کد خبر: ۴۲۷۷۷۹
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۱

سیلاب خط لوله اصلی گاز شهر جهرم را با خود برد

فرماندار ویژه شهرستان جهرم گفت:‌ سیلاب شامگاه جمعه خطوط لوله اصلی گاز طبیعی و آب شهر جهرم را با خود برد و موجب قطعی گاز در این شهرستان شد.
آفتاب‌‌نیوز :
علیرضا صحراییان جمعه شب در گفت و گو با ایرنا افزود:‌ این خط لوله گاز در نزدیکی دانشکده پزشکی جهرم قرار داشت که در اثر سیلاب آسیب جدی به آن وارد شد.
 
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ وی اظهار کرد:‌ هم اینک گاز طبیعی شهر جهرم قطع است و تلاش متخصصان شرکت گاز برای ترمیم خط لوله اصلی گاز و وصل شدن مجدد گاز در کوتاه ترین زمان ادامه دارد. 

فرماندار ویژه شهرستان جهرم گفت:‌با توجه به ذخایر مناسب آب در شهر جهرم، آسیب به خط لوله اصلی آب این شهر باعث قطعی آب نشده است. 

صحراییان با اشاره به تخلیه آب بند محمدآباد جهرم به دنبال شکستگی سه حوضچه از 9 حوضچه آن در بعدازظهر جمعه گفت:‌ حرکت آب آزاد شده از این بند،‌ باعث تخریب یک پل در شهر جهرم و آبگرفتگی منازل در بخشی از این شهر شد و برخی واحدهای مسکونی نیز آسیب دیدند. 

وی گفت:‌ تاکنون گزارشی مبنی بر خسارات جانی ناشی از رها شدن آب بند محمدآباد گزارش نشده است. 

فرماندار ویژه جهرم بند محمدآباد را یک بند تغذیه مصنوعی دانست و افزود: این طرح در اصطلاح مردم محلی به عنوان «سد محمدآباد» شناخته می‌شود که ۱۰ سال پیش براساس طرحی اولیه برای ۲۵ سال طراحی شده بود و ظرفیت تحمل بارندگی حدود ۴۰۰ میلیمتر را نداشت. 

به گفته‌ صحراییان،‌در دیگر پروژه‌های تغذیه مصنوعی شهرستان، از جمله بند تغذیه‌ مصنوعی صادقی نیز حجم ورودی آب در حالت هشدار قرار داشت که برای حفظ ایمنی شهروندان منطقه، ستاد هماهنگی مدیریت بحران شهرستان اطلاعیه تخلیه و هشدارهای لازم را به مردم منطقه‌ حیدرآباد و بلوار رهبری داد.

فرماندار ویژه شهرستان جهرم اظها رکرد:‌هم اینک افزون بر 500 نیرو در حال امدادرسانی به مردم شهرستان جهرم هستند و ساکنان پنج روستا به طور کامل به مناطق اسکان اضطراری منتقل شده اند.

به گفته وی،‌تا عصر جمعه افزون بر 2 هزار و 750 واحد مسکونی در شهرستان جهرم آسیب دیدند که از این تعداد،‌700 مورد تخریب کامل و نیازمند بازسازی است،‌یک هزار واحد مسکونی نیز بین 30 تا 45 درصد آسیب دیده و یک هزار و یکصد واحد مسکونی نیز بین 10 تا 30 درصد خسارت ناشی از سیلاب داشته است. 

پیش از این مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای فارس از تخلیه 350 هزار متر مکعب آب از سه حوضچه شکسته بند تغذیه مصنوعی محمدآباد جهرم خبر داد و گفت این حادثه هیچ تهدیدی برای دانشگاه آزاد یا مردم جهرم نیست.

محمد رضا ارجمند جمعه افزود: این بند، 10 سال پیش ساخته شده و ظرفیت تحمل بارندگی حدود 400 میلیمتری را نداشته است. 

وی اظهار کرد: میزان آب ورودی رودخانه در مسیر این بند تغذیه مصنوعی بیش از تحمل آن بوده و باعث تخریب سه حوضچه از مجموع 9 حوضچه بند شده است.

2 سامانه بارشی از شامگاه یکشنبه 24 بهمن ماه جاری هوای استان فارس را تحت تاثیر قرار داده و بارش های گسترده موجب خوشحالی مردم استان شده است. در برخی مناطق جنوبی استان، بارش 400 میلی متر باران در مدت پنج شبانه روز ثبت شده است. 

در همین حال، برخی زیرساخت ها و منازل روستاییان و بافت فرسوده برخی شهرهای استان در اثر این بارش ها و به راه افتادن سیلاب، آسیب دیده است و به طور همزمان،‌امدادگران در حال امدادرسانی به مردم حادثه دیده هستند و ساکنان برخی روستاها در شهرستان های جهرم،‌فسا و داراب و دیگر مناطق استان برای پیشگیری از خسارات بیشتر به محل های اسکان های اضطراری انتقال یافته اند. 

شهرستان جهرم در فاصله 193کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است. 


بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین