کد خبر: ۴۲۶۸۲۰
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۷

پلنگ مجروح گیلان در تهران جراحی شد

پلنگ مجروح گیلان در تهران جراحی شدپلنگ گیلانی منتقل شده به تهران هم‌اکنون هوشیار بوده و شرایط عمومی مناسبی دارد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، پلنگ مجروحی که اوایل هفته قبل به‌علت آسیب‌دیدگی مهره‌های کمر، توسط کارشناسان محیط زیست گیلان و رودسر زنده‌گیری شده بود، پس از انتقال به تهران مورد معاینه دقیق پزشکی قرار گرفت و روز گذشته جراحی شد.

پس از اعلام نظرهای اولیه درخصوص وضعیت برگشت‌ناپذیر پلنگ ماده گیلان و دریافت نظرات تخصصی از جمعی از دامپزشکان متخصص، نهایتاً پیشنهادات تیم جراحی مورد پذیرش توأمان اداره‌کل حفاظت و مدیریت شکار و صید و برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی و دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی گروه بیماری ها در سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

در ادامه ضمن صدور مجوزهای مربوطه، اقدامات درمانی پلنگ مذکور، با لحاظ کردن فوریت آغاز شد.

پلنگ گیلان، سپس جهت انجام اقدامات درمانی به بیمارستان انتقال یافت و پس از آزمایش‌های هماتولوژی و بیوشیمیایی خون، رادیوگرافی و اولتراسونوگرافی به تشخیص جابه‌جایی مهره‌های چهار و پنج کمری انجامید.

پلنگ ماده آسیب‌دیده گیلان، به کلینیک پارک طبیعت پردیسان منتقل شد و هم‌اکنون هوشیار بوده و شرایط عمومی مناسبی دارد و پایش وضعیت آن به‌منظور بررسی واکنش اندام‌های تحتانی به اقدامات انجام شده ادامه دارد که البته با علائم مثبتی طی 24 ساعت گذشته همراه بوده است.

گزارش جراحی و وضعیت سلامتی کنونی این پلنگ ماده به این شرح است

پلنگ انتقالی پس از انجام مرحله بیهوشی، به بخش تصویربرداری ارجاع و سپس تحت پرتونگاری جانبی ستون فقرات، قفسه صدری و نمای پشتی جانبی مهره ها قرار گرفت.

پس از آن از بیمار خون‌گیری شد و جهت بررسی های هماتولوژی و بیوشیمیایی به آزمایشگاه تشخیص طبی بیمارستان ارسال شد، ضمنا اولترا سونوگرافی شکم جهت بررسی وضعیت اندام های داخلی، بالاخص مثانه، انجام شد.

پلنگ مورد نظر، با تشخیص جابه‌جایی مهره های چهار و پنج کمری، تحت عمل جراحی قرار گرفت.

پس از انجام پروسه آماده‌سازی بیمار و با ملاحظات دقیق و پایش مداوم علائم حیاتی، ضمن ایجاد انسیزیون پشتی- جانبی در محاذات مهره‌های آسیب‌دیده و جدا کردن بافت‌های عضلانی و همبندی در هر طرف، مهره‌ها اکسپوز شد.

در سطح مفصلی فست‌ها، بافت همبندی هایپرتروف و وجود کالوس ترمیمی به‌علت اسلایدینگ و جابه‌جایی در محل، برداشته شد.

بررسی دقیق از لامینای مهره‌ها، شکستگی و تغییرات پاتولوژی بافتی را حداقل در کورتکس خارجی نشان نداد هم‌چنین در سطح ماکروسکوپی واکنش های عفونت استخوانی در ساختار اطراف مهره مشاهده نشد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین