کد خبر: ۴۲۷۳۲۷
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۱

بازداشت ۲۷ افسر پلیس دیگر در ترکیه

مقامات ترکیه امروز (چهارشنبه) در ادامه مجازات گسترده عاملان کودتای ناموفق این کشور، ۲۷ مامور پلیس را در ۸ شهر ترکیه بازداشت کردند.
آفتاب‌‌نیوز :
خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری آناتولی گزارش کرده است، این بازداشتها که بیشتر در استان جنوبی آدانا متمرکز بود با هدف ریشه کن کردن پیروان فتح‌الله گولن که در آمریکا مستقر است، صورت گرفته است. آنکارا گولن را مسئول هماهنگی توطئه براندازی حکومت می‌داند. به گزارش آناتولی در این بازداشتها ۳ رییس پلیس نیز دستگیر شده‌اند.

مقامات ترکیه از زمان کودتای ناموفق ترکیه تاکنون ده‌ها هزار نفر را که مظنون به داشتن ارتباط با شبکه گولن بوده‌اند از پلیس، ارتش، دستگاههای دولتی، قوه قضائیه و دستگاه‌های دیگر برکنار یا بازداشت کرده‌اند.

گولن که از سال ۱۹۹۹ در تبعید خود خواسته  و در ایالت پنیسلوانیا زندگی می‌کند مسئولیت این کودتا را نپذیرفته و حتی آن را محکوم نیز کرده است.

به گزارش ایسنا، گروههای راست گرا و برخی از متحدان غربی ترکیه واهمه دارند که مبادا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این کودتا را دستاویزی قرار داده باشد برای از میان بردن کلیه مخالفان خود از صحنه، اما با این همه وی معتقد است که این کارها برای محافظت از دموکراسی و ریشه کن کردن حامیان گولن ضروری است.

اردوغان پس از کودتای ناموفق قانون وضعیت فوق‌العاده را مطرح کرد که به واسطه آن دولت اختیار آن را خواهد داشت که در صورت ضرورت و اضطرار بدون در نظر گرفتن پارلمان به طور مستقل  قوانین یا محدودیتهای جدید وضع کند و یا حقوق و آزادی‌هایی را به صلاحدید خود به حالت تعلیق درآورد.

مردم ترکیه ۱۶ آوریل برای تصمیم گیری درباره جایگزینی سیستم پارلمانی با سیستمی که رییس جمهور در آن نظارت و قدرت بیشتری داشته باشد، به پای صندوقهای رای خواهند رفت. اردوغان از مدتها قبل در انتظار برپایی چنین رفراندومی بود. این رفراندوم به واسطه شرایط اضطراری بعد از کودتای ناموفق ژوئیه برگزار می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین