کد خبر: ۴۳۷۷۲۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۵

چند درصد ایرانیان دچار افسردگی هستند؟

مدیرکل سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 12.7درصد از جمعیت بزرگسال ایران دچار افسردگی هستند و شیوع این بیماری در زنان 16.5 درصد و در مردان 12.7درصد است.
آفتاب‌‌نیوز : احمد حاجبی روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بر اساس آخرین مطالعه ملی وزارت بهداشت 23.6 درصد مردم کشور به یکی از انواع اختلالات روانی مبتلا هستند. افسردگی شایعترین اختلال روانی در ایران و جهان است و در گروه سنی 15تا 64 سال حدود 12.7درصد افراد به این بیماری گرفتار هستند.
 
وی ادامه داد: مطالعات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که شیوع افسردگی در شهرها بیشتر از روستاهاست. همچنین این بیماری در بین افرادی که تحصیلات بالاتری دارند نسبت به افراد کم سواد کمتر است.
 
حاجبی گفت: مطالعات جهانی نشان می‌دهد که افسردگی با مسائل اقتصادی نیز مرتبط است. افرادی که وضعیت اقتصادی و معیشتی ضعیف‌تری دارند، بیشتر دچار افسردگی می‌شوند و بیکاری و درآمد پایین از عوامل موثر در بروز افسردگی است.
مدیرکل سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت افزود: افسردگی یک معضل جهانی است به طوری که علت سازمان بهداشت جهانی از آن به عنوان یک «بحران جهانی» یاد می‌کند و به همین علت شعار امسال روز جهانی بهداشت را «بیا درباره افسردگی حرف بزنیم» تعیین کرده است.
 
حاجبی افزود: آمارهای جهانی نیز نشان می‌دهد که بین 300 تا 350 میلیون نفر در دنیا به افسردگی مبتلا هستند. در سال 2002 میلادی بیماری افسردگی از نظر بار بیماری رتبه چهارم را در بین بیماری‌های مختلف داشت اما برآوردها نشان می‌دهد تا سال 2030، افسردگی به رتبه دوم از نظر بار بیماری‌ها در دنیا تبدیل می‌شود.
 
وی درباره علل بروز افسردگی به خبرنگار ایرنا گفت: در علم روانپزشکی سه دسته علت را برای بروز بیماری افسردگی می‌شناسند که شامل علل جسمی، علل روانشناختی و علل اقتصادی و اجتماعی است.
 
به گفته وی، علل جسمی شامل مسائل بیولو‍ژیک فرد است، مسائل روانشناسی به دیدگاه و افکار افراد بستگی دارد و علل اقتصادی و اجتماعی نیز به طیف گسترده‌ای از مسائل مانند درآمد و وضعیت زندگی و خانوادگی افراد مربوط می‌شود.
 
حاجبی افزود: بسیاری از افراد انتظار دارند، فقط وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت برای کنترل افسردگی اقدام کند در حالی که وزارت بهداشت در بسیاری از عوامل بروز افسردگی مانند مسائل اقتصادی و اجتماعی نقشی ندارد و وزارت بهداشت از اساس متولی این امور نیست.
 
وی گفت: وزارت بهداشت فقط می‌تواند در مسیر توانمندسازی مردم گام بردارد و به همین علت آموزش عمومی مهارت‌های زندگی که شامل 12 مهارت مختلف از جمله مهارت مدیریت استرس، مدیریت خشم، مدیریت ارتباط موثر، مدیریت حل مسئله و توانایی تصمیم گیری درست است را آغاز کرده است.
 
حاجبی افزود: از حدود یکسال پیش با ورود کارشناسان روانشناسی به شبکه بهداشت کشور که در قالب طرح تحول سلامت انجام شده است. آموزش همگانی مهارت‌های زندگی شروع شده است. تاکنون حدود هزار و 100 روانشناس وارد شبکه بهداشتی کشور شده‌اند و حدود 10درصد جمعیت کشور از این آموزش‌ها بهره‌مند شده‌اند.
 
وی گفت: رساندن آموزش مهارت‌های زندگی به همه مردم برای کاهش افسردگی و کنترل خشم و استرس در جامعه کار سختی است و باید همه دستگاه‌ها از جمله وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی و صدا و سیما نیز در این زمینه کمک کنند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
0
2
چند در صد برنامه های صدا و سیما غم و ماتم نیست
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین