کد خبر: ۴۱۲۸۴۹
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۹
میلیون ها کارگر هندی به دنبال تصمیم دولت برای بی اعتبار کردن اسکناس های درشت و کمبود شدید نقدینگی، دست خانه به خانه هایشان بازگشتند.
آفتاب‌‌نیوز :
صاحبان کارخانه ها از کارگران خواسته اند یا اسکناس های 500 و 1000 روپیه ای بی اعتبار را به عنوان حقوق قبول کنند و یا اینکه با افتتاح حساب، امکان واریز حقوق به حساب شان را فراهم کنند.

به گفته کارشناسان، از 560 میلیون کارگر، تنها 10 درصد آنها، حساب بانکی دارند و بقیه (حدود 500 میلیون نفر) به صورت نقدی حقوق دریافت می کنند که با اجرای طرح دولت با مشکل جدی مواجه شده اند.

حقوق کارگران کارخانه ها معمولا در هفتم هر ماه پرداخت می شود که روز گذشته به علت کمبود نقدینگی کارگران نتوانستند حقوقشان را دریافت کنند.

میلیون ها نفر از کارگران مناطق صنعتی از جمله شهر 'لودیانا' در ایالت پنجاب که یکی از مناطق بزرگ تولید دوچرخه ،پوشاک ، قطعات خودرو و ماشین آلات است به علت ناتوانی در پرداخت حقوق کارگران با نارضایتی عمومی همراه شده است.

به گفته نمایندگان کارگران در لودیانا، بیشتر کارگران ساکن مناطق دور افتاده فاقد حساب بانکی و در مسکن های اجاره ای زندگی می کنند که پرداخت نشدن حقوق مشکلات زیادی برای انها ایجاد کرده است.

'میشرا' خاطرنشان کرد برخی از تجار و صاحبان کارخانه ها مجبور شده اند که با خرید اسکناس های جدید 15 درصد بیشتر از بهای آنها اقدام به پرادخت حقوق کارگران کنند.

به گفته وی، طرح جدید دولت درخصوص بی اعتبار کردن اسکناس های درشت، مشکلات جدی برای تمام اقشار جامعه به ویژه افراد کم درآمد ایجاد کرده است.

'نیرج ' یکی از کارگران کارخانه پوشاک گفت افرادی که حساب بانکی دارند و کارفرمایان حقوق شان را واریز کرده به علت کمبود پول در بانک ها نمی توانند حقوق خود را برداشت کنند.

وی افزود:هجوم کارگران برای افتتاح حساب برای واریز حقوق باعث ازدحام شدید در بانک ها و ایجاد مشکلاتی برای کارکنان بانک ها و مردم شده است.

دولت هند سه شنبه هشتم نوامبر(18 آبان)در پیام فوری تلویزیونی اعلام کرد که اسکناس های 500 و 1000 روپیه ای از روز چهارشنبه از گردش پولی خارج می شود.

مودی،دلیل این تصمیم فوری را مبارزه با اسکناس های تقلبی ،پول سیاه ،فساد و تروریسم بر اقتصاد عنوان کرد.

به گزارش ایرنا،اجرای طرح بی اعتبار کردن اسکناس های درشت مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده به گونه ای که بسیاری از مشاغل کوچک به علت نداشتن نقدینگی تعطیل شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین