کد خبر: ۴۲۶۴۷۱
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۴

لاوروف: واشنگتن و مسکو علیه داعش در سوریه متحد می‌شوند

وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که واشنگتن و مسکو علیه داعش در سوریه متحد شوند.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با ان‌ تی‌وی با اطمینان گفت که ارتش‌ آمریکا و روسیه مجددا همکاری در زمینه مبارزه با گروه تروریستی داعش در سوریه را از سر می‌گیرند.

لاوروف تاکید کرد: قاطعانه باور دارم که دونالد ترامپ هر بار که به تعهد خودش برای مبارزه با داعش اشاره می‌کند، کاملا صادق است. ما آماده همکاری با او هستیم. اطمینان دارم به محض اینکه شرایط اجازه دهد، هماهنگی و همکاری ارتش‌های ما مجددا آغاز می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از سخنانش گفت، سازمان امنیت و همکاری اروپا نمی‌تواند چشم خودش را به روی اقدامات نیروهای کی‌یف در دونباس ببندد. به گفته لاوروف، این نهاد اروپایی متوجه شده است که پنهان کردن نقض‌های آتش‌بس از طرف ارتش دولت اوکراین در دونباس بیهوده است.

لاوروف به ان‌ تی‌وی گفت: آنها (کی‌یف) همچنان آشکارا دروغ می‌گویند و تقصیر همه اتفاقات در دونباس را به گردن ما می‌اندازند و به گزارش‌های هیات نظارت ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا توجهی ندارند. ناظران این نهاد شاهد نقض‌هایی بودند و دیده‌اند که شلیک‌ها از کدام طرف اتفاق افتاده و بدون اینکه به نام نیروهای اوکراینی که آنجا مستقر بودند اشاره کنند، گزارشی تنظیم کرده‌اند. حتی همان گزارش به اصطلاح بی‌طرفانه هم مدرک شفافی است که نشان می‌دهد هیات نظارت دیگر نمی‌تواند کارهای ارتش اوکراین و گردان‌های آن را لاپوشانی کند.    

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، دولت اوکراین باید به تعهدات اولیه خود درباره اعطای اختیارات بیشتر به این مناطق متعهد بماند.

لاوروف تاکید کرد: آنها قطعا باید به تمرکززدایی قدرت بیندیشند. ما ساعت‌ها مذاکره کردیم که به یک بیانیه‌ای ختم شد که طرف اوکراینی هم به اجرای آن متعهد شد و مابقی مذاکره‌کنندگان هم از آغاز فوری تمرکززدایی قدرت با حضور تمامی مناطق اوکراین استقبال کردند. این توافق با حضور دیپلمات‌های آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین به امضا رسید.

لاوروف افزود: آنها در آن زمان به این نتیجه رسیدند که حفظ تمامیت ارضی اوکراین مستلزم اعطای خودمختاری است اما بعدا فکر کردند که می‌توانند بدون آن هم به راه خودشان ادامه دهند چرا که غرب به کمک آنها آمد و پول داد. به اعتقاد ما، پافشاری متحدان غربی کی‌یف لازم است تا آنها نهایتا این طرح را اجرا کنند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین