کد خبر: ۴۲۷۹۰۰
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲

صندلی ریاست بورس عربستان زیر پای یک زن

در اقدامی عجیب، اعضای هیأت مدیره بورس سعودی، سارا السحیمی را به عنوان رئیس این بورس برگزیدند.
آفتاب‌‌نیوز :
سارا السحیمی که سابق بر این مدیر اجرایی شرکت تأمین سرمایه بانک NCB بود، به عنوان نخستین زن، به سمت مدیرعاملی بورس سعودی انتخاب شد تا نشانی باشد از تغییرات اجتماعی و جنسیتی در کشور عربستان.

بر اساس این گزارش، السحیمی توسط اعضای هیأت مدیره بورس عربستان که متشکل از نماینده بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و وزیر تجارت هستند، انتخاب شد .

وی، نخستین زنی است که در این کشور پادشاهی بر مسند قدرت یکی از نهادهای دولتی تکیه می زند. در کشوری که زنان از رانندگی منع می شوند و سیستم دولتی و اداری کاملا بر پایه مرد سالاری است ، یک زن توانست سکان کشتی یک بازار مالی در این کشور را بر دست بگیرد.

السحیمی در واقع نخستین زنی بود که در شرکت تأمین سرمایه بانک NCB به عنوان یک مدیر فعالیت می کرد. وی در سال 2014 میلادی در این شرکت مشغول به کار شد و در واقع می توان گفت نخستین زنی است که شغلی برجسته و پستی مدیریتی در بازار مالی عربستان را بر عهده گرفته است.

پدر وی، جامز السحیمی، بین سال های 2004 تا 2006 میلادی ریاست نهاد نظارتی بازار سرمایه عربستان را بر عهده داشت.

به نظر می رسد روی کار آمدن السحیمی، در قالب طرح و برنامه سال گذشته عربستان مبنی بر تغییر و تحولات در بازارهای مالی و برنامه اصلاح اقتصادی در این کشور است.

یکی از اهداف این برنامه افزایش و توسعه همکاری زنان در مشاغل اقتصادی از 22 درصد به 30 درصد است .

السحیمی، بزرگترین بورس کشور عربستان را در برهه زمانی بسیار حساسی مدیریت خواهد کرد. در حالی که بورس عربستان در نظر دارد سهام خود را به صورت سهامی عام عرضه کند و عرضه اولیه سهام خود را در سال جاری محقق کند.

همچنین، این بازار در نظر دارد رتبه خود را در بازارهای نوظهور افزایش دهد و به رتبه شاخص های بین المللی دست یابد.

در این بین، عرضه اولیه سهام شرکت نفتی آرامکو نیز به عنوان بزرگترین عرضه اولیه دنیا در سال آینده در این بازار انجام خواهد شد.

گفتنی است، السحیمی با حفظ سمت در شرکت تأمین سرمایه بانک NCB به بورس سعودی آمده است.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین