کد خبر: ۴۲۶۴۹۰
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۸

انفجار مین در قصرشیرین یک مجروح برجا گذاشت

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین از وقوع انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان مرزی خبر داد و گفت: این انفجار منجر به مجروح شدن یک تن از عشایر منطقه شد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، نعمت الله نازپرورده افزود: این انفجار در منطقه 'چقاشیرگه' نفت شهر از توابع بخش سومار شهرستان قصرشیرین رخ داد که در جریان آن یکی از عشایر منطقه در حین تعلیف احشام با یک قبضه مین به جا مانده از جنگ تحمیلی برخورد کرد.
 
وی اظهار کرد: در جریان انفجار این شخص از ناحیه پا دچار جراحت شد که توسط عوامل امدادی برای مداوا به بیمارستان الزهرا (س) گیلانغرب منتقل شد.
 
نازپرورده بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 18 مورد انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان به وقوع پیوست که در اثر این انفجارها یک تن کشته و 11 تن نیز مجروح و یا دچار موج گرفتگی شدند.
 
وی ادامه داد: در سه مورد از این انفجارها، 11 راس گوسفند تلف شد و در 14 انفجار دیگر نیز به پنج دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی، یک دستگاه گریدر، 2 دستگاه کمباین و سه دستگاه تراکتور کشاورزان فعال در منطقه خسارت مادی وارد شد.
 
نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده، از حادثه دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین هستند.
با گذشت 28 سال از پایان جنگ تحمیلی، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.
 
پارسال در مجموع بر اثر 35 مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در شهرستان قصرشیرین 6 تن کشته و 31 تن نیز مجروح شدند.
 
همچنین سال گذشته به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند، خسارت هایی وارد شد و چندین راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.
 
جشن پاکسازی 700 هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال 91 با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.
 
اکنون 2 شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب 9 تیم به استعداد 30 تن تخریب چی و ناظر و 20 تن عوامل پشتیبانی در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری زمین های آلوده به مین هستند.
 
بازنگری 500 هکتار از زمین ها به صورت دستی و 2 هزار هکتار به صورت مکانیزه و 260 هکتار در نقطه صفر مرزی مشترک از برنامه های در دست اقدام گروه های پاکسازی تا پایان امسال در قصرشیرین است.
 
با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین، تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی زمین های آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین