کد خبر: ۴۲۱۱۷۶
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۹
آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، با بیان اینکه در شهرستان ها میزان آسیب پذیری بالا رفته، فرق ضاله و انحرافی فعالیت می کنند، گفت: در چنین شرایطی نباید شهرستان ها و مناطق از وجود طلاب و روحانیت خالی بماند.
آفتاب‌‌نیوز :
این مرجع تقلید روز چهارشنبه در آغاز جلسه درس خارج خود در مسجد اعظم قم، نسبت به روند مهاجرت معکوس در حوزه علمیه قم و تبعات آن هشدار داد و خواستار بازنگری و اصلاح این وضعیت شد.

وی به جایگاه پر افتخار و دیرینه حوزه علمیه قم اشاره کرد و گفت: برخلاف آنچه برخی نکوهش می کنند در حوزه علمیه قم افراد نخبه، زبده، فاضل، عالم و مدرس فراوان هستند، اما نقایصی هم دارد.

آیت الله مکارم شیرازی اظهارکرد: یکی از مسائل مهاجرت معکوس است، به جای این که از قم به شهرستان ها بروند از شهرستان ها به قم بروند و اخیرا نیز گزارشی در این باره دریافت کردیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر تمرکز زدایی از قم، تصریح کرد: باید زمینه ای فراهم شود تا اگر نقصی در مدارس شهرستان ها وجود دارد آن نواقص مرتفع شود؛ نه این که طلاب را آن هم در پایه های پایین راهی قم کرده و شهرستان ها را از وجود طلاب خالی کنیم.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم اضافه کرد: مهاجرت معکوس چه معنایی دارد، به جای این که قم و حوزه را زبده تر کنیم و افراد را به شهرستان ها بفرستیم و آنجا را تقویت کنیم، روند مهاجرت معکوس ایجاد شود.

این مرجع تقلید افزود: من نمیدانم چه کسی این را تصویب کرده که از شهرستان ها بردارند بیایند قم، باید در همان شهرستان ها مشغول تحصیل و کارهای فرهنگی و تبلیغی باشند، مهاجرت معکوس غلط است.

وی یادآورشد: نباید همه در قم متمرکز شده و دیگر مناطق خالی شوند و در معرض آسیب ها قرار گیرند، البته باید نسبت به افرادی که از قم مهاجرت می کنند حمایت های لازم نیز صورت گیرد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه من پیغام دادم این کار را اصلاح کنند؛ امیدوارم این حوزه روز به روز بالنده تر شود، گفت: در هیچ کجای عالم حوزه ای به عظمت حوزه علمیه قم وجود ندارد، البته این نتیجه زحمات بزرگانی بوده که سالیان دراز زحمت کشیده اند، قم از زمان ائمه(ع) مرکز علم و دانش بوده، باید این میراث ارزشمند را همه ما حفظ کنیم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایاتی، بدترین افراد را کسانی دانست که مردم از شر آنها در امان نیستند و امید به خیرشان هم ندارند.

به گزارش ایسنا، وی بیان کرد: از این بدتر کسانی که برای رسیدن به دنیا از دین مایه می گذارند، دروغ می گویند، تهمت می زنند، احتکار می کنند و هر کاری که دلشان خواست انجام می دهند.

آیت الله مکارم شیرازی امیدواریم خدای متعال حالت تنبه و بیداری بدهد قبل از آن که فرصت از دست برود بیدار شویم، وضع حال خود را اصلاح و خود را با دستورات معصومین علیهم السلام منطبق کنیم.
منبع: ایسنا

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین