کد خبر: ۴۲۷۸۰۵
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۸

آمادگی چین برای همکاری با دولت ترامپ

وزیر امور خارجه چین در گفت‌وگو با همتای آمریکایی‌اش از آمادگی پکن برای همکاری با دولت ترامپ خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :  وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا جمعه در حاشیه نشست وزیران خارجه در بن آلمان دیدار کردند.

دیدار وانگ و تیلرسون را می‌توان دیدار عالی‌ترین مقام‌های دو کشور از زمان پیروزی دونالد ترامپ دانست.

اولین موضع‌گیری ترامپ در مورد سیاست "چین واحد" خشم پکن را برانگیخت اما او بعدا در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهوری چین بار دیگر آن را تایید کرد.

وانگ به تیلرسون گفت که سازش بر سر این مساله "پیش‌شرط لازم برای مشارکت دو کشور در همکاری استراتژیک دوجانبه، منطقه‌ای و مسائل جهانی را فراهم کرد."

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است که وانگ گفته چین و ایالات متحده هر دو مسئول برقراری ثبات و ارتقای امنیت جهانی هستند و بیش از آنکه موردی برای اختلاف داشته باشند، از منافع مشترک برخوردارند. چین آماده همکاری با طرف آمریکایی برای اجرای سازشیکه میان رهبران دو کشور برقرار شده و نیز پیشبرد روابط دوجانبه به سمت عدم درگیری، عدم رویارویی، احترام دوجانبه و همکاری برد -برد است.

رئیس دستگاه دیپلماسی چین تاکید کرد، طرفین باید همکاری و ارتباط دوجانبه را برای توسعه بیشتر مناسبات در دوران ریاست جمهوری ترامپ افزایش دهند.

وزارت امور خارجه آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وزرای دو کشور بر لزوم همکاری گسترده‌تر در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری تاکید کردند.

طبق این بیانیه، تیلرسون به وزیر امور خارجه چین گفته است که پکن باید کره‌شمالی را کنترل کند؛ خصوصا پس از یک سری آزمایش‌های موشکی بالستیکی و هسته‌ای.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین