کد خبر: ۴۲۶۰۱۶
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۰
معاملات با گواهی سپرده انجام می شود؛

ورود زعفران به بورس کالا/توسعه ابزارهای جدید مالی در بازار سرمایه

معاملات گواهی سپرده زعفران با هدف توسعه ابزارهای جدید مالی برای حمایت از تولیدکنندگان و تسهیل روند معاملات، برای نخستین بار از هفته آینده در بورس کالای ایران آغاز می شود.
آفتاب‌‌نیوز :
قرار است از 24 بهمن ماه معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس کالای ایران با همکاری اتحادیه تعاونی های روستایی و کشاورزی خراسان رضوی بطور رسمی افتتاح شود.
بازار زعفران در کشور ما مبتنی بر خرده فروشی است و سال هاست که عرضه و معامله زعفران ایرانی در بازارهای جهانی با مشکلات زیادی روبرو است و با توجه به نبود یکپارچگی و صادرات فله ای، ایران نتوانسته است جایگاه خود را در بازار جهانی زعفران ثبیت کند. 
تجربه سایر کشورها در عرضه و معامله کالاهایی که در تولید آن مزیت دارند، در بورس های کالایی آن کشورها نشان دهنده اهمیت بورس های کالایی در نظامند سازی خرید و فروش و مرجعیت قیمتی کالاها در بازارهای جهانی است. 

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، کشاورزان خرد تولیدکننده زعفران در ایران نیز با توجه به حضور واسطه ها تا کنون نتوانسته اند آنچنان که باید از مزایای فروش کالای خود با قیمت مناسب بهره مند شوند.
بنابراین بورس کالای ایران با توجه به تعهد ذاتی خود در اصلاح ساختار بازار محصولات در کشور در نظر دارد تا با عرضه گواهی سپرده زعفران بطور مستقیم از سوی کشاورزان در انبارهای پذیرش شده بورس کالا،گام بلندی را در جهت برطرف ساختن دغدغه های کشاورزان زعفران کار بردارد. 
زعفران استاندارد عرضه شده در بورس کالا که منطبق بر استانداردهای معتبر جهانی است، می توان این کالای ارزشمند ایرانی را در قالب های بهتری به بازارهای جهانی عرضه کرد و عرضه زعفران در تالار صادراتی بورس کالای ایران می تواند مرجعیت قیمتی زعفران ایران را در بازارهای جهانی به دنبال داشته باشد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین