کد خبر: ۴۲۱۱۴۴
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۱
امامی که معرفی می‌کنیم خدای ناکرده «کاریکاتوری از امام» نباشد
سید حسن خمینی: اگر قرار است امام را ترویج کنیم اول باید او را بشناسیم/ نباید هرکس جمله‌ای از امام را بدون دیدن قبل و بعد آن و زمان آن، بگیرد و بیان کند/ هرچه افراد نسل اول انقلاب از میان ما می روند دست ما از «مفسران صادق امام» کوتاه می شود/امام می‌گوید نباید دور کشور حصار بکشیم و در عین حال می گفت نباید در جهان ذوب شویم
آفتاب‌‌نیوز :
یادگار گرامی امام با تأکید بر اینکه باید امامی را مطرح کنیم که پاسخگوی نیاز جامعه باشد گفت: مراقب باشیم امامی که معرفی می‌کنیم سید‌حسن‌خمینی: متحجران به همان اندازه منفورند که استکبار منفور استخدای ناکرده «کاریکاتوری از امام» نباشد و نسبت‌های اجزاء این اندیشه بر هم نریزد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در همایش «جایگاه اخلاق در ساحت تربیت دانش آموزی با نگاهی به اندیشه تربیتی امام خمینی (س)» که در محل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با حضور وزیر آموزش و پرورش و مسئولان این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: اولین سؤال در مورد طرح شخصیت امام در کتب درسی این است که چرا باید امام را مطرح کنیم؟ ممکن است این سؤال مطرح شود که از میان تمام شخصیت های بزرگ تاریخ چرا باید امام را مطرح کنیم و سخن امام را به دانش آموز امروز که زن و مرد فردا است توضیح دهیم؟

یادگار امام تصریح کرد:  اگر ما از امام سخن می گوییم به خاطر نفعی است که برای ما و جامعه ما دارد، وگرنه این سخنان نفعی برای ایشان ندارد؛ همچنین سخن از امام صرفا ادای دین نسبت به ایشان نیست و موضوع فراتر از اینهاست؛ امام نقطه تلاقی استقلال، آزادی و دین و ‌نماد و پرچم آینده خوب برای ماست.

وی با بیان اینکه سؤال دوم این است که «امام را چگونه مطرح کنیم؟» افزود: جامعه ما سید، مرجع و عارف زیاد داشته است؛ چرا مردم به دنبال امام راه افتادند و جامعه او را به عنوان رهبر انتخاب کردند و به خاطر گفته او شهید داد و پیشرفت کرد؟ علتش این است که مردم امام و حرف امام را درمان دردهای خود شناختند.

سید حسن خمینی ادامه داد: اینکه همه مردم این فرد را انتخاب کردند به خاطر این بود که احساس کردند او روی درد مردم دست گذاشته و درمانش را ارائه می دهد و او را به عنوان عنصر سالمی که می تواند این درد را درمان کند شناختند. اگر می خواهیم امام در جامعه بماند باید سخن از امام دوای درد جامعه امروز ما باشد؛ در این صورت او احتیاجی ندارد که من و شما ایشان را مطرح کنیم چون مردم به دنبال آن می روند.

وی تأکید کرد: باید امامی را مطرح کنیم که پاسخگوی نیاز جامعه باشد؛ در غیر این صورت باید تبلیغات را بیشتر کنیم و کمتر اثر بگیریم. باید امام مشکل شناس و مشکل گشا معرفی کنیم و به جامعه بباورانیم که این اندیشه، درمان دردها است.

یادگار امام اظهار داشت: روزی که جامعه اسلامی شکل می‌گیرد متدینین غیر از مسائل فرهنگی تصدی بسیاری از امور را در دست می گیرند. اگر توانستیم مشکلات را حل کنیم و ثابت کردیم که این اندیشه فقرزدا است و مشکلات را حل می کند خود جامعه به دنبال آن می رود. برای این امر باید به ابزارهای جدید دست پیدا کنیم؛ آموزش و پرورش استعداد زیادی دارد و غیر از راه کتاب های درسی از طریق سازمان دانش آموزی که سازمانی توانمند است می تواند با دانش آموز ارتباط برقرار کند.

وی گفت: سؤال سوم این است که «امام کیست؟»؛ مشکلی که بعضا وجود دارد این است که ما فکر می کنیم از مشکلات شناخت کافی داریم. بعضا من می بینم افرادی داعیه دار شناساندن می شوند که نمی دانند امام چند کتاب فقهی دارد. اگر قرار است امام را ترویج کنیم اول باید امام را بشناسیم. اگر شما نتوانید تمایز بین سخنانی که امام در جایگاه های مختلف گفتند را بدانید نمی‌توانید امام را معرفی کنید.

سید حسن خمینی با تأکید تأکید بر اینکه کسی می تواند بگوید امام چه می گوید که در بازشناسی و تبیین اندیشه امام تلاش کرده باشد، اظهار داشت: امام دو حیثیت متفاوت دارد که هم پایه گذار و هم مجری یک مکتب است که ریشه های فکری و فلسفی دارد. تمایز بین مقام اجرا با قضایایی که در تبیین نظریه مطرح می شود بحثی مهم است که معمولا با هم تنیده می شود.

وی ادامه داد: مثلا امام سال 66 فرمود اگر از صدام بگذریم از آل سعود نمی گذریم؛ این طور نیست که قطع ارتباط در آن مقطع یک قضیه حقیقیه باشد اما بحثی که در مورد حضور زنان، مردم و دین در جامعه دارند مربوط به زمان خاصی نمی شود. مشکل این است که کسی جمله را بگیرد و بدون توجه به قبل و بعد آن را مطرح کند.

یادگار امام افزود: هرچه از افراد نسل اول انقلاب از میان ما می روند دست ما از کسانی که می‌توانند مفسران صادق امام باشند کوتاه می شود؛ چون کسانی که زندگی و حضور ایشان را درک کرده‌اند بهتر می‌توانند بگویند در فضای فکری ایشان چه می‌گذشته است. بهترین کسانی که می توانند در این راه  کمک کنند کسانی هستند که در حلقه اولیه اطراف امام بودند؛ گروه دوم هم کسانی هستند که در این عرصه تلاش می‌کنند. بنابراین، ما احتیاج به امام‌شناسانی داریم که به صورت پایه ای در اندیشه ایشان تحقیق و تحصیل می کنند.

وی چهارمین سوال را « آفات مطرح کردن امام» عنوان و تصریح کرد: هیچ وقت در این جامعه کسی به جنگ امام نمی رود؛ به خاطر اینکه ریشه در قلوب اکثریت جامعه دارد اما امام را تحریف می کنند. تحریف امام نگاه کاریکاتوری است. در کاریکاتور تناسب‌ها بر هم می‌ریزد. ما متأسفانه در اسلام هم همین طور هستیم؛ نگاه امام به اسلام کاریکاتوری نبود، اما ما بعضا به امام نگاه کاریکاتوری داریم که تصویر به دست آمده، ظاهرش امام است اما باطنش امام نیست.

سید حسن خمینی گفت: اگر روی ولایت فقیه که از ارکان اندیشه امام است تأکید می کنیم باید روی حقوق مردم هم تأکید کنیم، اگر روی حقوق مردم تأکید می کنیم باید در چهارچوب دین باشد، اگر به ارزش های ظاهری توجه می کنیم باید به درون هم توجه کنیم، اگر روی مبانی اخلاقی تأکید می کنیم باید به ارزش های ظاهری هم توجه کنیم.

وی تأکید کرد: جریان متحجر به همان اندازه منفور است که استکبار منفور است. اگر به حقوق الهی توجه ویژه می‌کنیم باید به حقوق مردم هم توجه کنیم؛ همان وقت قانون اساسی امام به فرمان هشت ماده ای هم توجه دارد. مبارزه با مقدس‌مآبی مبارزه با ولنگاری هم هست. اگر امام به حقوق زنان توجه دارد باید حواسمان باشد که نباید با عفاف و حجاب و حقوق الهی در تضاد باشد. امام می‌گوید نباید دور کشور حصار بکشیم و در عین حال می گفت نباید در جهان ذوب شویم.

یادگار امام اظهار داشت: امنیت بدون عدالت یک جریان از دست رفته است و عدالت هم بدون امنیت محقق نمی شود.  مراقب باشیم امامی که معرفی می کنیم خدای ناکرده «کاریکاتوری از امام» نباشد و نسبت های اجزاء این اندیشه بر هم نریزد.

وی در پایان تأکید کرد: صدها سال در مأذنه ها نام پیامبر (ص) را بردند و وقتی تناسب در آن رعایت شد انقلاب اسلامی پدید آمد، وقتی نام سیدالشهدا (ع) جای خودش قرار می گیرد حسین فهمیده در می آید، اگر امام زمان (ع) درست جای خودش قرار گیرد از آن انقلاب و در غیر این صورت جمود و انظلام پدید می آید یعنی اگر درست جای خودش قرار ندهیم کارکرد عکس پیدا می کند.

منبع: جماران


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین