کد خبر: ۴۲۵۱۶۹
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۳

برداشت بلومبرگ از موضع ایران در قبال ترامپ

بلومبرگ در گزارشی با اشاره به منافع برجام برای ایران، و بدون اشاره به واکنش‌های مسوولان کشورمان، ایران را به اتخاذ موضع نرم در مواجه با دولت ترامپ متهم کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
بلومبرگ در گزارشی مدعی شد: از زمان صدور تحریم‌های جدید علیه ایران توسط دولت ترامپ ، هیچ مقام ایرانی تهدید به برهم زدن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نکرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که ایران به دنبال ارزیابی بهتر دولت جدید آمریکاست. ما همچنان باید صبر کنیم و از  اظهار نظر عجولانه خودداری کنیم. این موضع بیشتر به دلیل آن است که تحریم‌های جدید در مسیر سیاست اوباما بوده و نمادین هستند.

این موضوع همچنین نشان دهنده آن است که ایران دلایل زیادی برای پایبند ماندن به توافق هسته‌ای دارد و این‌که اگر طرفی بخواهد برجام را بر هم زند، آن طرف آمریکا باشد. هم اکنون ایران حمایت جامعه جهانی را به همراه دارد و ادامه اجرای برجام را نشانه قدرت می‌داند، در واقع بهترین موقعیت برای ایران، شرایط کنونی است.

همچنین سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز روز دوشنبه تاکید کرد که آزمایش موشکی ایران نقض برجام محسوب  نمی‌شود و این‌که روسیه نظر خود را به آمریکا اعلام کرده است.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود مدعی است که البته این سیاست کنونی ایران می‌تواند پس از گذشت مدتی تغییر کند؛ ایران هم اکنون انتظار دارد که دولت جدید آمریکا فشارهای خود بر ایران را با انجام اقدامات تحریک آمیز و تحریم های جدید در حوزه های حقوق بشر و تروریسم افزایش دهد تا ایران را به سمت بر هم زدن برجام حرکت دهد اما ایران تاکنون منطقی عمل کرده است.

در این گزارش آمده است: یکی دیگر از دلایلی که ایران مایل به برهم خوردن برجام نیست، دلیل مالی است؛  چراکه این توافق یک موفقیت برای بخش اقتصادی ایران محسوب می‌شود. هم اکنون تولید نفت ایران به شرایط پیش از تحریم های هسته‌ای بازگشته است، اگر چه هنوز میزان سرمایه گذاری های خارجی به رقم مورد توجه ایران یعنی سالانه ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار نرسیده اما از زمان اجرایی شدن برجام ۴۲ درصد افزایش یافته است. در این شرایط اگر ایران بخواهد در راستای برجام حرکت نکند و با تمام قوا غنی سازی اورانیوم را از سر بگیرد، ممکن است اروپا ، روسیه و چین نیز به آمریکا برای بازگشتن تحریم‌ها بپیوندند. اما در این شرایط حتی صدور کوچکترین تحریم‌ها نیز می‌تواند بر روی میزان سرمایه گذاری در ایران تاثیرگذار باشد و نباید تاثیر روانی این تحریم‌ها بر سرمایه گذاران را نادیده گرفت؛ اگرچه به نظر می‌رسد اثر تحریم‌های جدید صادر شده محدود خواهد بود. منافع دیپلماتیک این توافق نیز برای ایران حائز اهمیت است که باعث تثبیت نقش ایران برای حل بحران سوریه به همراه روسیه، آمریکا و دیگر طرف ها خواهد شد و این دلیل دیگری است که باعث نرم تر شدن موضع مقامات ایران در رابطه با برجام و دولت ترامپ خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مقامات ایرانی تاکید دارند که ایران به تهدیدات وقعی نمی‌نهد، چراکه به مردم خود برای امنیت کشور اتکا دارند و هرگز جنگی را آغاز نمی‌کنند.

مسوولان ایرانی می‌گویند: ما در مقابل اقدامات غیرمنصفانه و غلط واشنگتن واکنش خواهیم داشت و یکی از تصمیمات در این ارتباط انجام برخی از اقدامات خاص از سوی تهران بوده است. موسسات و شرکت‌های آمریکایی که در کمک به گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله داعش و سرکوب مردم مظلوم فلسطین به وسیله رژیم صهیونیستی نقش داشته‌اند را در لیست تحریم قرار خواهیم داد.

این موضوع در حال بررسی است، مراحل پایانی خود را طی می‌کند و بزودی لیستی از این افراد و شرکت‌ها منتشر و رسما اعلام خواهد شد.


بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین