه و بشار اسد اولویت بدهد.
آفتاب‌‌نیوز :
ژنرال دیوید پترائوس در مصاحبه با شبکه الجزیره تأکید کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا باید مقابله با گروه تروریستی داعش را بر بشار اسد اولویت دهد.

این گزارش افزود: ترامپ در شرایطی در آمریکا به قدرت می‌رسد که با چندین بحران جهانی روبه‌رو است، چالش‌هایی شامل اقدامات روسیه، جنگ داخلی سوریه و مقابله علیه داعش در عراق و سوریه.

پترائوس فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی در جنگ عراق و افغانستان بوده و بعداً به‌عنوان مدیر سازمان سیا فعالیت کرده است.

پترائوس درباره چالش‌هایی که ترامپ با آن روبه‌رو است و همین طور احتمال تغییر سیاست خارجی آمریکا در دوره زمامداری ترامپ صحبت کرده است.

این ژنرال باسابقه آمریکایی گفت: این بهترین تحولاتی نبوده که ما با آن روبه‌رو بوده‌ایم ولی دموکراسی آمریکایی طی سالیان متمادی قوی و محکم بوده و آمریکا سیاست قاطعانه‌تری در گذشته داشته است.

وی افزود: من فکر می‌کنم که یک عامل مستحکم برای دولت آمریکا وجود دارد، برای دموکراسی آمریکایی، سیستم بازنگری و تعادل آن است که آمریکا را قادر ساخته است تا بسیار بسیار خوب رو به جلو حرکت کند.

پترائوس درباره احتمال همکاری‌اش با دولت ترامپ و اینکه آیا اگر درخواست همکاری با ترامپ مطرح شود، قبول خواهد کرد یا نه، گفت: هنوز چیزی نمی‌دانم.

وی درباره اظهارات ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی درباره همکاری نزدیکتر با پوتین رئیس جمهور روسیه و اینکه آیا می‌توان به پوتین اعتماد کرد، اظهار داشت: مسئله اصلی "اعتماد" نیست، بلکه درک اهداف پوتین است، اهدافی که بخشی از آنها با اهداف آمریکا مطابقت دارد و برخی دیگر نه.

وی ضمن اشاره به اقدامات روسیه در جنوب شرق اوکراین، الحاق کریمه به خاک خود و اقدامات نظامی مسکو در اوستیای جنوبی، آبخازیا و گرجستان، گفت: این اقدامات نگرانی‌های بزرگی را ایجاد می‌کند و فعالیت‌های روسیه در سوریه نیز یک نگرانی قابل توجه است. برخی اقدامات روسیه در سوریه ظاهراً عمدی به نظر می‌رسد، نیروی هوایی روسیه بیمارستان‌ها و سایر مراکز غیرنظامی را بمباران می‌کند.

پترائوس تصریح کرد: متحدان ناتو و کشورهای همسایه نزدیک روسیه نباید نگران این باشند که در صورت تجاوز روسیه آیا با حمایت آمریکا روبه‌رو خواهند شد یا نه، در خصوص این مسئله نباید ابهام و سؤالی وجود داشته باشد. من کاملاً مطمئن هستم که آمریکا به تعهدات خود نسبت به ناتو پایبند خواهد بود و نگران اظهارات ترامپ درباره بازنگری سیاست‌های واشنگتن در قبال ناتو نیستم.

وی در ادامه در خصوص مقابله با داعش و جنگ موصل نیز صحبت کرد و گفت: فکر می‌کنم مقابله با داعش واقعاً به‌خوبی پیش می‌رود. حدود 2 سال است که می‌گویم نیروهای امنیتی عراق با حمایت و کمک نیروهای ائتلاف به‌رهبری آمریکا قادر به شکست داعش هستند.

به گزارش تسنیم، پترائوس یادآور شد: جنگ برای آزادسازی موصل یک فاجعه نیست، البته این یک نمونه از جنگ شهری است که حساسیت زیادی درباره احتمال تلفات غیرنظامیان دارد. به‌نظر من ترکیب جمعیتی موصل اهمیت زیادی دارد و بزرگترین نزاع و درگیری پس از پایان عملیات نظامی در موصل شکل خواهد گرفت. یک چالش بزرگ پس از این جنگ وجود خواهد داشت و آن هم تلاش برای رسیدن به قدرت و منابع موصل خواهد بود.

این ژنرال بازنشسته آمریکایی درباره جنگ سوریه و اینکه آیا داعش یا بشار اسد باید در اولویت رئیس جمهور بعدی آمریکا باشد، گفت: شما نمی‌توانید این دو مسئله را از یکدیگر جدا کنید. بی‌شک شما باید در وهله نخست اولویت را به گروهی بدهید که یک تهدید خارجی به شمار می‌رود و این تهدید در شرایط کنونی، داعش است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین