کد خبر: ۴۲۶۷۹۶
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷

بیلان آب تهران مثبت شد/ بیلان آب کشور همچنان منفی است

هم اینک حجم مخازن سدهای تهران 580 میلیون متر مکعب است که این میزان حجم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 60 میلیون متر مکعب افزایش داشته است.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایلنا، "محمدرضا بختیاری" مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در نشست خبری امروز ( دوشنبه) با اشاره به بارندگی های اخیر در بهمن ماه جاری که باعث بهبود وضعیت بیلان آب تهران شده است گفت: تا پایان دیماه وضعیت آب در تهران و سایر استان ها نگران کننده بود ولی با بارندگی های اخیر با وجودیکه بیلان آب کشور نسبت به دوره مشابه سال گذشته و متوسط دراز مدت منفی است ولی در استان تهران این بیلان بهبود پیدا کرده و مثبت شده است.

وی میزان بارندگی تهران از ابتدای سال آبی جاری تا صبح امروز (دوشنبه) را، 141 میلیمتر عنوان کرد و افزود: این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد و نسبت به متوسط بلند مدت 8 درصد افزایش داشته است.

محمد رضا بختیاری با اشاره به اینکه امروز بیلان بارش ها در تهران مثبت شده است افزود: بیلان بارش ها در تهران از ابتدای سال آبی تا پایان دیماه حدود 25 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت ولی با بارش های بهمن ماه این بیلان تغییر کرد و هم اکنون مثبت شده است.

وی ادامه داد: تا دیروز (یکشنبه) میزان بارش های کشور حدود 89 میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ( 140 میلیمتر) ، 36 درصد و نسبت به متوسط دراز مدت 29 درصد کاهش داشته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران اظهار امیدواری کرد، این روند همچنان ادامه داشته باشد تا بتوانیم در پایان سال آبی 96-95 به متوسط بارندگی استان تهران، 250 میلیمتر برسیم و برای تامین آب شرب پایتخت در تابستان آینده با مشکلی مواجه نشویم.

وی حجم مخازن سدهای تهران را 580 میلیون متر مکعب ذکر کرد و در ادامه افزود: این میزان حجم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 60 میلیون متر مکعب افزایش داشته ولی نسبت به مدت مشابه دراز مدت تغییری نداشته است.

بختیاری با اشاره به اینکه وظیفه شرکت های آب منطقه ای تامین آب بخش های مختلف کشاورزی، صنعت،‌شرب و خدمات عمومی و وظیفه شرکت های آب و فاضلاب توزیع آب است افزود: در بیشتر استان ها بخش زیادی از آب در بخش کشاورزی مصرف می شود ولی در تهران به دلیل جمعیت زیاد این کلانشهر، بخش عمده آب به شرب اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه 2.5 میلیارد متر مکعب از آب مصرفی تهران از منابع آب زیرزمینی تامین می شود اظهار داشت: از این میزان یک میلیاردو 150 میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی، 800 میلیون متر مکعب در بخش شرب، 170 میلیون متر مکعب در بخش صنعت، 330 میلیون متر مکعب در بخش خدمات و 50 میلیون متر مکعب نیز در باغچه ها و باغ ویلاها مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه مصرف سالانه آب شرب شهر تهران حدود یک میلیاردو 100 میلیون متر مکعب است افزود: حدود 750 میلیون متر مکعب از منابع آب سطحی و سدها و 350 میلیون متر مکعب نیز از منابع آب زیرزمینی تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه اگر سدهای تهران نبودند امکان تامین آب برای این کلانشهر وجود نداشت گفت: بیش از 70 درصد آب مورد نیاز تهران از منابع آب سطحی و سدها و 30 درصد از منابع آب زیززمینی تامین می شود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین